Удар по НАБУ: чи "поховав" парламент незалежність – реакція G7 та ЄС (Відео)

НАБУ та САП – на ліквідацію? Із дивовижною швидкістю у Верховній Раді підтримали законопроєкт, який обмежує повноваження НАБУ та САП і підпорядковує їх Генеральному прокуророві. Керівники антикорупційних відомств закликали президента не підписувати документ. Опозиція наголошує: рішення парламенту відкидає країну на 12 років назад і ставить під загрозу євроінтеграцію. Позапланове засідання парламенту скликали після масштабних обшуків в Антикорупційному бюро 21 липня. Вже гостро відреагували "Велика сімка" та Європейський Союз. Більше подробиць розповіла журналістка "5 каналу" Софія Фесік.
У 2019 Володимир Зеленський закликав боротися з корупцією. А тепер з оплесками та без вагань парламент, більшість в якому належить президентській "Слузі народу", ухвалив закон. Ним фактично знищили незалежність спеціалізованої антикорупційної прокуратури та підпорядкували НАБУ і САП Генеральному прокурору. Раніше ці зміни підтримав комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності. Отже:
- Генпрокурор матиме доступ до всіх справ НАБУ і може надати його будь-якому іншому прокурору;
- Зможе давати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ, а в разі невиконання – передати справу іншим органам;
- Закривати розслідування на вимогу сторони захисту;
- Самостійно підписувати підозри топпосадовцям
Законопроєкт підтримали 263 народні обранці. Опозиція наголошує: таке рішення ставить під загрозу перспективу євроінтеграції.
"Сьогодні, знищуючи незалежність хребта антикорупційної інфраструктури – НАБУ і САП, ви знищуєте не просто ключові державні інституції. Ви, насправді, знищуєте мрію людей і повертаєте країну на 12 років назад. По суті, ви ведете нас до того стану, в якому Україна задовольняла росіян – бо була безправною і недемократичною. А такі країни, колеги, рано чи пізно опиняються в зоні впливу Кремля. Щойно ви тут пафосно всі розмовляли на цій трибуні, голосували за звернення до Конгресу США, за допомогу, за те, щоб нам, демократичній країні, допомогли. Але одразу, після цього, даєте скептикам політикам пас, щоб вони говорили про Україну, як про бездонну корупційну діжку. Ви ставите під загрозу фінансування в рамках Ukraine Facility і в рамках інших міжнародних джерел, які прив'язані до наших антикорупційних зобов'язань.Ви ставите під загрозу перспективи євроінтеграції. І не думайте, що ви зможете виключно європейських партнерів звинувачувати в тому, що вони не відкривають черговий кластер. Вам це не дозволить відмитися від того цинізму, який ви зараз протягуєте у Верховній Раді України", – наголосила народна депутатка від"Європейської солідарності" Іванна Климпуш-Цинцадзе.
У Європейському Союзі відреагували. Речник єврокомісії Гійом Мерсьє зазначив, що питання про зупинення фінансової допомоги на тлі подій із НАБУ та САП нині не розглядається. Втім, додав: Євросоюз занепокоєний:
"Ці органи мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості. Для вступу України до ЄС необхідна потужна спроможність боротися з корупцією та забезпечити інституційну стійкість. ЄС продовжуватиме стежити за ситуацією та підтримуватиме Україну у дотриманні верховенства права".
Голова верховної ради направив документ президентові. НАБУ закликало Володимира Зеленського не ставити свій підпис. Водночас зазначили: готуються до найгірших сценаріїв. Очікують і ймовірний тиск на чільників відомств, зокрема проведення слідчих дій.
" Я хочу сказати, що ці особи діяли в умовах конфлікту інтересів, голосуючи за цей закон. І фактично зараз створюється загроза і євроатлантичним прагненням нашої країни. Тобто, дві незалежні інституції, НАБУ і САП, фактично, повністю переводяться, можна сказати так, в залежний режим. Ми виступаємо категорично проти цього. Зараз іще є підпис президента України, і ми просимо не підписувати цей законопроєкт, повернути його з відповідного вето. Ми точно хочемо бачити Україну світлою, ми точно хочемо сильної, потужної антикорупційної інфраструктури, тому що до цього заслуговує українське суспільство, в першу чергу", – наголосив директор НАБУ Семен Кривонос.
Позапланове засідання парламенту скликали після подій 21 липня. У понеділок Служба безпеки України та Офіс генпрокурора провели близько 70 обшуків, пов’язаних зі співробітниками НАБУ. Одного з посадовців підозрюють у співпраці з росією. Водночас у національному Антикорупційному бюро наголошують: слідчі дії проводять без судових ухвал. Експерти припускають, що в такий спосіб Офіс президента мститься за справу ексміністра єдності Олексія Чернишова. Або ж діють наввипередки, адже НАБУ готували підозру Тімуру Міндічу, співвласнику студії "Квартал 95". Схожу позицію висловлює і виконавча директорка Центру протидії корупції Дар’я Каленюк:
"Олексій Чернишов – це кум Єрмака і Зеленського. Міндіч – це дуже довірена людина в оточенні Зеленського. Дуже хочеться закрити від правоохоронних органів, і від суспільства інформацією про те, як використовуються гроші оборонного бюджету. І за цією вуалью секретності, державної таємниці, захисту України від "кротів", відбувається ось така дивна спецоперація",
На обшуки у НАБУ та САП відреагувала "Велика сімка". У спільній заяві зазначили: уважно стежать за подіями в Антикорупційному бюро. "Група семи" вже зустрілася з представниками НАБУ. На черзі – розмова з керівництвом українського уряду. Дипломати наголосили, що підтримують прозорість, незалежні інституції та належне врядування. А також цінують партнерство з Україною для спільної боротьби з корупцією:
"Ми всі маємо спільне зобов’язання підтримувати прозорість, незалежні інституції та належне управління, і ми цінуємо наші партнерства в Україні для спільної боротьби з корупцією".
За даними "Української правди", ще 10 липня джерела видання у НАБУ та САП попереджали: якщо не вдасться завершити конкурс щодо призначення чільника БЕБ, невдовзі буде "атака" на НАБУ та САП. Вже наступного дня ДБР оголосило підозру антикорупційному активісту Віталію Шабуніну. Нині прем’єр-міністерка україни Юлія Свириденко виправдала рішення уряду про незатвердження керівника бюро економічної безпеки. За її словами, процедура відповідала чинному законодавству.
Софія Фесік, "5 канал"
Як повідомлялося, ветеран ЗСУ Козятинський ініціює акцію протесту проти ліквідації НАБУ й САП 22 липня в Києві, до акції долучаються й інші міста.
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram . Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp . Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Останні новини
