Борги на балансуючому ринку і відсутність доступу до фінансування стримують економічний бум в енергетиці – Кудрицький
glavcom.ua
Thu, 17 Apr 2025 16:28:00 +0300

Україна поки не може відчути активного будівництва нових потужностей в енергетиці через проблеми інвесторів з пошуком банківського фінансування, а також через наявність багатомільярдних боргів на балансуючому ринку.
Про це заявив ексголова правління Укренерго Володимир Кудрицький. Доступ до фінансування це перше що стримує економічний бум в енергетиці.
Передумови для нього на ринку вже є.
Друга проблема борги на балансуючому ринку, сказав Кудрицький.
За його словами, це важливі проблеми в енергетиці, які існують на додачу до військового ризику, до якого вже багато інвесторів адаптувались.
Насправді інвестору не вистачає доступу до довгого і бажано дешевого фінансування.
Ринок пропонує умови, що окупність інвестицій в розподілену генерацію це невеликі станції батарейні, газові пікери або вітрові станції, пояснив Кудрицький.
Також він зазначив, що Укренерго давно промоделювало скільки і яких потужностей потрібно енергосистемі, в т.ч.
щоб повернутися до можливості експорту електроенергії.
За його словами, мова йде про потребу 910 млрд євро інвестицій в енергетику в найближчі роки, що можна зробити лише за рахунок приватних інвесторів.
В напрямку розвитку маневрової генерації установок зберігання енергії та маневрової газової генерації заважають борги на балансуючому ринку на рівні 1214 млрд грн, каже ексочільник компанії.
Спалив газ, виробив електроенергію і отримуєш розрахунок через 81012 місяців.
Це дуже довго і це відлякує інвесторів.
Особливо іноземних.
Вони взагалі не розуміють, як так можна, що хтось споживає електроенергію, а його не можна відімкнути, і що ця ситуація тягнеться роками і падає тягарем на всіх інших учасників.
В Європі такого просто не існує, підкреслює Кудрицький.
Нагадаємо, в ДП Гарантований покупець повідомили, що заборгованість перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел наразі складає 22 млрд грн.
На думку нардепа Олексія Кучеренка, енергетичному ринку України необхідні пропозиції, які можуть лягти в основу комплексного компромісу між усіма учасниками.
Йдеться про створення дорожньої карти, яка врегулює системні технічні та фінансові проблеми і дозволить стабілізувати ситуацію з боргами на ринку.
Останні новини
