Парадокс "ідеальної" гігієни. Чому астронавти МКС частіше хворіють, ніж ми на Землі
www.rbc.ua
Sun, 13 Apr 2025 07:00:20 +0300

На Міжнародній космічній станції стерильніше, ніж у будьякій операційній.
Але попри це, астронавти все частіше стикаються з проблемами зі здоровям.
Як таке можливо Чому відсутність мікробів на МКС може загрожувати здоровю астронавтів на МКС, розповідає РБКУкраїна проєкт Styler з посиланням на The Conversation.
Чи дійсно МСК занадто стерильна Вчені нещодавно прийшли до висновку, що Міжнародна космічна станція настільки стерильна, що це може завдати шкоди здоровю астронавтів.
Попри це, астронавти цього найчистішого місця за межами Землі можуть хворіти.
У багатьох з них під час перебування на МКС був висип, алергія та дивна інфекція.
Це може здатися дивним, бо нам постійно кажуть уникати мікробів, щоб не мати проблем зі шкірою та інфекцій.
Чому абсолютна стерильність шкодить людині Вчені стверджують, що надзвичайна чистота іноді може приносити значно більше шкоди ніж користі.
На МКС не вистачає багатьох екологічних мікробів, які зустрічаються в ґрунті, воді та рослинах, поруч з якими люди еволюціонували протягом тисячоліть. А мікробне життя, яке існує в межах станції, походить в основному від самих астронавтів.
Наприклад бактерії, що виділяються з їхньої шкіри.
Бо у середовищі, відокремленому від природного світу, єдині мікроби, які можуть попасти на МКС це ті, які астронавти приносять туди з собою.
Під час дослідження екіпаж припинив прибирання на станції, але вчені все одну виявили велику кількість залишків хімічного очищення на поверхнях станції. ISS це мікробна бульбашка, при якій відсутність свіжого надходження мікробів ззовні та постійна стерилізація зсередини.
І у такому середовищі імунна система людини важко нормально функціонувати.
Це може пояснювати, чому космонавти під час перебування на орбіті, мають цілий список проблем, повязаних з імунітетом грибкові інфекції, герпес, незрозумілі захворювання шкіри, інфекції.
Надмірна стерильність зло На Землі у людей завдяки сучасним технологіям є неймовірна можливість контролювати навколишнє середовище.
Є кліматконтроль вдома, зараз всюди стоять антибактеріальні спреї.
Регулярно використовуються дезінфікуючі засоби, а іграшки, підлога та усі поверхні миються регулярно.
Але надмірна гігієна може завадити тому, як наше тіло вчиться захищатися.
Наша імунна система це не просто щит від мікробів, це складна мережа, яка потребує регулярного навчання.
З моменту народження ми починаємо реагувати на різні мікроби та вчимося з ними співіснувати.
Багато з них нешкідливі, а деякі навіть корисні.
Ранній і повторний контакт з широким спектром мікробів допомагає імунній системі зрозуміти, що є справжньою загрозою, а що ні.
Без цього впливу система може надмірно реагувати, викликаючи алергію, астму та навіть аутоімунні захворювання.
Мікроби людині потрібні Зараз у світі існує чимало підтверджень цієї ідеї.
Наприклад, діти, які ростуть з домашніми тваринами або на фермах, мають зазвичай нижчий рівень алергій та астми.
Вважається, що регулярний контакт з ґрунтом, шерстю тварин і широким спектром бактерій допомагає створити більш толерантну імунну систему.
А діти, які виховуються в стерильних умовах та абсолютно чистих міських будинках, з обмеженим впливом мікробного світу, мають більше шансів на розвиток алергічних захворювань.
Гігієна потрібна чи ні Вчені зовсім не закликають відмовитися від чистоти.
Миття рук, належна гігієна та загальна санітарія врятували дуже велику кількість життів і залишаються важливими.
Але є різниця між хорошою гігієною та невибірковою стерилізацією.
Не всі мікроби є ворогами, бо багато з них є частиною нашого природного середовища і вони відіграють важливу роль у підтримці нашого здоровя.
Найкращий підхід це розумний, який вчені називають цілеспрямована гігієна.
Це означає прибирання там, де це дійсно важливо, миття рук після туалету, перед їдою, перед приготуванням їжі, і колись хтось в домі хворіє.
Водночас дозволяються більш мякі стандарти в зонах меншого ризику.
Дітям можна бруднитися, у домі можуть бути присутні домашні тварини, трохи бруду з вулиці це не шкідливо, а навіть дуже корисно.
Що пропонують вчені Якщо астронавти почуваються погано через відсутність мікробів на МКС, то можливо, космічним агентствам настав час переглянути свої протоколи гіперчистоти. Дослідники пропонують ввести безпечні, корисні мікроби на станцію, щоб відтворити вплив навколишнього середовища, якого люди природно зазнають на Землі. Майбутні космічні місії можуть навіть включати мікробні сади або системи для відновлення природних мікробних спільнот.
Вас може зацікавити Як довго астронавти можуть жити на МКС, якщо людство на Землі зникне Що відбувається з тілом людини після року перебування у космосі Як політати онлайн у космосі з астронавтами МКС та відчути себе на борту станції
Останні новини
