Промені сили: українська лазерна зброя довела свою ефективність
ua.korrespondent.net
Wed, 05 Feb 2025 18:30:00 +0200
Що за диво історія створення Про те, що у Силах безпілотних систем ЗСУ тестується вітчизняна лазерна зброя Тризуб, повідомив ще у грудні командувач Силами безпілотних систем Вадим Сухаревський.
Ми можемо констатувати, що сьогодні Україна є, якщо я не помиляюся, пятою країною, яка може сказати, що в неї є лазер.
На сьогодні ми вже на висоті понад 2 км цим лазером можемо збивати літаки, цитувала його виступ на конференції We Build Ukraine агенція ІнтерфаксУкраїна.
Загалом, лазерна зброя створює промінь концентрованого світла, здатний нагріти обєкт до тисяч градусів за Цельсієм та у такий спосіб спалити його.
Високоенергетичний лазер може випалити дірки в товстій сталевій пластині протягом кількох секунд промені поширюються зі швидкістю світла, мають набагато більший радіус дії ніж звичайні ракети та здатні вражати цілі з надзвичайною точністю, пише DW.
Видання Defense Express підтверджує, що бойовий лазер Тризуб із описаними характеристиками дійсно не дуже пересічна річ.
Свідчить про це його оголошена дальність дії та клас цілі для можливого ураження.
Зокрема, зауважують аналітики видання, для американського бойового лазера AN/SEQ3 LaWS ефективна дальність дії була оголошена на рівні 1,6 км, при потужності до 50 кВт.
При цьому ще на початку 2010х лазер Rheinmetall при аналогічній потужності на демонстраційних стрільбах працював по БПЛА на дальності до 2 км.
Й аналогічну потужність 55 кВт має й британський DragonFire, котрий хотіли направити до України для проходження випробувань.
Тобто, коли мова йде про досягнення ефективності дальності саме у 2 км, то орієнтуватися можливо саме на потужність від 50 кВт.
Якщо ж потужність бойового лазера вдвічі менше, близько 20 кВт, то дальність ураження падає до 1 км й вже доволі сильно залежить від типу цілі та часу на її опромінення, зазначає Defense Express.
Які можливості це дає ЗСУ Окрім потужності, ефективність лазерної зброї залежить від фокусування лазерного променю та можливості його точного позиціонування на рухомій цілі для того, аби пропалити корпус, необхідно тримати лазерний промінь в одному місці наприклад, DragonFire може фокусуватися на відстані у 1 км з точністю 23 мм.
При цьому український лазерний Тризуб може уражати літак на відстані 2 км.
Це, підкреслюють фахівці, свідчить, що й проблему з позиціонуванням у нашій лазерній зброї також вирішено.
Навіть, якщо мова йде про можливість ураження літального апарату, який рухається зі швидкістю до 200 км/год, уточнюють експерти Defense Express.
Тоді ж у грудні минулого року Сухаревський повідомив, що український Тризуб перебував лише на шляху до масштабування та посилення лазера.
Тобто, це ще був дослідний зразок.
Але якщо навіть прототип вже показав такі параметри, то розробка є дійсно більш ніж цікавою, відзначають експерти.
Й ось додатковий прогрес за новим повідомленням командувача Сил безпілотних систем, днями лазерна зброя українського виробництва врешті довела свою ефективність у справі.
Це підтверджує думку фахівців про скачкоподібний розвиток військової промисловості та новітньої інженерної думки в Україні під час російської навали.
Скоріш за все, це малопотужний лазер проти Шахедів.
Точність і потужність компенсується тривалим впливом малопотужного лазера на таку повільну і не маневруючу ціль, як Шахед, зауважує водночас один з читачів порталу Defense Express.
Чи вірна така оцінка І так, і ні одночасно, бо технологія ця новітня і лише розвивається в інших країнах світу.
Україна через війну опинилася у фарватері цих досліджень.
У світі принаймні те, що є у вільному доступі дослідні зразки лазерної зброї ще не вийшли навіть на стадію випробувань, або перших випробувань, саме тому, що станом на зараз не розвязана проблема з джерелом енергії.
Західні вчені прийшли до висновку, що потрібен якийсь генератор з ядерним накачуванням, щоб оця енергія була нескінчена і щоб ця зброя була мобільною, розповів військовий експерт Михайло Жирохов в ефірі Radio NV.
Він також додав, що для використання бойового лазера на заявленій висоті потрібно потужне джерело енергії принаймні в 50 кВт.
При цьому директор інформаційноконсалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець визнає, що розробка лазерної зброї є дійсно складним проєктом, повязаним із численними технологічними викликами.
Питання лазерної зброї залишається відкритим, хоча є заява від командувача Сил безпілотних систем Сухаревського, що існує система Тризуб.
Це лазерна система, яка має дію на відстань до 2 км і може знищувати навіть літаки...
Я не знаю детальної інформації з українського боку, оскільки був на всіх виставках озброєнь, контактував з американськими виробниками й до певного часу знав про потенціал нашої лазерної техніки, який розробляється в інституті напівпровідників Академії наук.
Якщо справді в таємничому форматі нам вдалося створити таку систему озброєнь, то це був би великий прорив, визнав Згурець в ефірі телеканалу Еспресо.
Але йти цим шляхом необхідно.
За словами ексголовкома ЗСУ, а нині посла України у Великій Британії Валерія Залужного, новою зброєю, новим порохом, є не просто безпілотні системи чи роботи, а ширше технології.
...А ще ж і виробництво, і наукове супроводження, і підготовка кадрів все це величезний системний процес, який можна назвати одним словом технології, сказав Залужний.
Звісно, росіяни теж намагаються проводити подібні дослідження.
Про застосування лазерної зброї на війні проти України РФ заявляла ще у 2022 році тоді заступник голови російського уряду Юрій Борисов розповідав про лазерний комплекс Задира, що його було начебто застосовано для збиття українських дронів.
Він також розхвалював лазерне озброєння ворога Пересвет, котре хоч і не здатне збивати безпілотники, але буцімто може засліплювати ворожі супутникові і розвідувальні системи.
Утім, військові експерти висловлювали сумніви у правдивості заяв із Москви.
Та як би там не було, інновації в українській військовій промисловості та в армії або RampDдіяльність, тобто дослідження та розробки ред., передбачають ряд напрямків, куди входить і створення лазеру, підкреслив Сухаревський у свіжому інтервю Радіо Свобода.
Один з них, в плані боротьби з бортами противника, з його безпілотними повітряними системами, в тому числі пошук рішень у боротьбі з Шахедами, привів нас до команд, які активно цим займаються.
І так, повторюсь лазерні технології зараз вже вражають на певній висоті певні обєкти, підтвердив він.
За словами Сухаревського, Сили безпілотних систем невпинно розвиваються це одне з основних завдань посилення нашого війська.
Ірина Носальська
Останні новини
більше новин