У ВР вважають, що курс на цифровізацію державних послуг слід посилювати: ключові пріоритети
www.rbc.ua
Mon, 28 Apr 2025 18:09:07 +0300

За рівнем цифровізації державних послуг Україна нині входить у пятірку країн лідерів, перемістившись за останні роки з 102 позиції на 5 місце.
Цей стрибок зумовлений зокрема і наслідками російської збройної агресії, оскільки виникла потреба у великій кількості послуг, які можна було б отримати онлайн.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на коментар голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниці партії Слуга народу Олени Шуляк.
Один з кейсів української цифровізації програму єВідновлення, європейські країни хочуть адаптувати на випадки стихійних лих.
За її словами, за рейтингом Online services Index, міжнародного дослідження EGovernment Development Index, що оцінює 193 країни світу та розробляється ООН, Україна займає 5 місце за рівнем розвитку цифрових державних послуг при тому, що кілька років назад вона займала 102 місце.
Водночас, Шуляк зауважила стрімка цифровізація розпочалася в Україні ще до війни, але російське вторгнення підсилило необхідність цього процесу, оскільки виникла потреба у великій кількості послуг, які можна було б отримати онлайн.
Один з прикладів успішної цифровізації України державна програма компенсацій за пошкоджене і зруйноване житло єВідновлення, за якою українцям вже нараховано понад 20 млрд гривень виплат.
Аналогу єВідновлення на сьогодні немає навіть у світі, тому інші країни розглядають можливість адаптовувати цей кейс під себе на випадок, до прикладу, стихійних лих, зауважила Шуляк. При цьому вона підкреслила цифровізація поступово проникає у всі сфери життя і зокрема у сферу державних послуг.
Ба більше цифровізація напряму впливає на реалізацію тих чи інших реформ в Україні, оскільки сприяє збільшенню прозорості і підзвітності процесів, мінімізуючи корупційні прояви.
Зокрема, ще у 2019 році розпочалася цифровізація української сфери будівництва, коли почала працювати державна електронна система у сфері будівництва ЄДЕССБ і в яку постійно додаються нові сервіси.
Загалом, робота ЄДЕССБ сфері будівництва має антикорупційний ефект у розмірі 1,5 млрд гривень на рік.
Саме стільки економить держава завдяки цифровізації цієї сфери, адже менше чиновників означає менше хабарів, які вони можуть отримати.
Вона наголосила, що наступними кроками в розширенні функціоналу ЄДЕССБ мають стати Запуск автоматичної видачі дозволів на будівництво обєктів класу наслідків СС2 і СС3 за умови, якщо всі необхідні відомості містяться в національних електронних інформаційних ресурсах та інформація, яка подана замовником, пройшла успішну перевірку Введення автоматичного блокування видачі позитивного висновку експертизи проєктної документації, яка не пройшла перевірку в системі.
Ще одна сфера, процеси у якій будуть максимально цифровізовані житлова.
Шуляк нагадала, що в Україні розпочалася реформа житлової політики, яка має на меті вирішити житлове питання українців, які десятиліттями стоять у квартирних чергах.
Житло, наголосила Шуляк, не видаватимуть безкоштовно, натомість, громадянам пропонуватимуть декілька інструментів, які зможуть з цим допомогти.
Зокрема, йдеться про фінансовокредитні механізми, житлові кооперативи, службове житло, яке надаватиметься тимчасово, а також соціальну оренду.
Важливо, що вирішуватиме не чиновник, який, як показує український досвід, може вимагати хабара, або якому можна буде запропонувати хабара.
Оптимальний варіант в автоматичному режимі підбиратиме спеціальна інформаційноаналітична система на основі аналізу персональних даних.
Аналізуватиметься рівень доходів громадянина, сімейний стан, наявність житла у власності, соціальний статус ВПО, людина з інвалідністю, непрацездатна особа тощо, пояснила Шуляк.
Вона додала, що ухвалення законопроєкту 12377 Про основні засади житлової політики, який і запустить реформу житлової політики, очікують до кінця поточного року.
Але попри те, що він є необхідною умовою для отримання Україною 50 млрд євро від ЄС за програмою Юкрейн Фасіліті, законопроєкт рухається не швидко.
Але це можна зрозуміти він скасовує житловий кодекс, ухвалений ще у 1983 році, який вже давно не працює.
Так, сотні тисяч українців десятиліттями стоять у квартирних чергах, які майже не рухаються щорічно видається у середньому 200 квартир.
Враховуючи це, стає зрозумілим, чому ці застарілі правила потрібно міняти, резюмувала Шуляк.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
