Бюджет-2025: звідки депутати хочуть брати гроші та які суми заплановані на наступний рік (Відео)

Без підвищення зарплат прокурорам, але й без збільшення мінімальної зарплатні і прожиткового мінімуму. У середу Верховна Рада взялася за розгляд проєкту бюджету на 2025-й рік. Поки що це лише перше читання і в. Висновки, які передадуть Уряду. Одначек відразу, від самого початку обговорення, думки парламентарів розділилися, і вистачало емоційних промов. З яким бюджетом Україна може увійти у наступний рік та звідки планують брати гроші – деталі у сюжеті журналісти "5 каналу" Олени Рибінської.
Зарплати прокурорам таки не підвищать у наступному році. Верховна рада почала розгляд бюджету 2025 у першому читанні. І відразу думки щодо головного кошторису країни у депутатів полярно розділилися.
Понад дві тисячі опрацьованих правок і проєкт бюджету на 2025-й рік виносять до сесійної зали. Доходи країни заплановані на рівні двох трильйонів гривень, видатки - на рівні три і шість трильйона. Основні зміни, які бюджетний комітет пропонує уряду під час підготовки до другого читання, під куполом озвучує голова профільного комітету.
"Усі джерела наповнення дорожній фонд 43 млрд спрямувати в загальний фонд бюджету на першочергові потреби і на потреби нацбезпеки і оборони. Пропонуємо щонайменше 2 млрд спрямувати на гуманітарне розмінування. Пропонуємо уряду серйозно поставитися і переглянути ідею переглянути преміювання суддів місцевих судів і видатки на їх забезпечення", – розповіла голова комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа.
Мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум залишаються на рівні грудня 2024 року. А ось оплата праці прокурорам таки могла рвонути догори на більш ніж 30%. Цей пункт проєкту бюджету добряче ворохобив останніми тижнями. А надто на тлі скандалів із так званими інвалідностями та заробітками прокурорів. Опозиція насипає запитань щодо цього.
"Питання про обмеження граничного розміру заробітної плати держслужбовцям і підприємствам і сума яку отримують солдати на передовій?" – зазначила членкиня комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики, депутатка "Європейської солідарності" Ніна Южаніна.
"Піднімали питання про обмеження заробітної плати на рівні 100 тис гривень і це менше ніж отримує солдат на передовій. Особисто я як громадянин підтримую цю пропозицію. Але комітет, як колектив не підтримав таку пропозицію", – зазначила голова комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа.
"Чи відповідає дійсності, що чинний проєкт бюджету передбачає підвищення заробітної платні прокурорам на 3 мільярда чи приблизно на 30%?" – спитав нардеп "Голосу" Ярослав Железняк.
"Поданий проєкт бюджету урядом передбачає збільшення зарплати прокурорів на 3 млрд грн", – пояснила голова комітету ВР з питань бюджету Роксолана Підласа.
Опозиція не стримувала обурення щодо зарплат прокурорам. Петро Порошенко розкритикував проєкт кошторису. І вкотре нагадав парламентарям: ніхто в країні не повинен мати більшу зарплату, ніж воїн на передовій.
"Коли всі українці починають свій ранок з карти Deep State, бачачи, що здаються вчергове одне-два села, ви сьогодні в цій залі намагаєтеся протягнути зарплату прокурорів та інших. Ви забираєте ці гроші в солдат, ви забираєте ці гроші в тих, хто в окопах. Можна скільки завгодно тиснути на місцеві ради, щоб вони голосували на підтримку "Плану перемоги", але цей бюджет свідчить, що це – бюджет "плану капітуляції", – заявив лідер "Європейської солідарності", президент України (2014-2019) Петро Порошенко.
Грошей на оборонку наступного року має вистачити, запевняють в бюджетному комітеті. Бо ж 2024-го не заклали достатньо коштів у бюджет та й фінансова підтримка партнерів значно затрималася. Провладні нардепи додають: нині виділені кошти партнерів є гарантією цього.
"Усі видатки держбюджету на сектор оборони за рахунок власних доходів. І виплати угода з ЄС Ukraine Facility майже 17 млрд дають Світовий банк. Підтримка ключових партнерів з G7", – зазначила членкиня комітету ВР з питань бюджету Леся Забуранна.
В опозиції наполягають: не голосуватимуть за проєкт бюджету, бо такий документ 0 не про життя країни.
"Тільки 30% від мінімального прожиткового рівня мають наші вчителі лікарі пенсіонери науковці вся країна. Люди з інвалідністю. А чому всі органи влади і держкорпораціі мають зп від 150 тис-500 тис місяць?" – заявила голова фракції "Батьківщина" Юлія Тимошенко.
"Той, хто проголосує за цей бюджет, той проголосує за бюджет рахункової палати і прокурорів, а не за бюджет армії вчителів медиків і тих хто боронить державу", – пояснив нардеп Дмитро Разумков.
Опісля бурхливих реакцій та обговорень голова комітету таки просить парламент відхилити збільшення платні прокурорам. І це попри дзеркально проголосовану позицію у бюджетному комітеті. І зала підтримує.
Попри підтримку питання у залі, рядок із підвищенням платні прокурорам таки лишився у висновках для уряду. Тож далі, зазначають нардепи, треба стежити, чи ймовірне підвищення не залишиться у проєкті бюджету після опрацювання Урядом. Орієнтовно за кілька тижнів доопрацьований документ повернуть у Раду для ухвалення головного кошторису країни в цілому.
Олена Рибінська, Олексій Тищенко, "5 канал"
Нагадаємо, Петро Порошенко з парламентської трибуни жорстко розкритикував проєкт Державного бюджету на 2025 рік. Він підкреслив, що надмірні зарплати силовиків та працівників Рахункової палати свідчать про неадекватність дій Верховної Ради в умовах серйозної небезпеки на фронті.
Як повідомляв 5.ua, "Євросолідарність" пропонує план наповнення бюджету на 170 млрд грн – без підвищення податків.
Читайте також: Державний бюджет-2025: де країна братиме гроші на рекордні видатки
Дивіться відео:
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Останні новини
