Стало відомо, коли мають ухвалити закон про реформу житлової політики: подробиці
www.rbc.ua
Thu, 17 Apr 2025 10:33:18 +0300

Покращити ситуацію з вирішенням житлового питання українців мають три речі ухвалення законопроєкту 12377, який запустить масштабну реформу житлової політики, а також модернізація та розширення можливостей єОселі паралельно з подальшим розвиток програми компенсацій єВідновлення.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на коментар голова комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування, очільниці партії Слуга народу Олени Шуляк.
За її словами, ухвалення законопроєкту 12377 Про основні засади житлової політики, який має на меті допомогти вирішенню житлових проблем українців, які потребують поліпшення житлових умов, очікують до кінця поточного року.
Але попри те, що він є необхідною умовою для отримання Україною 50 млрд євро від ЄС за програмою Юкрейн Фасіліті, законопроєкт рухається не швидко. Відчувається, що законопроект рухається не швидко.
Але це можна зрозуміти він скасовує житловий кодекс, ухвалений ще у 1983 році, який вже давно не працює.
Так, сотні тисяч українців десятиліттями стоять у квартирних чергах, які майже не рухаються щорічно видається у середньому 200 квартир.
Враховуючи це, стає зрозумілим, чому ці застарілі правила потрібно міняти, наголосила Шуляк. Водночас, вона підкреслила, що облік квартирних черг як таких досить проблематичне питання.
Так, є дані щодо 600 тисяч українців, які стоять на різноманітних квартирних черг.
Але чітких даних, без яких фактично неможливе вирішення їх питання, немає.
Шуляк пояснила дані щодо черг є тільки станом на 2015 рік.
Більше того, немає і єдиної уніфікованої статистики щодо руйнувань житлового фонду внаслідок російської збройної агресії.
Наприклад, Світовий Банк надає одні цифри, державний Реєстр пошкодженого і знищеного майна інші, а громади теж інші. Ми бачимо повний хаос по статистиці.
Відтак, нам потрібно ретельно зібрати ці дані, унормувати їх.
Без цього житлова реформа неможлива.
Збір і аналіз цієї інформації якраз і передбачений законопроєктом 12377.
Йдеться про створення і запуск Єдиної інформаційноаналітичної системи у сфері житла.
Вона, зокрема, і дозволить отримати найбільш точні дані щодо обсягів квартирних черг.
А головне підібрати варіанти вирішення житлового питання українців, які у них стоять, зауважила Шуляк.
Згідно з дослідженням муніципального житлового фонду, додала нардепка, нещодавно проведеного Інститутом житла, лише 7 українських громад мають бюджетні асигнування на житлові потреби.
Відповідно, загалом по Україні наразі налічується не більше 100 одиниць соціального житла попри те, що з 2006 року діє Закон про фонд житла соціального призначення. Водночас, деякі українські громади працюють у цьому напрямку, не чекаючи ухвалення законопроєкту 12377.
Зокрема, Бородянська громада Київської області, де вже розпочинають будівництво соціального житла для медиків і освітян.
Наразі там для цього вже оформлюють у комунальну власність земельну ділянку площею 80 соток, розповіла голова комітету містобудування. Вона також додала, що окрім ухвалення законопроєкту 12377 Україні слід посилити антикорупційні заходи, оскільки сфера містобудування входить у ТОПсфер з найвищим рівнем корупційних проявів.
Зокрема, це стосується видачі містобудівних умов та обмежень. Житлову сферу можна і потрібно реформувати.
Однак, якщо на ухвалення законопроєкту 12377 ми очікуємо до кінця поточного року, то позитивні зміни у регуляторному середовищі можливі не так швидко, як хотілося б.
Втім, завдяки цифровізації державних процесів, яка дозволяє мінімізувати участь чиновників у них, вони будуть.
Третій пункт, надважливий як у контексті житлової політики, так і у сфері містобудування вирішення питання відсутності актуальної містобудівної документації.
Очікуємо і на нього, повідомила Шуляк. Парламентарка також зазначила, що сприяти вирішенню житлового питання українців буде і подальший розвиток програми державної іпотеки єОселя.
Наразі вона закриває 97 іпотечного ринку.
Водночас, потрібно розуміти, що за рахунок однієї державної програми закрити всі житлові потреби.
Особливо враховуючи те, що в Україні колосальний дефіцит сучасного і комфортного житлового фонду.
Попри це, за два роки роботи єОселя змогла видати близько 16,5 тисячі кредитів. Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
