Орбан, Мелоні та Стармер: хто друг, а хто ворог Трампа в Європі
www.rbc.ua
Mon, 16 Dec 2024 06:45:18 +0200
Обрання Дональда Трампа президентом США більшість вропейських лідерів зустріли із занепоконням багато хто відкрито чи потай сподівався на перемогу його опонентки.
Однак, звісно, у вропі і ті, для кого підсумки американських виборів стали справжнім святом.
РБКУкраїна розповіда, кого можна віднести до друзів Трампа у вропі, а кого до справжніх ворогів.
ЗМІСТ Друзі Трампа Вороги Трампа Після перемоги на президентських виборах у США з Дональдом Трампом стараються налагодити звязки більшість впливових політиків з усього світу.
Не виключення і вропа, найважливіший зпоміж інших регіон для України.
Більшість вропейських лідерів Емманюель Макрон, Педро Санчес, чи Ульф Крістерссон, тільки намагаються налагодити робочі відносини з Трампом.
Разом з тим, у вропі явні друзі обраного президента США, з якими у нього тривалі контакти.
А також явні вороги, що які мають непрості відносини з американцем в силу різних причин. Друзі Трампа Більшість друзів Трампа у вропі мають спільні з ним погляди щодо міжнародної політики та економіки, однак також й інші нюанси. Премрміністр Угорщини Віктор Орбан встановив звязки із Трампом ще під час його першого президентства у 20172021 роках.
Втім, тоді інтенсивність їх співпраці була невисокою, адже вропа для Трампа точно не була головним пріоритетом.
У 2024 році ситуація змінилася.
Орбан почав відновлювати контакти зі своїм візаві ще задовго до президентських виборів, коли перемога Трампа була далеко не очевидною.
Дефакто, він став диним з лідерів країн С, хто зробив пряму і відкриту ставку на перемогу республіканця.
Судячи із коментарів оточення, Трамп ціну цей факт.
Ще більше ваги Орбану додають його посередницькі зусилля щодо завершення війни проти України.
Починаючи від серпневих візитів до Кива, Москви, Пекіна та у резиденцію Трампа в Флориді, і продовжуючи телефонними дзвінками Трампу та Путіну.
Водночас статус ізгоя у вросоюзі дещо знижу акції Орбана у відносинах з Трампом.
Премрміністерка Італії Джорджія Мелоні також знайома з Трампом давно, ще з часів, коли вона не очолювала уряд.
Мелоні брала участь у декількох щорічних конференціях американського консервативного руху, а колишній головний стратег Трампа Стів Беннон був основним доповідачем на конференції партії Мелоні Fratelli dItalia у 2018 році.
Дво політиків зустрілися у Парижі 7 грудня під час відкриття Собору Паризької Богоматері.
Ця зустріч стала першою з часу повернення Трампа у велику політику. Я багато із нею Мелоні, ред.
спілкувався.
Вона справжній дріт під напругою, скажу вам.
Вона чудова, розповів Трамп в інтервю New York Post, після повернення з Парижа.
На відміну від Орбана, Мелоні ма тісні робочі стосунки із вробюрократію в Брюсселі та очолю одну з найпотужніших країн вросоюзу.
Все це дода їй балів у спілкуванні з Трампом. Як і Орбан, лідер опозиційної партії Reform UK у Великій Британії Найджел Фарадж зробив ставку на підтримку Трампа задовго до перемоги останнього.
Цей антисистемний британський політик очолював кілька політичних проектів.
Зокрема, це Партія незалежності Сполученого Королівства, яка зіграла важливу роль у тому, аби британці на референдумі проголосували за вихід з вросоюзу.
Фарадж залишався найпотужнішим у Великій Британії критиком вропейської інтеграції.
Його партія стабільно посідала високі місця на виборах до вропарламенту, але у самій Британії Фарадж зумів потрапити до парламенту лише цього року як депутат свої нової партії Reform UK.
Як і Мелоні та Орбан, Фарадж давно знайомий із Трампом.
Протягом виборчої кампанії у США він приїздив та відкрито агітував за обраного президента США.
Контакти обох політиків після перемоги Трампа тільки міцнішають.
Схоже, Фарадж гратиме все більшу роль у відносинах Великої Британії та США.
На тлі підтримки з боку США та низки політичних провалів чинного уряду партія Фараджа вибилася у лідери за рейтингами.
За інформацію Daily Mail, оточення Трампа розгляда Фараджа як наступного премрміністра Великої Британії.
Більше того, за даними британських медіа, близький соратник Трампа, мультимільярдер Ілон Маск може пожертвувати 100 млн дол.
на його партію.
Вороги Трампа Відносини Трампа з вропейськими інституціями у Брюсселі складні, перш за все, через системні протиріччя між США та вросоюзом.
Голова врокомісії Урсула фон дер Лян уособленням всії вробюрократії, тож на неї фокусуться і весь негатив Трампа щодо С.
Під час першого президентства Трампа вона була міністром оборони Німеччини та мала конфлікти зі США Трамп наполягав, аби вропейські члени НАТО збільшували витрати на оборону.
Натомість Німеччина намагалася цього уникнути. На нинішньому етапі головним проблемним питанням між США та С торгівля.
Трамп плану підвищити тарифи на імпорт з вросоюзу, що вдарить по економіці С.
Голова врокомісії намагаться налагодити діалог з Трампом, готуючи низку вигідних пропозицій, якто купівля додаткового газу зі США на заміну російському.
Однак, чи спрацюють такі пряники з Трампом, поки що питання відкрите. Премрміністр Великобританії від лейбористів Кір Стармер прийшов до влади лише за чотири місяці перед Трампом та вже встиг зіпсувати із ним стосунки.
Стармер задовго до виборів у США зробив ставку на суперницю Трампа Камалу Гарріс і програв.
Представники Лейбористської партії приватно їздили у США агітувати за Гарріс як волонтери, а сам Стармер не бачив у цьому нічого такого. Однопартійці Стармера вживали щодо Трампа жорсткі епітети блазень, прихильник нацистів чи навіть тиран у перуці.
Між Великою Британію та США не так багато системних протиріч двостороння торгівля відносно збалансована, також Велика Британія витрача багато коштів на оборону низькі оборонні видатки однію з претензій Трампа до вропейських членів НАТО.
Разом з тим, особиста неприязнь Трампа до Стармера може серйозно охолодити відносини обох країн. Поки що чинний премрміністр Німеччини Олаф Шольц ма непрості стосунки з Трампом ще з 2017 року.
Коли Трамп вперше був президентом США, Шольц займав посаду міністра фінансів Німеччини та всіляко уникав збільшення німецьких видатків на оборону.
Плани Трампа запровадити нові тарифи на вропейський імпорт вдарять перш за все по Німеччині.
Це створю додаткову точку напруги між Вашингтоном і Берліном.
Разом з тим, у Німеччині розвалилася правляча коаліція, очікуються дострокові вибори, і Шольц з високою ймовірністю втратить посаду, тож проблеми між США та Німеччиною доведеться вирішувати вже іншому бундесканцлеру. При написанні матеріалу використовувались публікації New York Post, Daily Mail, The Spectator, Bloomberg.
Останні новини
більше новин