За помилки на робочому місці "покарають гривнею": чи має право роботодавець штрафувати працівників
flash.znaj.ua
Thu, 28 Nov 2024 08:20:00 +0200
В українському законодавстві відсутні чіткі положення, що дозволяли б роботодавцям штрафувати працівників за порушення трудової дисципліни.
Проте багато компаній запроваджують штрафні санкції для підлеглих, аби забезпечити дотримання внутрішніх правил.
Юристи наголошують, що такі методи незаконними й можуть призвести до серйозних санкцій для роботодавців.
Згідно зі статтею 147 Кодексу законів про працю, роботодавець ма право застосовувати до працівника за порушення лише два види дисциплінарного стягнення догану та звільнення.
У деяких сферах, якот у прокуратурі, законодавством передбачені інші види стягнення, зокрема пониження в посаді.
Проте фінансові покарання за дисциплінарні порушення залишаються поза законом.
Це означа, що штрафи, які іноді застосовуються на підпримствах, не мають правової сили і можуть бути оскаржені.
Винятком може бути лише відповідальність працівника за адміністративні порушення, що прямо прописана в Кодексі України про адміністративні правопорушення стаття 1884.
Наприклад, за недотримання вимог органів, що займаються охороною праці, або за створення перешкод у роботі контролюючих органів працівник може бути оштрафований.
Проте йдеться не про дисциплінарне стягнення від роботодавця, а про покарання, яке застосовуться за адміністративні порушення й склада від 102 до 170 гривень.
Хоча штрафувати працівників незаконно, роботодавець може вимагати відшкодування збитків, якщо через дії працівника компанія зазнала реальної шкоди.
Матеріальна відповідальність працівника, передбачена КЗпП, допускаться лише у випадку нанесення прямої шкоди майну компанії, продукції чи обладнанню.
Однак розмір компенсації не може перевищувати середньомісячний заробіток працівника.
У випадках навмисного пошкодження майна або дій у стані алкогольного чи наркотичного спяніння закон дозволя стягувати збитки у повному розмірі.
Деякі підпримства також використовують колективну матеріальну відповідальність, коли компенсація збитків розподіляться між групою працівників.
Юристи рекомендують працівникам, які зіткнулися з незаконними штрафами, звертатися до інспекції праці або подавати скаргу до суду.
Такі дії роботодавця можуть бути розцінені як порушення мінімальних державних гарантій в оплаті праці, що може призвести до штрафів для самого підпримства.
Нагадамо, роботодавців зобовяжуть піклуватись про психічне здоровя підлеглих як зміняться умови праці Раніше ми розповідали, що інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями правила змінять життя Також, як отримати гроші за невикористану відпустку після звільнення
Останні новини
більше новин