Данія надасть Україні нову військову допомогу, застосувавши особливу схему

Копенгаген направить сотні мільйонів євро на прямі закупівлі зброї української оборонної промисловості.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Міністерство оборони Данії.
У 2025 році Данія планує розподілити близько 830 мільйонів євро для закупівлі виробленої в Україні оборонної продукції в межах Європейського фонду миру (European Peace Facility).
Міністр оборони Данії Тролс Лунд Поульсен заявив, що таке рішення є визнанням зусиль Данії в підтримці України.
"З огляду на геополітичну ситуацію, важливо демонструвати нашу солідарність з Україною. Завдяки "датській моделі", Данія стала лідером міжнародних зусиль зі зміцнення оборонного виробництва в Україні. Це справді винятково, що ми тепер маємо можливість посилити ці зусилля ще більше завдяки додатковому фінансуванню з боку ЄС. Те, що Євросоюз вирішив спрямувати ще більше коштів через Данію цього року, є визнанням наших зусиль у цьому напрямку", - зазначив він.
21 травня 2024 року міністри закордонних справ ЄС ухвалили рішення використовувати надприбутки від заморожених російських активів для підтримки України. Зокрема, йдеться про фінансування військової допомоги Україні з боку окремих країн-членів у 2025 році. Плануються постачання боєприпасів, засобів протиповітряної оборони та іншого озброєння, виробленого на українських підприємствах.
Закупівлі через українську оборонну промисловість, сприятимуть зміцненню внутрішнього виробництва, забезпеченню конкурентних цін та швидкій адаптації до потреб Збройних сил України. Крім того, українські військові отримають техніку, з якою вже знайомі та яку можуть обслуговувати самостійно.
"Під час мого минулорічного візиту до України, я зустрівся з представниками кількох оборонних підприємств та переконався в перспективності підтримки країни через прямі закупівлі в її власній промисловості. Прямі закупівлі в Україні дозволяють оперативно забезпечувати її нагальні військові потреби. Таким чином ми гарантуємо, що нагальні військові потреби можуть бути оперативно забезпечені всередині країни. Це дає очевидні логістичні переваги і водночас сприяє розвитку оборонної промисловості України на перспективу. Тепер ми можемо реалізовувати це у ще більшому масштабі", - наголосив Поульсен.
Датська модельУ 2024 році Данія стала першою країною, яка здійснила фінансування закупівель в українській оборонній промисловості через державні механізми України. В межах так званої "датської моделі", Копенгаген розпорядився приблизно 400 мільйонами євро, отриманими як надприбутки від заморожених російських активів, та діяла як виконавчий партнер ЄС. Загальний обсяг реалізованого фінансування у 2024 році становив близько 4,4 мільярда данських крон.
У 2025 році Данія планує більш ніж удвічі збільшити обсяг фінансування за цією моделлю. Крім того, країна вже виділила 3 мільярди данських крон із Фонду допомоги Україні на закупівлі в українській оборонній промисловості у період із 2025 по 2027 рік. Також Данія виконуватиме функції виконавчого партнера для низки інших країн, зокрема Норвегії, Швеції, Ісландії та Канади.
В Міноборони Данії також повідомили, що відомство підписало з Єврокомісією угоду, яка надає Данії роль виконавця для виплати значної частини непередбачених прибутків від заморожених російських активів у 2025 році.
Допомога Данії для УкраїниДнями президент України Володимир Зеленський заявив про підготовку Данією нового, 26-го пакета військової допомоги.
У квітні уряд Данії оголосив про новий оборонний пакет для України обсягом 6,7 мільярда данських крон (близько 995 мільйонів доларів). Кошти будуть розподілені протягом 2025-2027 років. До пакету увійшли системи протиповітряної оборони, артилерійські засоби та фінансова підтримка Повітряних сил ЗСУ.
Крім того, в березні Міноборони Данії заявило про наміри інвестувати близько 40 мільйонів євро у спеціальний інноваційний фонд. Його метою є посилення технологічних спроможностей української армії в умовах сучасної війни.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Останні новини
