Хроніка порожніх обіцянок: якими були 100 днів Трампа
ua.korrespondent.net
Mon, 21 Apr 2025 11:11:00 +0300

Обіцяв обіцяти Вже 30 квітня 2024 року виповниться рівно 100 днів з дня інавгурації Трампа.
Для кожного американського президента це дуже важлива дата та підбивання перших підсумків його роботи в Овальному кабінеті.
Для початку треба пригадати, що обіцяв Трамп своїм виборцям.
Коротко було сказано дуже багато слів.
Майбутній президент говорив про все підряд, від цін на яйця до питання війни в Україні.
Видання Axoisв грудні 2024 року зробило титанічну роботу та підрахувало, що під час своєї передвиборчої кампанії найчастіше обіцяв зробити Трамп вже у перший день на посаді.
На першому місці припинення війни в Україні.
Від січня 2023 року він не менш, ніж 33 рази публічно заявляв про це.
Також він казав про депортації та закриття кордонів для нелегальних мігрантів, придушення інфляції, освітні реформи, реформи в держапараті і багато чого іншого.
І як зауважує видання Vox, перші тижні перебування президента Дональда Трампа в Білому домі були не інакше як запаморочливими.
Він розпочав друге президентство з шалених дій запровадження а потім відтермінування тарифів проти Канади та Мексики, призупинки допомоги іноземним країнам, відкладення заборони TikTok і скасування рішень Байдена.
Він оголосив про плани очистити ФБР від ворогів і помилував людей, які штурмовали Капітолій.
Трамп пообіцяв запустити найбільшу програму депортації в американській історії.
Схоже, Трамп має намір переробити виконавчу владу так, як він вважає за потрібне уповноважити свого союзника Ілона Маска прибрати державних службовців, ліквідувати цілі відомства і загалом навести жах на федеральну робочу силу, пише видання.
І дійсно, попри те, що Трамп не виконав більшість своїх обіцянок про це нижче, він сильно вплинув на американську демократію та повів її небезпечним шляхом.
100 днів шкоди та руйнувань Як пише видення Axios, у перші 100 днів свого президентства Дональд Трамп оголосив більше національних надзвичайних ситуацій, ніж будьхто з його попередників у сучасній історії США, повідомляє.
Ці повноваження створювались для термінового реагування на кризові ситуації.
Але вони стали ключовим інструментом у реалізації політичного курсу Трампа, пише видання.
Оголошення НС дозволили Трампу обходити Конгрес і видавати одноосібні укази впродовж перших трьох місяців перебування на посаді.
Президент використав режим надзвичайного стану для запровадження найбільших мит за останнє століття, стимулювання видобутку природних ресурсів і мілітаризації південного кордону США, пише видання.
Правозахисники занепокоєні на їхню думку, Трамп користується нечітко прописаними нормами законодавства, щоб розширити свої повноваження, порушуючи конституційний баланс між гілками влади, йдеться у матеріалі видання.
А попередник Трампа Джо Байден заявив, що за менш ніж 100 днів на посаді Трамп завдав стільки шкоди та спричинив стільки руйнувань, що від цього просто важко дихати.
Як зазначив американіст Володимир Дубовик в інтервю Главкому у попередні 4 роки президентства Трампу не вдалося зламати політичну систему США.
У свій другий строк на посаді він продовжить це робити, бо має чіткі внутрішні переконання та наміри перекроїти систему на власний лад.
Як зауважує Дубовик, для Трампа оптимальним було б створити систему на зразок російської, авторитарну.
Американський президент, певно, заздрить Путіну, бо в Росії, наприклад, вільна преса не заважає працювати, бо її там немає.
Або суди не грають такої ролі, як у США, каже Дубовик.
Він додає, що сьогодні у всіх державних органах влади США проводяться співбесіди з чиновниками про підтримку президента.
Загальний наратив такий держава сьогодні це президент Трамп, і якщо ти не погоджуєшся з ним, не поділяєш політику, позиції чи принципи, з яких він виходить, то тобі не місце у державній установі, каже американіст.
Але що ж з обіцянками Трампа Як зауважив політолог Ігор Рейтович в ефірі iua.tv, 100 днів президенства Трампа нічого не змінили, а американському президенту немає чим особливо хватилися.
І сто днів від дня інавгурації Трампа буде історією про те, що зробили багато заяв, але не отримали результатів, які б могли бути зараховані, як велика перемога.
Адже у Трампа все в процесі, каже Рейтерович.
Трамп буде виправдовуватись тим, що Байден за час влади багато чого змінив і доводиться це виправляти, прогнозує експерт.
Але кожна родина в США вже скоро може відчути наслідки торгових війн президента Штатів.
І якщо тарифи битимуть по гаманцю американців, Рейтерович не виключає протестів проти Трампа.
Однак це наразі віддалена перспектива.
Експерт визнає, що у адміністрації Трампа ще є запас міцності.
Як зазначає політологамериканістка Олександра Філіпенко в розмові на YouTubeканалі Ніно Росебашвілі, єдине, що добре вдається Трампу міграційна політика.
Наразі в США фіксують найнижчий потік нелегальних мігрантів з 2000 року.
Філіпенко зауважила, що Трамп обіцяв депортацію мільйона нелегалів за рік, і це надзвичайно велика цифра.
Тому зараз зі Штатів видворяють навіть людей, які мали легальне право там знаходитись.
Однак менше з тим, потік нелегалів дійсно зменшився.
Ба більше, Філіпенко підкреслює наявність самодепартації нелегальні мігранти, особливо прибулі в останні 6 років, готові легально покинути Штати, натомість взявши кошти від уряду.
Експертка зізнається, що в цю програму мало хто вірив, однак вона працює.
Але тут же Філіпенко нагадує Трамп давав дуже багато обіцянок.
Так, зауважує вона, американський президент може додати собі в актив боротьбу з нелегальної міграції, але цього дуже мало для 100 днів.
Філіпенко додає найбільша проблема для Трампа його конкретні обіцянки, наприклад, закінчити всі війни.
І тут український випадок є найбільш показовим.
Мир за 24 години в минулому Під час своєї передвиборчої кампанії Дональд Трамп неодноразово заявляв, що зможе завершити війну між Росією та Україною за 24 години після вступу на посаду.
Відтоді як він знову став президентом США, його тон змінився.
Видання Associated Press простежило, як змінювалися заяви Трампа щодо війни в Україні.
У 2023 році він казав, що зупинить війну в Україні за допомогою дуже легких переговорів.
Вже тоді зявилась його знаменита обіцянка про 24 години.
Така риторика тривала всю передвиборчу кампанію кандидата в президенти США від республіканців.
Після перемоги в листопаді 2024 року Трамп був більш обережним.
Він заявив, що спробує домовитись та покласти край війні в Україні.
У січні 2025 року в інтервю каналу Fox News нинішній спецпосланець Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог запропонував встановити 100денний термін для закінчення війни.
18 квітня було 100 днів з моменту цього інтервю і нічого не змінилось.
А вже в березні 2025го стало відомо, що обіцянка Трампа завершити війну в Україні за 24 години сарказм.
В квітні Трамп змінив риторику і заявив, що у війні винні всі Зеленський, Путін і Байден.
А його держесекретар Марк Рубіо пригрозив, що США припинуть спроби організувати мирну угоду між Росією та Україною, якщо незабаром не побачить явних ознак того, що вона досяжна.
Наразі Трампу потрібні результати до конкретної дати, зазначає політолог Володимир Фесенко в ефірі FREEДОМ 100 днів президентства.
Першою датою був Великдень, однак результатів досягнуто не було.
Саме тому Трамп поспішає укласти з Україною угоду про надра, додає експерт.
А Рубіо лякає, що США можуть вийти з переговорного процесу, щоб натиснути на всіх.
І на Росію, і на Україну, і на європейців, каже Фесенко.
І як зауважує журналіст Остап Яриш, в Білому домі дійсно зростає незадоволення, що війну Росії проти Україні не вдається закінчити так швидко, як вони сподівались.
В адміністрації дуже хотіли б до цього часу 100 днів президентства Трампа ред.
представити якісь результати щодо Росії та України.
Міністр фінансів Скотт Бессент заявив, що наступного тижня США планують підписати з Україною угоду щодо корисних копалин.
Якщо до того часу не буде інших суттєвих зрушень, можливо, це стане тим проміжним результатом, який адміністрація Трампа подаватиме в переліку своїх досягнень, пише він.
Валерія Шипуля
Останні новини
