UA
  • Новости
  • Видео
  • Популярное
  • Поиск
  • Приложения
download white apps
Скачать

Война за трибунал, или Кто хочет иметь право на агрессию?

www.pravda.com.ua
Fri, 11 Jul 2025 16:10:00 +0300
Война за трибунал, или Кто хочет иметь право на агрессию?

Нещодавно з’явилась обнадійлива новина: Рада Європи підписала з Україною угоду про створення трибуналу щодо російської агресії. 

Навіщо створювати трибунал?

Якщо коротко, тому що міжнародні суди неспроможні притягнути росію до міжнародної кримінальної відповідальності агресію. Судів, які правомочні це зробити, два – Міжнародний кримінальний суд, який послуговується Римським статутом, та Міжнародний суд ООН. Обидва розташовані у Гаазі. В обидва Україна зверталась. Щоправда не з заявою про агресію, а щодо похідних від агресії злочинів, які росія теж вчинила. Втім, обидва міжнародні суди показали свою неспроможність.

До Міжнародного кримінального суду (МКС) Україна зверталась у 2014 і 2015 роках. По сьогодні триває розслідування. А після початку повномасштабного вторгнення за заявою 39-ти країн Міжнародний кримінальний суд ініціював ще одне розслідування щодо воєнних злочинів росії в Україні й навіть видав міжнародний ордер на арешт Путіна, Львової-Бєлової, командувача дальньої авіації РФ Кобилаша, командувача Чорноморського флоту РФ Соколова, колишнього міністра оборони РФ Шойгу та начальника генштабу РФ Герасимова. Але до рішення суду ще дуже далеко – роки. Та й про відповідальність за агресію не йдеться у жодному з розслідувань МКС. 

У міжнародний суд ООН Україна також зверталась у 2017-му. Міжнародний суд ООН у цій справі хоч і оголосив рішення, визнавши порушення росією двох міжнародних конвенцій – про боротьбу з фінансуванням тероризму та про ліквідацію всіх форм расової дискримінації, разом з тим позов України задовольнив частково, відкинувши більшість звинувачень проти Росії. 

Звісно, є питання і до української сторони – чому не були подані до міжнародних судів позови щодо злочину агресії, а лише щодо похідних від агресії злочинів. Хай би у цих багаторічних бюрократичних процедурах речі називались своїми іменами. Хоча шансів на винесення рішення це б не збільшило, адже жодного вироку за агресію з часів Нюрнбергського процесу міжнарожні суди не виносили. 

Тож аби притягнути росію до міжнародної кримінальної відповідальності потрібен більш ефективний механізм, ніж чинні міжнародні суди. Таким механізмом може стати міжнародний трибунал – тобто суд, який створюється спеціально під розслідування конкретного злочину. Такий суд не завантажений іншими справами і для нього можна передбачити більш дієві процедури розслідування і розгляду.

Але для його створення потрібна консолідація міжнародної спільноти. На базі ООН створити такий трибунал майже неможливо. Як би для нас це болісно не звучало, але під великим питанням підтримка навіть половини країн-членів ООН. А це прямим чином впливає на легітимність трибуналу і його рішень. Тому створення трибуналу на базі Ради Європи – це оптимальне "соломонове" рішення. 

Чому міжнародні суди не можуть притягнути росію до відповідальності за війну?

По-перше, є суто процедурні моменти. росія не підписувала Римський статут, що суттєво ускладнює роботу Міжнародного кримінального суду. Щодо суду ООН, там росія член Радбезу, а отже буде апріорі заблоковано виконання рішення та й до самого рішення дійти малоймовірно. 

По-друге, немає інструментів, як забезпечити виконання приписів Міжнародного кримінального суду навіть щодо країн, які підписали і ратифікували Римський статут. От приміром, 24 жовтня 2024 року II Палата попереднього провадження Міжнародного кримінального суду підтвердила, що Монголія порушила зобов’язання як держава-учасниця Римського статуту та не заарештувала Путіна за ордером МКС під час його перебування у вересні 2024 року на території країни. Монголія не виконала свої міжнародні зобов’язання навіть попри те, що імунітет глави держави не дозволяє ігнорувати ордер на арешт. Але способів примусити Монголію чи якусь іншу країну це зробити – немає. 

По-третє, є ситуативна коаліція "ядерних" країн, які хоч і прямо це не декларують, але зберігають за собою право на агресію. І тут вимальовується цікава закономірність. З 9 країн, які мають ядерну зброю, лише дві європейські Велика Британія і Франція – ратифікували Римський статут, тобто визнали щодо себе юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Натомість інші ядерні держави – США, росія, Китай, Ізраїль, Індія, Пакистан та Північна Корея – не учасники Римського статуту. Що це означає? Що ці країни не готові нести відповідальність за агресію, воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид і не дають МКС юрисдикцію розслідувати ці злочини на їхній території. 

У цьому списку є ще низка політичних гравців на світовій арені, як от Туреччина або Саудівська Аравія.   

Власне це і унеможливлює винесення вироків за агресію міжнародними судами, бо немає в світі колективної політичної волі. Як наслідок, створюються різного роду політичні перешкоди та навіть свідомо підривається дієвість міжнародного права та міжнародних інституцій на користь "права сили". Приміром, Трамп підписав указ про санкції проти Міжнародного кримінального суду, звинувативши його в "нелегітимних і безпідставних діях проти Америки та нашого близького союзника Ізраїлю". Цей захід накладає фінансові та візові обмеження на осіб та їхні родини, які допомагають у розслідуванні МКС щодо американських громадян або союзників. 

Що означає підписання Радою Європи угоди про трибунал? 

Що Україна спробує обійти неповороткі забюрократизовані та заполітизовані міжнародні суди. Але підписана угода – це поки що лише вияв наміру, а не гарантія. До створення Трибуналу і до початку його роботи ще доведеться докласти чимало зусиль. 

Спочатку до договору повинні приєднатись інші європейські держави. В ідеалі, щоб до цієї угоди доєдналось якомога більше країн з усього світу, а не лише європейські. Чим більше країн, тим вища легітимність трибуналу. І це завдання Української дипломатії. Далі потрібно прописати і затвердити всіма учасниками процедуру створення, фінансування, функціонування, правила добору суддів, прокурорів, слідчих тощо. 

Для України важливо, щоб трибунал розпочав роботу під час ведення бойових дій, а не після. Попри перешкоди, які будуть створювати країни, незацікавлені у судах за агресію. 

За трибунал та його вирок доведеться воювати

В Україна зараз є шанс стати драйвером величезного тектонічного зсуву у сфері міжнародного правосуддя. І нарешті добитись засудження агресора  міжнародним трибуналом. За цією нерухомою плитою десятки років стоїть цинічна і жорстока політика держав, які хочуть мати негласне право на агресію та безкарно вершити долі інших країн. 

Трибунал – це історія не лише про російсько-українську війну і покарання. Це історія про те чи зможе світ позбутись гегемонії "права сили". І без бою це право ніхто не віддасть.   

Тож, це ще одна війна, яку Україні треба виграти. 

Ганна Маляр

Читать полностью

Последние новости

ПВО, санкции и оборонное сотрудничество: Сибига провел встречу с представителями Конгресса США
ПВО, санкции и оборонное сотрудничество: Сибига провел встречу с представителями Конгресса США
Глава МИД Украины Андрей провел встречу с представителями Палаты представителей США. Стороны обсудили усиление оборонного сотрудничества между Украиной и Штатами, а также дальнейшие шаги для против...
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:51:00 +0300
Их ждут победы и успех: четыре знака Зодиака, для которых наступает период процветания
Их ждут победы и успех: четыре знака Зодиака, для которых наступает период процветания
Астрологи сообщают, что для четырех знаков Зодиака грядет новый жизненный этап. Их ожидает настоящий поток удачи, перспектив и ярких перемен в значимых сферах. Об этом говорится в прогнозе Collecti...
znaj.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:50:00 +0300
"Национальная трагедия": президент Венгрии написал письмо семье закарпатца, которого якобы до смерти избили в ТЦК
"Национальная трагедия": президент Венгрии написал письмо семье закарпатца, которого якобы до смерти избили в ТЦК
Президент Венгрии Томаш Суйок написал письмо для семьи умершего -летнего жителя Закарпатья Иосифа Шебештеня, смерть которого наступила якобы в результате избиения сотрудниками ТЦК. В письме венге...
focus.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:37:51 +0300
"Такого, как сейчас, мы еще не видели": в ВСУ забили тревогу из-за ситуации на фронте
"Такого, как сейчас, мы еще не видели": в ВСУ забили тревогу из-за ситуации на фронте
На Запорожском направлении зафиксирована рекордная за последние три года активность штурмовых действий со стороны российских войск. Об этом сообщил заместитель командира батальона -й отдельной ме...
zk.znaj.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:35:00 +0300
Трамп думает о новом пакете помощи Украине на сотни миллионов, - Politico
Трамп думает о новом пакете помощи Украине на сотни миллионов, - Politico
Президент Дональд Трамп рассматривает новый пакет военной помощи для Украины стоимостью в сотни миллионов долларов.Об этом сообщает РБК-Украина со ссылкой на Politico.По словам осведомленных исто...
www.rbc.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:32:18 +0300
В команде Трампа Украину начали считать "активом" - Климкин
В команде Трампа Украину начали считать "активом" - Климкин
Трамп нехочет выглядеть слабым, аУкраина стратегическая возможность.
tsn.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:30:04 +0300
Это для Кремля – смерть
Это для Кремля – смерть
После ежедневных обстрелов Харькова и ночей, которые недавно были в Киеве, очень растет запрос на короткие ответы laquoкогда это все закончитсяraquo и рецепты быстрых решений. Также после нехор...
glavcom.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:30:00 +0300
Трамп планирует объявить о новых санкциях против россии 14 июля – СМИ (Видео)
Трамп планирует объявить о новых санкциях против россии 14 июля – СМИ (Видео)
Президент США Дональд Трамп может заявить о введении новых санкций против россии. Об этом сообщает УНИАН.Речь идет о вероятной поддержке законопроекта, предусматривающего пошлины на импорт и...
www.5.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:29:36 +0300
Волынская трагедия: что сказал Дуда в День памяти в Польше
Волынская трагедия: что сказал Дуда в День памяти в Польше
ВПольше впервые официально почтили память жертв Волынской трагедии. Президент Анджей Дуда заявил, что тогда были убиты поляки только засвою национальность.
tsn.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:28:06 +0300
Умеров - вероятный посол в США: кто станет следующим министром обороны
Умеров - вероятный посол в США: кто станет следующим министром обороны
Источник в ОП утверждает, что новым министром обороны может стать кто-то из действующих чиновников.
tsn.ua
Fri, 11 Jul 2025 23:25:17 +0300
додати ще новини больше новостей

Топ-новости

Вместо тюрьмы – бронь и личная охрана: мажор-убийца Тигран Энгибарян построил незаконный бизнес в столице и продолжает творить беспредел
Вместо тюрьмы – бронь и личная охрана: мажор-убийца Тигран Энгибарян построил незаконный бизнес в столице и продолжает творить беспредел
Штраф до 1700 и серьезные ограничения: мужчин предупредили из-за мобилизации, даже если все в порядке в ТЦК
Сделает Путина "беззащитным": у Дональда Трампа есть "особое оружие" против Кремля, — The Telegraph
В Украине вводят коллективную ответственность: единственное жилье отберут из-за долгов родственников
Мобильные ТЦК будут колесить по городу: как будут вылавливать уклонистов
Путин сделал "героем России" известного генерала-"мясника"
Трамп анонсировал важное заявление о войне в Украине
Россияне не видят смысла наступления на Сумщине – потери безумные: аналитик объяснил нытье военкоров
Выпил “Колу” — заплати государству: в Украине хотят ввести налог на газированные напитки
В Госдепе прокомментировали «новые предложения» Лаврова по Украине
  • О нас
  • Контакты
  • Правила пользования
  • Приложения