UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Наслідки весняних заморозків відчуємо восени: що буде з врожаєм-2025

ua.korrespondent.net
Thu, 15 May 2025 14:45:00 +0300
Наслідки весняних заморозків відчуємо восени: що буде з врожаєм-2025

Врожай 2025: загальний прогноз

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання уряду заявив: українські аграрії пройшли екватор посівних робіт, і цьогорічний врожай очікується не меншим за минулорічний.

"Наразі зерновими та зернобобовими культурами засіяно 76% посівних площ. Це понад 4,3 млн гектарів. Очікуємо, що врожай 2025 року буде не меншим, ніж минулорічний",- сказав він під час засідання уряду.

За словами прем'єра, сьогодні агропродукція складає близько половини всього українського експорту. Так, за 4 місяці 2025 року Україна експортувала товарів на понад 13 млрд доларів, з них 7,6 млрд доларів - це частка аграріїв та виробників продовольства.

Шмигаль додав, що Україна зможе забезпечити внутрішній ринок і матиме достатньо ресурсу, аби постачати продовольство в країни, де існує загроза голоду.

Однак не всі експерти поділяють оптимізм прем'єра. Так в продовольчій організації ООН вважають, що виробництво пшениці в Україні поступово знижується. Це відбувається через війну, що триває, та посухи.В ООН переконані, що врожай пшениці в Україні у 2025 році буде нижчим від середнього за останні п'ять років

І як пише УкрАгроКонсалт у своєму прогнозі, саме травень визначить майбутнє врожаю.

Першою проблемою є нестача вологи в ґрунті. Аналітики УкрАгроКонсалт підкреслюють, що ця обставина викликає стурбованість щодо подальшого розвитку всіх культур, як зернових, так і олійних. На всій території України в лютому-квітні випало не більше 80% норми опадів, а в деяких областях лише близько половини норми.

Цих опадів вистачало для зволоження верхнього шару ґрунту, що важливо для початкового розвитку рослин. Однак, якщо брати до уваги попередню суху осінь і малосніжну зиму, глибші шари ґрунту (метровий шар) залишаються сухими. Це матиме критичне значення для рослин у подальших стадіях їхнього розвитку.

"Наш песимістичний сценарій базується на варіанті відсутності опадів у травні. У цьому разі ранні зернові культури (пшениця, ячмінь) потенційно можуть втратити близько 10% врожайності", - йдеться у матеріалі.

Дефіцит вологи, який наразі спостерігається в Україні, може вплинути не тільки на врожайність олійних культур, а також призвести до перерозподілу площ ярих культур - соняшника та сої. Площа сівби соняшнику може вирости, а сої – скоротитися, йдеться у аналітиці.

Щодо пшениці, то як зазначає заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук в ефірі національного телемарафону, Україні вистачить зерна для власного споживання навіть попри посуху. Однак експортувати скоріш за все доведеться менше.

З іншого боку, додає Марчук, ситуація з посухою, зменшенням кількості опадів є майже на всіх континентах. Відповідно, є попит на продовольчу пшеницю і ціна на неї висока. Тому Україна може заробити більше, продаючи менший обсяг збіжжя.

Додамо, що окрім посухи на майбутній врожай мають вплив незвично холодні місяці весни, квітень та травень.

Без фруктів та плодів

Незвично холодний травень цього року добряче нашкодив українським фермерам. Аграрії скаржаться, що через нічні заморозки вже втратили якщо не весь цьогорічний врожай деяких овочів, то принаймні те, що встигли посадити.

Як розповів в ефірі Громадського радіо аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Максим Гопка , цьогорічні аномальні весняні заморозки вплинули на врожай фруктів. За словами аналітика, березень супроводжувався теплою погодою. Це дало стимул для активного розвитку вегетації кісточкових дерев (абрикос, персик, рання черешня й деякі ранні яблука). У зв’язку з цим, аграрії чекали на теплу весну.

"Але вже у квітні ми спостерігали значні перепади температури. Це відобразилося на суцвіттях та формуванні плодів", - сказав Максим Гопка.

У травні холодна погода зберігалася. За словами аналітика, середня температура повітря не є сприятливою для розвитку плодів. І саме тому всі продукти, які українці звикли їсти у травні, будуть переноситися на червень, пояснив Максим Гопка.

Найбільші перепади температури навесні фіксували на півночі, сході та в центрі України. А загалом, заморозки найбільше вплинули на полуницю - її досі немає в достатніх обсягах на прилавках і це відображається на цінах. Також постраждали абрикоси, персики й деякі ранні яблука.

Про те, чи вплинули заморозки на малину стане відомо пізніше. Щодо лохини, то Максим Гопка назвав її морозостійкою. Тому питання про те, чи вплинула холодна погода на її врожай експерт назвав спірним. А про вплив весняних заморозків на вартість персиків, абрикосів чи черешень, за словами аналітика, говорити ще зарано.

А в Інституті садівництва НААН зазначають, що врожай літніх сортів малини все ж буде меншим. Натомість лохина і за їхніми оцінками не постраждала від заморозків.

Морозна весняна погода вже відбивається на цінах для споживачів, і у випадку полуниці це доволі відчутно. Гопка нагадав: торік у травні гуртова ціна на ягоду становила від 60 до 80 грн/кг. Водночас зараз вона коливається у межах 150-180 грн/кг. Відповідно, в супермаркетах та на ринках полуницю продають за цінами від 200 до 250 грн/кг, а на менших точках - ще дорожче.

Втім полуниця може здешевшати вже скоро. В матеріалі Інституті садівництва додали, що українська ягода з відкритого грунту почне з'являтися наприкінці травня за сприятливою погоди, а розпал сезону має припасти на червень. Тоді ціни будуть найбільш доступними для покупців.

Водночас дослідники з НААН проаналізували ситуацію із плодовими. Там не виключають, що через вплив низьких температур може бути повністю втрачено врожай абрикосів та аличі, а також до 30% врожаю вишні й черешні внаслідок зниження фертильності пилку.

На думку ж Дениса Марчука, плодово-ягідні дерева, такі як абрикоси, персики, черешні, вишні, дуже постраждали від заморозків. По деяких культурах - втрати до 70-80%

В НААН зазначають, що можлива втрата чи зменшення врожаїв фруктів призведе до збільшення на прилавках імпортної продукції, що матиме вплив на ціну, адже при її формуванні закладаються додаткові витрати на логістику. Тобто, перифразуючи, за більшість кісточкових та ягід ми заплатимо більше, ніж минулого року.

Втім не лише фрукти та плоди стали жертвами холоду. Квітневі заморозки пошкодили 35 тисяч з понад 450 тисяч гектарів посівів озимих пшениці, ячменю та ріпаку на Кіровоградщині. В розмові з виданням Суспільне керівниця департаменту агропромислового розвитку регіону Валерія Фурманова додала, що через пошкодження рослин недобір майбутнього врожаю озимого ячменю, пшениці та ріпаку в області може бути від 15 до 30%. На думку ж Марчука, втрати ріпака загалом по Україні складуть 10–15%.

Подібні проблеми спостерігаються і в інших областях України. Так, голова асоціації фермерів Рівненщини Андрій Кузьмич в розмові з Радіо Трек підтвердив, що весняні приморозки негативно вплинули на сільське господарство регіону. Протягом п’яти днів температура повітря в області опускалася нижче 8-ми градусів, і це пошкодило картоплю, овочеві культури та розсади, а також знищило сходи сої. 

Він повідомив, що картопля, яка вже зійшла, здатна відновитись. Проте заморозки можуть вплинути на зниження врожайності. І справжні наслідки весняних холодів буде видно восени. 

Валерія Шипуля

Читати повністю

Останні новини

Техніки та дронів на 40 мільйонів гривень – бригади ЗСУ отримали допомогу від Фонду Порошенка (Відео)
Техніки та дронів на 40 мільйонів гривень – бригади ЗСУ отримали допомогу від Фонду Порошенка (Відео)
Мужність військових і небайдужість тилу дорівню успіхам на передовій та збереженню життів наших захисників. Попри запроваджені санкції, благодійний Фонд Петра Порошенка продовжу допомагати бригад...
www.5.ua
Thu, 15 May 2025 22:20:52 +0300
У Києві жінка вчинила погром на Алеї Героїв
У Києві жінка вчинила погром на Алеї Героїв
У Киві жінка вчиняла хуліганські дії на імпровізованій алеї памяті полеглих воїнів на Майдані Незалежності. Про це повідомила пресслужба столчної поліції в четвер, травня.Правоохоро...
ua.korrespondent.net
Thu, 15 May 2025 22:17:00 +0300
На Майдані Незалежності жінка пошкодила прапори та фото полеглих бійців: як відрегувала поліція та КМВА
На Майдані Незалежності жінка пошкодила прапори та фото полеглих бійців: як відрегувала поліція та КМВА
У Киві на Майдані Незалежності жінка пошкодила прапори та фотографії загиблих захисників. Її вже затримала поліція, а КМДА пообіцяла посили охорону біля меморіалу.Увечері поширилось відео, як біл...
glavcom.ua
Thu, 15 May 2025 22:16:49 +0300
ЄС прикрив лазівку російським олігархам: тікати від санкцій стане складніше
ЄС прикрив лазівку російським олігархам: тікати від санкцій стане складніше
вросоюз змінив правила, що дозволяли російським олігархам уникати санкцій. Тепер, аби вийти з підсанкційного списку, росіяни мають надати переконливі докази реального розриву з бізнесом і звязкам...
www.rbc.ua
Thu, 15 May 2025 22:11:51 +0300
Музичний критик відповів, чому не вірить у перемогу KAJ зі Швеції на "Євробаченні"
Музичний критик відповів, чому не вірить у перемогу KAJ зі Швеції на "Євробаченні"
Музичний критик та оглядач Роман Бутурлакін оцінив прогнози букмекерів щодо переможця вробачення-. На його думку, вони можуть швидко змінитися, а Швеція, якій нині пророкують найбільше шансі...
www.rbc.ua
Thu, 15 May 2025 22:11:39 +0300
Рютте назвав головні задачі НАТО: чи буде підтримка України в пріоритеті
Рютте назвав головні задачі НАТО: чи буде підтримка України в пріоритеті
Генсек НАТО Марк Рютте після завершення дводенної неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів альянсу, щопроходила татравня вАнталії, окреслив головні завдання, які стоя...
tsn.ua
Thu, 15 May 2025 22:10:46 +0300
Рубіо розказав, коли США обговорюватимуть потенційну зустріч Трампа і Путіна
Рубіо розказав, коли США обговорюватимуть потенційну зустріч Трампа і Путіна
У США можуть обговорювати потенційну зустрічnbspпрезидента США Дональда Трампа з главою Кремля Володимиром Путіним після повернення Трампа з турне Близьким Сходом.Джерело державний секретар США...
www.pravda.com.ua
Thu, 15 May 2025 22:10:17 +0300
Платний в'їзд до ЄС: що потрібно знати українцям про нову систему ETIAS і коли вона таки почне працювати
Платний в'їзд до ЄС: що потрібно знати українцям про нову систему ETIAS і коли вона таки почне працювати
Незабаром подорожі до країн вропейського союзу для українців стануть трохи складнішими mdash і дорожчими. Все через нову систему під назвою ETIAS, яка змінить звичний порядок безвізового вїзду....
zk.znaj.ua
Thu, 15 May 2025 22:10:00 +0300
Засновник Human Rights Foundation накричав на українську журналістку через «хороших» росіян
Засновник Human Rights Foundation накричав на українську журналістку через «хороших» росіян
Засновник Human Rights Foundation Тор Хальворсен накричав на українську журналістку Ольгу Руденко за те, що вона виступила проти росіян на Oslo Freedom Forum. Про це повідомля laquoГлавкомraquo...
glavcom.ua
Thu, 15 May 2025 22:08:38 +0300
"Сподіваюся, що я помиляюся" – держсекретар США не вірить в успіх мирних переговорів у Туреччині – Sky News (Відео)
"Сподіваюся, що я помиляюся" – держсекретар США не вірить в успіх мирних переговорів у Туреччині – Sky News (Відео)
Держсекретар США Марко Рубіо скептично налаштований щодо переговорів України і росії в Стамбулі. Про це повідомля Sky News.Сподіваюся, я помиляюся. Сподіваюся, я помиляюся на всі . Сподіва...
www.5.ua
Thu, 15 May 2025 22:07:20 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Путін дочекався, доки Зеленський сяде в літак на Стамбул, і...
Путін дочекався, доки Зеленський сяде в літак на Стамбул, і...
Путін не повторив помилку Порошенка
WP: Зеленський хотів скасувати переговори з РФ у Стамбулі. Хто втрутився в процес?
ISW: Перед переговорами в Стамбулі Кремль повторив основні вимоги
Путін не вийшов? Лула полетів з РФ ні з чим після обіцянок вмовити його на переговори
Людству залишилося небагато. В NASA назвали дату, коли люди остаточно зникнуть із Землі
Ось навіщо Путіну був потрібен Стамбул
На війні загинув актор і телеведучий Максим Неліпа
На фронті загинув відомий ведучий Максим Неліпа
Загинув Максим Неліпа - відомий актор, телеведучий і військовий
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми