Що обіцяє Україні нова влада Німеччини
ua.korrespondent.net
Wed, 07 May 2025 13:40:00 +0300

До влади в Німеччині за результатами парламентських виборів прийшли лідери Християнськодемократичного союзу, Християнськосоціального союзу й Соціалдемократичної партії Німеччини.
Вони нещодавно підписали коаліційну угоду.
А новим канцлером став Фрідріх Мерц.
Що обіцяє нова влада Німеччини Україні Нову коаліцію створено Лідери ХДС/ХСС та СДПН офіційно підписали коаліційну угоду під назвою Відповідальність за Німеччину.
Це лише пятий раз в історії Німеччини, коли християнським демократам і соціалдемократам двом найбільшим партіям країни вдалося створити Велику коаліцію без залучення інших політичних сил.
Востаннє правоцентристи з ХДС/ХСС і лівоцентристи з СДП разом ділили уряд у 2021 р., коли канцлеркою була Ангела Меркель.
Переговори про створення коаліції зайняли лише 45 днів.
Це досить короткий термін для Німеччини, де найчастіше подібні дискусії затягуються на кілька місяців.
У Бундестазі нова коаліція матиме більшість 328 із 630 місць.
Для прийняття законів у німецькому парламенті потрібна абсолютна більшість щонайменше 315 голосів.
Це дозволить новій коаліції не зіткнутися з суперечками щодо ключових питань, зокрема щодо так званого боргового гальма.
За словами лідера ХДС Фрідріха Мерца, всі видатки на оборону, що перевищують один відсоток від ВВП, не підпадатимуть під обмеження так званого боргового гальма.
Цей механізм, закріплений в німецькій Конституції як запобіжник надмірним бюджетним видаткам згідно з ним уряд може витрачати лише стільки, скільки заробляє.
З огляду на загрози нашій свободі та миру на континенті, тепер і на нашу оборону має поширюватися принцип чого б не коштувало, оголосив Мерц.
Рішення щодо зняття боргового гальма дозволить збільшувати витрати на оборону та інфраструктуру.
Також у коаліційній угоді зазначається, що Німеччина буде добиватися зміцнення геополітичних і оборонних можливостей ЄС перед обличчям історичних потрясінь.
Новий уряд планує створити фонд у 500 млрд євро для фінансування оборонних потреб та інфраструктурних проєктів.
З огляду на послаблення ролі США у системі європейської безпеки, Німеччина має намір претендувати на лідерство в обєднаній Європі.
На переговорах щодо довгострокового бюджету ЄС, які розпочнуться влітку цього року, новий німецький уряд наполягатиме на збільшенні оборонних видатків ЄCі спробує бути успішним прикладом для інших країнчленів.
Коаліційна угода передбачає також скорочення податків на корпорації до 2028 р., реформування системи соціального забезпечення, зниження податку на електрику та значне посилення міграційної політики.
Партії домовилися дозволити депортації до Сирії, призупинити воззєднання сімей біженців та скасувати можливість натуралізації мігрантів за три роки.
Більш жорстока міграційна політика нової влади може торкнутися і українців.
Станом на кінець 2024 р.
в Німеччині перебували близько 1,2 млн українських біженців це 34,3 від 3,5 млн біженців з різних куточків світу.
Як Мерц став канцлером з другої спроби Новим канцлером Німеччини став лідер німецьких консерваторів Фрідріх Мерц.
Водночас сталося це лише за підсумками повторного голосування у Бундестазі.
У першому раунді Мерц набрав лише 310 із необхідних 316 голосів парламентаріїв, а проти його кандидатури виступили 307 депутатів.
Поразку Мерца в першому голосуванні експерти розглядають як ймовірний жест приниження від членів СДПН.
Далеко не всі у СДПН були задоволені коаліційною угодою.
Жоден канцлер повоєнної Німеччини ще не стикався із ситуацією, коли йому не вдавалося обійняти посаду за підсумками першого голосування у Бундестазі.
Невдачу Мерця з ентузіазмом сприйняли в ультраправій партії Альтернатива для Німеччини АдГ, яку Федеральне відомство з охорони конституції визнало екстремістською організацією.
Співголова АдГ Аліса Вайдель заявила, що голосування в Бундестазі показало крихкість фундаменту, на якому було збудовано коаліцію, а також закликала до нових виборів.
Мерц повинен піти вбік і відкрити шлях до загальних виборів, заявила вона.
Що обіцяють Україні Нова парламентська коаліція Німеччини зобовязалася продовжити й посилити підтримку України, яка зазнала нападу з боку Росії та підтримувати прагнення Києва до вступу в ЄС і НАТО.
Зокрема, у частині угоди, яка стосується зовнішньої політики й оборони, ідеться, що військову, громадянську й політичну підтримку України мають суттєво посилити й надійно продовжити спільно з партнерами.
Три партії майбутньої коаліції ФРН відзначають, що загарбницька війна Росії проти України також загрожує нашій безпеці, а РФ це найбільша і найбезпосередніша загроза їй.
Ми підтримуємо Україну, яка також захищає нашу свободу і принципи порядку, заснованого на правилах, і віддані справедливому миру, досягнутому шляхом спільних переговорів з Україною, ідеться в коаліційній угоді.
Нова влада Німеччини обіцяє Україні всебічну підтримку, щоб вона могла ефективно захищатися від російського агресора і відстоювати свою позицію на переговорах.
Україна як сильна, демократична і суверенна держава, яка самостійно визначає своє майбутнє з євроатлантичною перспективою, має центральне значення для нашої власної безпеки, зазначається в документі.
В коаліційному документі зазначається, що всеосяжна підтримка нашої країни має призвести до досягнення справжнього та сталого миру, в якому Україна діятиме з позиції сили та на рівних, і такий мир передбачає гарантії матеріальної та політичної безпеки для суверенної України.
Також коаліціанти підтримують рух України до НАТО.
Ми підтримуємо перспективу вступу України до НАТО, яка була підтверджена на саміті НАТО у Вашингтоні., зазначається в угоді.
Окремо наголошується, що вступ України, Молдови та шести країн Західних Балкан до ЄС відповідає інтересам усіх сторін.
Геополітична необхідність підштовхує ЄС до того, щоб запропонувати перспективу вступу країнамкандидатам, які ще не готові до повноправного членства, наприклад, через надання статусу спостерігача в Європейському парламенті та Раді ЄС, йдеться в угоді.
Відтак, Німеччина, яка десятиліттями скептично ставилася до подальшого розширення ЄС, остаточно змінила свою позицію.
І це вперше зафіксовано в коаліційній угоді.
Для Києва такі формулювання означають, що новий німецький уряд готовий сприяти якнайшвидшому вступу України до ЄС.
Крім цього, в коаліційній угоді пропонується реформувати ЄС і змінити процедуру голосування щодо зовнішньої політики ЄС.
Цей пункт угоди також безпосередньо стосується України.
Наразі всі рішення в ЄС приймаються одноголосно.
Якщо хоча б одна країна виступає проти збільшення витрат на оборону чи посилення санкцій проти Росії, як це неодноразово робила Угорщина, подолати параліч у прийнятті важливих рішень стає вкрай складно.
У документі також ідеться про необхідність знайти спосіб використати заморожені російські державні активи для надання фінансової та військової підтримки України.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
