Прайс-кепи заважають підключати нову генерацію до ринку, - експерт
www.rbc.ua
Sat, 03 May 2025 18:47:08 +0300

Цінові обмеження на ринку електроенергії знижують привабливість розширення приватної генерації для продажу в мережу та стримують розвиток розподіленої енергетики.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на директора Європейськоукраїнського енергетичного агентства Анастасію Верещинську.
За її словами, прайскепи у поєднанні з волатильністю ринку ставлять під сумнів економічну доцільність самовиробництва, особливо коли мова йде не лише про покриття власного споживання, а й про продаж електроенергії.
У разі продажу електроенергії в мережу економічна привабливість стає менш очевидною.
Волатильність цін на оптовому ринку та регульовані прайскепи знижують рентабельність самовиробництва, зазначила Верещинська.
Вона підкреслила, що обмеження у вигляді граничної ціни в 9000 грн/МВтгод у пікові години не дозволяють бізнесу повною мірою скористатись перевагами високих цін, тоді як у години з надлишком генерації ціни часто опускаються до рівня, близького до собівартості.
У пікові години споживання ціни на ринку на добу наперед регулярно досягають обмеження, яке становить 9 тис.
грн за МВтгод, тоді як у години максимальної сонячної генерації вони часто опускаються нижче 3 тис.
грн за МВтгод.
Це створює суттєвий розрив у вигодах між економією на власному споживанні та продажем надлишків у мережу і стримує підприємства від розширення потужностей з метою продажу електроенергії, наголосила вона.
Нагадаємо, експерт ПРООН та член громадської ради при Міненерго Андрій Курмаз також заявив, що обмеження цін на ринку електроенергії стримують імпорт з ЄС та гальмують розвиток установок для зберігання енергії.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
