UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Вигнаний народ: як СРСР депортував кримських татар, а Росія забирає їхній дім і досі

www.rbc.ua
Sun, 18 May 2025 08:50:19 +0300
Вигнаний народ: як СРСР депортував кримських татар, а Росія забирає їхній дім і досі

18 травня 1944 року о шостій ранку СРСР розпочав депортацію кримських татар із рідного півострова. На збори людям давали не більше 30 хвилин. За лічені дні понад 190 тисяч кримських татар вивезли в Середню Азію у спецпоселення. Майже на п’ять десятиліть вони залишились відірвані від дому.

В день пам’яті жертв геноциду кримських татар РБК-Україна розповідає про ще один злочин СРСР проти людяності й те, як Росія продовжує забирати рідний дім у цього народу.

Викорінення народу з рідної землі

До депортації на півострові жило 218 тисяч кримських татар. Такі дані показав сталінський перепис 1939 року. Це майже 20% тодішнього населення Криму.

Депортацію провели з 18 по 20 травня 1944 року. Кримців ешелонами вивозили в Узбекистан, Киргизстан та на Урал. Виселення не уникнули навіть кримські татари, які служили в Червоній армії. Після війни їх відправили до рідних за тисячі кілометрів від батьківщини. 

"Метою депортації було викорінення автентичного населення з Криму. Ще одна із цілей – Сталін перед завершенням Другої світової намагався виторгувати у західних партнерів тиск на Туреччину, щоб отримати доступ до Босфору - протоки із Чорного моря в Середземне. Тому він хотів позбавити навколишні регіони, такі як Крим і Північний Кавказ, сильних мусульманських громад, які б могли завадити цьому тиску", - пояснює історик Роман Кабачій , старший науковий співробітник Музею історії України у Другій світовій війні.

Поряд із депортацією кримських татар, радянська влада виселила й греків, болгар, вірмен і німців. Їх звинуватили у колабораціонізмі з нацистами. У більшості випадків підтверджень співпраці з ворогом не було.

Кримськотатарський хлопчик, депортований з Криму за "зраду Радянського Союзу" - "співпрацю з німцями" (фото: Вікіпедія)

"Ще у 1941-му році, коли розпочалась німецько-радянська війна, з Криму та інших причорноморських регіонів України депортували німців. Це був ніби підозрілий елемент, який міг би допомагати окупантам проти Радянського Союзу. Тобто СРСР на момент 1944-го року вже мав практику депортації нацменшин", - додає історик.

Кримських татар змусили покинути все - з собою можна було взяти лише документи. У дорозі через нелюдські умови перевезення, спеку та нестачу харчів померла 191 людина, за офіційною версією. Насправді ці цифри значно вищі. 

"Це була чітко спланована акція. Фактично геноцид, бо він був скерований на те, щоб відірвати народ від своєї батьківщини, асимілювати в інших народах. Нерідко депортували ті, хто ще вчора вечеряв чи обідав у родинах кримських татар. Про такі випадки розповідав нинішній глава Меджлісу Рафат Чубаров", - говорить Кабачій.

Радянська влада фактично заборонила навіть саму назву кримські татари: татари мали бути одні.

"У Польщі назви народів пишуть з великої букви. І коли поляки за старим правописом вказують татари з великої, а кримські - з малої, то зводять цей народ до етнічної групи більшого народу. Насправді ж кримські татари і казанські татари - різні", - говорить експерт.

Вже у другій половині 40-х років кримські татари масово почали тікати, порушували режим спецпоселення, вимагали повернення додому. У 1960-70-ті в окремих випадках влада дозволяла незначну кількість переселень до Криму. 

Згодом зняли заборону на повернення кримців на півострів, але не дозволяли отримати там прописку, тому вони почали селитися в найближчих регіонах - на Херсонщині та Запоріжжі. З кінця 80-х розпочалося масове повернення кримських татар на батьківщину.

Спорожніле кримськотатарське село Ускют (фото: Вікіпедія)

Окупація півострова - чергова трагедія кримських татар

Після анексії Криму Росією близько 50 тисяч кримських татар виїхали з рідного півострова. Понад сотня стала політичними в'язнями РФ, чимало активістів загинули через переслідування окупантів.

"Чергова трагедія відбувається на наших очах. Постійні обшуки, прирівняння релігійної організації "Хізб ут-Тахрір" до терористичної, ув'язнення за так звану "народну журналістику" - це тиск на народ. Тому хтось не витримує і виїжджає з окупованого півострова. Але є випадки, коли й повертаються, бо для кримських татар є одна батьківщина - це Крим", - говорить Кабачій.

Кримські татари у Запорізькій і Херсонській областях фактично пережили подвійну депортацію - через повномасштабне вторгнення росіян їм знову довелося покинути свої домівки вже у 2022 році. 

"Членкиня Меджілісу Гульнара Бакірова, яка до початку повномасштабної війни жила в Новоолексіївці Херсонської області, тікала, спаливши всі сімейні фотографії", - каже Кабачій.

Родинні історії і надія на повернення

У Музеї історії України у Другій світовій війні у просторі виставки "Україна - Розп'яття" представлена експозиція "У портреті предків моя батьківщина". У рамках якої відомі кримські татари поділились світлинами своїх предків, що пережили депортацію.

В експозиції знімки фотографині Еміне Зіятдінової, режисера та актора Ахтема Сеітаблаєва, режисера Наміра Алієва, депутата ВР Таміла Ташева, членкині меджлісу Гульнари Бакірової, головної редакторки "Української правди" Сегвіль Мусаєвої,  заступника директора Українського інституту Аліма Алієва, художника Рустема Скибіна, першого секретаря посольства України в Узбекистані Юсуфа Куркчі.

Роман Кабачій показує експозицію "У портреті предків моя батьківщина" (фото: РБК-Україна/Віталій Носач)

"Найстаріші фото з виставки - початок ХХ століття. На них прадід і прабабуся Еміне Зіятдінової. Юсуф Куркчі поділився фото, де його батько Ібрагім поруч з Мустафою Джемілєвим в Узбекистані на горі Чирчик, де збиралася кримськотатарська активна молодь й обговорювала можливості повернення. Сегвіль Мусаєва надала фото мами і бабусі, які їздили відпочивати у Феодосію, аж поки не повернулися до Криму назавжди", - каже історик.

Усі підписи до світлин зроблені українською, кримськотатарською й англійською мовами.

"Тут кожна фотографія несе свої певні посили. Дана експозиція - не перша наша ініціатива. У 2017 році ми видали книжку "Полиновий травень 1944-го", де були зібрані свідчення, документи і фотографії депортації, а також ілюстрації художника Рустема Емінова. Тому тема кримських татар у нас живе", - додає історик.

Родинними знімками поділились відомі кримські татари (фото: РБК-Україна/Віталій Носач)

Читайте також про те, що Мустафа Джемілєв в інтерв'ю РБК-Україна розповів, як кримські татари стали основною рушійною силою опору при російській окупації півострова.

Раніше ми розповідали про те, якою була роль України у перемозі в Другій світовій війні.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати повністю

Останні новини

Компенсація на поховання: як родичам померлого пенсіонера оформити підвищені виплати
Компенсація на поховання: як родичам померлого пенсіонера оформити підвищені виплати
У році українці можуть розраховувати на одноразову державну допомогу на поховання родичів-пенсіонерів. Виплати нада Пенсійний фонд України згідно із законом laquoПро загальнообовrsquoязко...
zk.znaj.ua
Sun, 18 May 2025 12:30:00 +0300
РФ більше не сховається: країни Балтії готують правила для боротьби з "тіньовим флотом"
РФ більше не сховається: країни Балтії готують правила для боротьби з "тіньовим флотом"
Низка країн вропейського союзу розробить правила поводження з судами так званого тіньового флоту Російської Федерації у Балтійському морі.Про це заявив міністр закордонних справ Литви Кястутіс ...
www.rbc.ua
Sun, 18 May 2025 12:28:29 +0300
ГУР: Кремль активізував спецоперацію "Двійник" у Польщі
ГУР: Кремль активізував спецоперацію "Двійник" у Польщі
Вонна розвідка дізналась, що напередодні президентських виборів у Польщі Росія активізувала чергову фазу інформаційної війни проти вропейського суспільства.Джерело ГУРДеталі Розвідка оціню с...
www.pravda.com.ua
Sun, 18 May 2025 12:27:00 +0300
Олег Старіков пояснив, чому на переговори у Стамбулі не приїхав путін
Олег Старіков пояснив, чому на переговори у Стамбулі не приїхав путін
Про це він розповів на свому каналі.За словами експерта, якщо проаналізувати ту делегацію, яку кремль відправив до Стамбула, то ми побачимо, що це технарі, тобто їхн завдання ndash відпрацьову...
life.znaj.ua
Sun, 18 May 2025 12:20:29 +0300
Канцлер Німеччини повідомив, чи готує Європа військову місію в Україну (Відео)
Канцлер Німеччини повідомив, чи готує Європа військову місію в Україну (Відео)
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц після зустрічі лідерів країн С та президента України Володимира Зеленського на саміті в Албанії заявив, що наразі вропа не розгляда можливість відправлення військ ...
www.5.ua
Sun, 18 May 2025 12:19:55 +0300
Вас цього точно вчили в дитинстві. Радянські міфи про гроші, які заважають бути успішними
Вас цього точно вчили в дитинстві. Радянські міфи про гроші, які заважають бути успішними
Ми живемо у -му, але багато хто досі підсвідомо живе за грошовими сценаріями з СРСР. Про гроші говорити соромно, Багаті - це жлоби, Гроші не головне - ці фрази з дитинства формують не про...
www.rbc.ua
Sun, 18 May 2025 12:18:58 +0300
В Україні з'явилась нова шахрайська схема, пов’язана з держзрадою
В Україні з'явилась нова шахрайська схема, пов’язана з держзрадою
В Україні зrsquoявиласяnbspноваnbspшахрайськаnbspсхемаnbspзловмисники телефонують людям, вдають силовиків і звинувачують у державній зраді. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з поси...
glavcom.ua
Sun, 18 May 2025 12:16:00 +0300
Мерц хоче від Італії рішучих кроків щодо війни РФ проти України
Мерц хоче від Італії рішучих кроків щодо війни РФ проти України
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц вважа, що Італія повинна бути більше залучена до врегулювання війни РФ проти України. Він закликав Рим відігравати більшу роль у вропейських зусиллях.Про це повідо...
www.rbc.ua
Sun, 18 May 2025 12:14:11 +0300
У Херсоні росіяни скинули вибухівку на цивільну автівку: є постраждалі
У Херсоні росіяни скинули вибухівку на цивільну автівку: є постраждалі
Про це повідомля RegioNews із посиланням на пресслужбу Херсонської обласної військової адміністрації.Відомо, що окупанти скинули вибухівку з дрона на автівку близько .Постраждали дво чо...
regionews.ua
Sun, 18 May 2025 12:10:34 +0300
На війні в Україні загинув доброволець з Латвії
На війні в Україні загинув доброволець з Латвії
На фронті в Україні загинув доброволець з Латвії Микита Таренов, який носив позивний Латвіць. Про це повідомля LSM. Дані про загибель Таренова Латвійському телебаченню підтвердило джерело, близ...
ua.korrespondent.net
Sun, 18 May 2025 12:10:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Гончаренко запропонував переодягнути працівників ТЦК і втрапив у скандал
Гончаренко запропонував переодягнути працівників ТЦК і втрапив у скандал
Медведєв цинічно лякає світ жахливим етапом війни
Росія готується до захоплення островів на Дніпрі
Названо найнебезпечніший хліб в українських магазинах: ховайте гаманець
Скандал на "Євробаченні": переможець з Австрії зі сцени подякував путіністці (відео)
На саміті в Албанії стався курйоз: Макрон потрапив у пастку Ердогана (відео)
Україна розірвала з Росією ще одну угоду
«Нелюди вирішили поховати». Тренерка з РФ прокоментувала скандал навколо російських фігуристів
Глава МЗС Польщі назвав країну, яка може "поставити Путіна на місце"
Синоптикиня Діденко дала прогноз, коли очікувати потепління
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми