Новий Ватикан: як Папа Лев ХІV допоможе "любому українському народу"

Місце зустрічі змінювати не можна
У неділю, 18 травня, на площі Святого Петра у Ватикані запланована інавгураційна меса Папи Римського Льва XIV . Очікується, що її відвідають багато лідерів іноземних держав.
Й глава Офісу президента України Андрій Єрмак також не виключив, що президент України Володимир Зеленський відвідає інтронізацію нового глави Католицької церкви.
"Він (Зеленський - ред.) планує приїхати, але ви знаєте, що до цього (неділі, 18 травня - ред.) у нас є ще кілька дуже важливих зустрічей", - зазначив Єрмак , натякаючи на можливі переговори з РФ у Стамбулі.
Водночас Єрмак вважає, що Ватикан є прекрасним місцем для зустрічей Зеленського з іншими іноземними лідерами. Й недавні "прямі перемовини" глави держави із президентом США Дональдом Трампом у соборі Святого Петра перед похованням Папи Франциска є тому гарним підтвердженням.
До слова, Папа Римський Лев XIV під час свого першого закордонного візиту може відвідати й Україну; у списку потенційних країн - Туреччина та Перу, повідомляє La Repubblica.
Видання зокрема пише, що особливо актуальним це стає після телефонної розмови 12 травня Папи Лева XIV із Зеленським . Під час неї президент України вперше офіційно запросив Папу здійснити апостольський візит в Україну.
При цьому Папа Франциск теж планував відвідати Київ, але так і не склалося. Й тепер вже новий Папа має вирішити, чи приймати це запрошення і коли має статися цей візит.
Внесення моральної ясності
Втім все це - лише зовнішні прояви потепління між українською владою та Папським престолом. Набагато важливішою є суть цього процесу, котру вже дуже чітко Папа Лев XIV висловив.
"Я ношу у своєму серці страждання любого українського народу. Нехай же буде зроблено все для якнайшвидшого досягнення справжнього, справедливого і тривалого миру. Нехай будуть звільнені усі полонені, а діти повернуться до своїх родин", - сказав він 11 травня під час своєї першої недільної молитви на посаді понтифіка, повідомляє Vatican News.
При цьому Папа Лев XIV досить однозначно засудив агресію Росії проти України, демонструючи глибоке розуміння ситуації та її першопричин.
"З моєї точки зору, це (війна - ред.) справжнє імперіалістичне вторгнення, де Росія хоче завоювати територію з міркувань сили і власної переваги через її стратегічне розташування, а також через велику цінність того, що Україна має для Росії в культурному, історичному і промисловому плані. Це вже доведено, в Україні відбуваються злочини проти людяності. Ми повинні молитися Богу за мир, але я думаю, що ми також повинні бути яснішими", - сказав понтифік.
Але чому ж тоді попередній Папа Римський Франциск робив свого часу настільки суперечливі заяви про війну Росії в Україні?
Виявляється, на його позицію впливала звичка... виголошувати промови експромтом - принаймні, таке стверджували релігієзнавці.
"Інколи відволікається від текстів, які йому готує власна пресслужба, і робить власні коментарі. Так і відбулося з заявою про Петра I та Катерину II. Це те, що він вивчав в школі, тобто такою російською історією обмежувався матеріал аргентинських підручників", - прокоментував деякі з подібних заяв директор Екуменічного інституту Гаффінґтона у Лос-Анджелесі Кирило Говорун .
При цьому Посол України при Ватикані Андрій Юраш відзначав раніше, що треба розділяти офіційну позицію Ватикану та те, що Папа Римський казав експромтом.
Однак загальне порівняння позицій щодо війни в Україні Папи Франциска та Папи Лева XIV пропонує у своєму YouTube-каналі й український журналіст Роман Цимбалюк . І коли вдуматися у ці факти, важко стає списувати все лише на спонтанність чи непродуманість дій.
Так, Папа Франциск (2013–2025): засуджував війну як "трагедію", але уникав прямих звинувачень Росії: часто говорив про "дві сторони конфлікту", наголошуючи на стражданнях усіх, включаючи "матерів російських солдатів"; викликав обурення в Україні, коли закликав "обидві сторони до миру" і говорив, що "НАТО може бути причиною роздратування» для Кремля". А також - називав війну "геополітичним конфліктом", а не агресією й згадував необхідність діалогу, але не вживав слів "вторгнення", "імперіалізм" чи "зло" стосовно дій РФ.
Водночас Папа Лев XIV (з 2025): прямо називає те, що відбувається "імперіалістичним вторгненням" Росії в Україну; підкреслює, що РФ хоче захопити територію заради влади, ресурсів та контролю; говорить про Україну як про культурно та історично цінну націю, яку РФ намагається знищити; визнає наявність військових злочинів та злочинів проти людяності, скоєних РФ; критикує політиків, які замовчують зло та жахи, що їх творить Росія; закликає не лише молитися, але й говорити ясно про те, що відбувається.
"Папа Франциск прагнув нейтралітету і «миру за всяку ціну", що де-факто означало ігнорування агресії. Папа Лев XIV розриває дипломатичне мовчання і чітко заявляє: Росія - агресор, а її війна - злочин проти людяності. Новий Папа повертає Ватикану моральну ясність, яку він втратив у роки мовчазної "дипломатії" Франциска", - резюмує Цимбалюк .
Віра, надія, любов
Як тоді оновлена політика Ватикану, котру генеруватиме і очолить новий понтифік, впливатиме на війну? Схоже, що новий Папа повен рішучості продемонструвати щодо цього справжні дії, а не лише слова.
Так, Папа Лев XIV заявив, що Святий Престол готовий стати посередником та надати майданчик для переговорів лідерам воюючих країн - про це він сказав під час аудієнції паломників, котрі прибули до Риму в межах Ювілею Східних Церков, пише Vatican News 13 травня.
Понтифік також закликав молитися за мир, який є "примиренням, прощенням та відвагою перегорнути сторінку та розпочати наново". Він запевнив, що докладатиме всіх зусиль, аби цей мир поширювався.
За його словами, Святий Престол відкритий надати простір для того, щоб "вороги зустрілися й подивилися у вічі»"
"Народи прагнуть миру, і я, поклавши руку на серце, кажу провідникам народів: зустріньмося, ведімо діалог і переговори. Війна ніколи не є неминучою. Зброя може і повинна замовкнути, бо вона не розв'язує проблеми, а лише збільшує їх", - заявив Папа Римський Лев XIV .
При цьому першим знаком геополітичного бачення нового Папи у будь-якому разі стане аудієнція, яку понтифік дасть послам, акредитованим при Святому Престолі, пише La Repubblica.
Ірина Носальська
Останні новини
