На гачку у Кіма: як залежність РФ від Північної Кореї змінює військо КНДР
ua.korrespondent.net
Fri, 18 Apr 2025 13:25:00 +0300

Що встановило розслідування За даними аналітиків американського Інституту вивчення війни ISW, Росія серйозно залежить від Північної Кореї, адже майже половина всіх артилерійських боєприпасів, які використовує російська армія, надходить саме з КНДР.
Аналітики стверджують, що з середини 2023 року Північна Корея передала Росії близько 3 млн артснарядів і мінометні боєприпаси.
Згідно зі спільним журналістським розслідуванням агентства Reuters та британського аналітичного центру Open Source Center OSC, з вересня 2023 року до березня 2025го зафіксовано 64 вантажні рейси з Північної Кореї до Росії.
За цей час було доставлено приблизно 16 тис.
контейнерів, що містили мільйони снарядів.
Останнє відоме постачання відбулося 17 березня 2025 року.
У розслідуванні зазначається, що транспортування здійснювали чотири російські вантажні судна Angara, Maria, Maia1 та Lady R, які перевозили зброю з північнокорейського порту Раджин до російських портів Східний та Дунай.
Reuters також отримав доступ до російських військових документів, що свідчать про регулярне використання північнокорейських боєприпасів російськими підрозділами.
Деякі з них щодня виконують половину або й більшу частину вогневих завдань північнокорейськими снарядами.
Зокрема, підрозділ, який діє на Запорізькому напрямку, повідомив, що 50 його 152мм снарядів для гаубиці Д20, а також усі 122мм ракети, отримані з КНДР.
У той же час Головне управління розвідки України ГУР підтвердило, що поставки з Північної Кореї включали близько 3 млн артснарядів, а також невстановлену кількість мінометних боєприпасів.
Крім того, за інформацією ГУР, до січня 2025 року Росія отримала від КНДР 148 балістичних ракет типу KN23 і KN24.
Ціна питання 20 млрд доларів Північна Корея своєю допомогою суттєво посилила здатність Росії продовжувати війну проти України.
Підтримка, яку Росії надає КНДР, є ключовою у продовженні бойових дій на сході України.
Завдяки постачанню північнокорейського озброєння й боєприпасів, російські війська змогли зберегти наступальний темп на Донбасі та майже повністю витіснити українські сили з Курської області.
Це сказав старший дослідник Стокгольмського інституту дослідження проблем миру SIPRI Гю Гріффітс у коментарі Радіо Свобода.
Можна стверджувати, що саме КНДР не дала Росії програти цю війну.
Її допомога була стратегічно вирішальною.
Артилерійські снаряди з Північної Кореї стали критично важливим ресурсом.
Без цієї підтримки Путін, найімовірніше, зазнав би краху у своїй агресії проти України, наголосив експерт.
Зі свого боку аналітик південнокорейського центру політичних досліджень Asan Ян Юк підкреслив, що КНДР фактично єдина країна, здатна забезпечити Росію боєприпасами у великому обсязі.
Вони надають із власних арсеналів.
Якби потреби Росії були меншими, вона могла б звернутися до інших держав.
Але тільки Північна Корея спроможна на такі обсяги, пояснив він.
А військовий аналітик Юрій Федоров вважає, що російський військовопромисловий комплекс неспроможний самостійно забезпечити армію достатньою кількістю боєприпасів.
Незважаючи на величезні інвестиції та залучення сотень тисяч нових працівників, ВПК не справляється навіть із базовими завданнями.
Гроші витрачаються шалено, а результату майже немає, зазначив він.
До слова, фахівці зазначають, що участь КНДР у війні на боці Росії принесла північнокорейському режиму близько 20 млрд доларів прибутку.
Основний дохід Пхеньян отримав від масового експорту артилерійських боєприпасів.
Однак також вигідними виявилися відправка військовослужбовців на фронт та технічна підтримка з боку північнокорейських фахівців.
Адаптація на чужій війні За даними ГУР, військовослужбовці з Північної Кореї, які беруть участь у бойових діях на боці Росії в Курській області, суттєво вдосконалили свої навички.
Вони опанували використання безпілотників та засобів радіоелектронної боротьби.
Про це представник ГУР Андрій Черняк заявив у розмові з журналістами японського телеканалу NHK.
Ми бачимо чіткий прогрес.
На жаль, теперішній рівень підготовки північнокорейських солдатів значно вищий, ніж раніше, зазначив він.
Спершу війська КНДР зазнавали великих втрат у ході масованого наступу, потрапляючи під удари української артилерії та дронів.
Проте, за словами Черняка, тепер вони перейшли до маневреної тактики діють невеликими мобільними групами по 12 особи.
За даними української розвідки, зараз близько 6 тис.
північнокорейських солдатів перебувають у Курській області та активно залучені до бойових дій, зокрема в межах нового російського наступу на Харківську та Сумську області.
Спочатку передбачалося, що мовний барєр між північнокорейськими та російськими військовими ускладнить координацію їхніх дій, але цього не сталося.
Черняк пояснив, що підрозділи КНДР діють автономно отримують завдання й ідуть на штурм практично не взаємодіючи з росіянами.
Також за словами представника ГУР, ракети північнокорейського виробництва, які Росія застосовує в Україні, останнім часом помітно підвищили свою точність.
Якщо раніше боєприпаси падали за понад 100 м від цілі, то тепер влучають точніше.
Це свідчить про зростання технічного рівня та бойового досвіду.
Черняк підкреслив, що північнокорейські підрозділи адаптували сучасні методи ведення війни та навчилися ефективно використовувати дрони й РЕБ технології, які активно застосовує російська армія на фронті.
Здобутий в Україні досвід КНДР, ймовірно, використає у себе вдома для тренування власних сил.
Він також додав, що втрати північнокорейських сил вже перевищили 5 тис.
осіб, але ще 6 тис.
військових залишаються в регіоні й можуть бути задіяні в подальших бойових діях.А розвідка Південної Кореї підтверджує КНДР нещодавно відправила в Росію ще одну хвилю військових щонайменше 3 тис.
осіб.
Військовий експерт Роберт Фарлі повідомив 19fortyfive, що немає жодних підстав вважати, що північнокорейці повернуться на батьківщину після завершення своєї участі у війні.
На його думку, Москва та Пхеньян якось знайдуть юридичне підґрунтя для подальшого використання армії КНДР на Донбасі.
На його думку, попри спроби адміністрації Трампа припинити бойові дії в Україні, насправді ж війна не така вже й близька до завершення.
Галина Гірак
Останні новини
