UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Зниження цін на ліки: хронологія, суть та наслідки

daily.rbc.ua
Tue, 15 Apr 2025 16:00:52 +0300
Зниження цін на ліки: хронологія, суть та наслідки
Як почалось реформа

Першочергово ініціатива навести лад на роздрібному ринку надійшла від Президента України. Саме наказом голови держави було затверджено рішення РНБО "Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців" від 12.02.25.

Далі відповідні рішення щодо врегулювання окремих питань, пов’язаних з реалізацією лікарських засобів, були прийняті Верховною Радою: Закон України від 12.02.2025 р. № 4239-IX, який набув чинності 01.03.25.

Згодом уряд підійшов до розробки підзаконних актів, які запроваджують такі механізми реалізації норм Закону, що не суперечать законодавчим вимогам. Наприклад, Постанова Кабінету Міністрів України від 14.02.25 №168, один з пунктів якої стосується тимчасової заборони надання маркетингових послуг аптеками з 1 березня 2025 року.

Як було до реформи

Повномасштабне вторгнення гнітюче вплинуло на усі сектори економіки – не виключенням стала і фармацевтична галузь. За 3 роки (з січня 2022 по січень 2025 р.) середньозважена роздрібна ціна упаковки ліків на ринку за експертними розрахунками зросла на 79%.

При цьому об'єктивне зростання середньозваженої ціни упаковки від вітчизняних виробників за 3 роки склало лише 18-45%, а ось роздрібна ціна в аптечних мережах на ту саму середньозважену упаковку за аналогічний період зросла до близько 80%.

Тобто загалом сума аптечної націнки в гривні за 3 роки збільшилась на 125-340%. Навіть самі аптечні мережі не спростовують, що їх обсяги стрімко зростали не тільки в гривні, але й у відсотках від продажів, завдяки сумнозвісним “маркетинговим платежам”.

Отже, за час повномасштабного вторгнення середня ціна на ліки справді зростала. При цьому навіть попри суттєву витратну різницю між виробничим та торгівельним бізнесом, левова частка цінового зростання припадає саме на аптечний сегмент галузі.

Що таке "маркетингові договори"

Словосполучення "маркетингові договори" нині в активному обігу у фармацевтичній галузі, адже це те, що стало каменем спіткання між вітчизняними виробниками ліків та так званими “аптечними мережами”. Щоб зрозуміти справжню суть цього поняття, коротко розберімося як взагалі українські ліки потрапляють до кінцевого споживача.

Перші в цьому ланцюжку – виробники ліків. Вони розробляють, досліджують, виготовляють та забезпечують якість препаратів. На них найбільше впливає фактор інфляції, адже значна кількість лікарських засобів виготовляються із закордонних субстанцій. Коли зростає у вартості діюча речовина в доларовому еквіваленті – відповідно зростає вартість ліків як українського, так і іноземного виробника.

Крім того, як стратегічна галузь для держави, вітчизняне виробництво ліків несе відповідальність за якість та необхідні громадянам обсяги продукції. Враховуючи енергетичні, кадрові, комунікаційні та логістичні виклики воєнного часу – це значні додаткові витрати.

Навіть попри це на етапі виробника формується лише до половини вартості лікарського засобу, де ⅔ – це вартість субстанції, а решта ⅓ – згадані накладні витрати.

Наступні в ланцюжку – дистриб'ютори. Це проміжна ланка між виробниками та аптечними мережами, де оперують "гуртовими" цінами від виробника. На етапі дистриб'ютора за різними оцінками формується ще +8-10% до вартості лікарських засобів.

Остання ланка перед кінцевим споживачем – аптечні мережі. Класичний торгівельний бізнес, який на відміну від виробників, приміром, не потребує оптимізації виробництва, значних реінвестувань, міжнародної логістики та сертифікацій, висококваліфікованих вузьких фахівців тощо.

На стороні мереж формується до +40% до вартості ліків: з них в середньому 15-20% – видима націнка, а ще близько 20% – сумнозвісні "маркетингові договори" з виробниками та подекуди додаткові знижки від дистриб’юторів, які як правило, не відображаються у відкритій звітності.

Якщо під "маркетингом" в інших галузях мається на увазі промоція продукції у певних форматах з рекламно-інформаційною метою (наприклад, реклама в соцмережах, рекомендація товарів на сайті аптеки, друковані та інші матеріали в місцях продажу тощо), то у випадку з аптечними мережами такі послуги зовсім не є визначальним. Фактично, маркетингові договори, це "податок", який виробники змушені платити мережам за можливість бути просто представленими на полицях.

Щоб отримати ту саму "промоцію", доведеться заплатити ще більше. І такі договори — обовʼязкова умова, яку ставлять перед виробниками мережі. Не платиш — твій товар не продається.

Враховуючи, що 75% ринку підконтрольні 5 аптечним мережам, виходить й справді безальтернативна ситуація: не платиш мережам — не продаєшся на полицях. Унаслідок необ'єктивних прихованих націнок від великих аптечних мереж вітчизняні виробники ліків стабільно втрачають прибуток, що обмежує їх можливості до реінвестування, модернізації та розширення виробництва, створення нових ліків.

Сукупно ці фактори ведуть до штучного занепаду стратегічної для країни галузі через недалекоглядне рішення кількох аптечних гравців, які прагнуть цілковитої монополії.

Надприбуток з прихованих необ'єктивних націнок вони спрямовують на ще більше збільшення доходу – витіснення менших конкурентів з ринку та відкриття нових і нових аптек, яке й справді потребує державного регулювання. По пʼять аптек чи не на кожному жвавому перехресті – це нонсенс для будь-якої країни європейського континенту.

Резюмуючи, "податок на продаж", який вимагає з вітчизняних виробників ліків великий аптечний бізнес, і заведено називати “маркетинговими платежами”.

Що пропонує реформа

Перш за все, мова про 30% зниження цін на ТОП-100 лікарських засобів, яке було реалізоване 1 березня 2025 року. Профільне міністерство, спираючись на дані незалежних аналітичних компаній, що здійснюють моніторинг ринку, визначило перелік зі 100 найбільших вітчизняних препаратів за обсягами продажів в грошовому вимірі.

Основним критерієм відбору була суто економічна складова – ліки, на які українці сукупно витрачають найбільше коштів з власного гаманця. Таким чином, одночасне зниження цін на такий широкий набір ліків гарантовано має призвести до відчутної економії коштів громадян.

Вітчизняні виробники ліків, чиї препарати увійшли до переліку, підтримали державну ініціативу, попри складність впровадження цього рішення. Для них обсяг реалізації згаданих препаратів становить від 25% до 50% всіх продажів. Крім того, кожна компанія з власної ініціативи додала переліку власні позиції, які є затребуваними в ринку, що посилило ефект від першої хвилі зниження цін на лікарські засоби аптечного кошика. Таким чином, задля втілення рішення РНБО виробники свідомо й суттєво знизили власні можливості отримання прибутків щонайменше на наступні 4-6 місяців.

При цьому 30% зниження не заміщує, не обмежує та не нівелює інші державні програми щодо ліків, які вже впроваджені. Зокрема в рішенні РНБО чітко наголошено на необхідності розширення програми "Доступні ліки".

Для одномоментного зниження цін на ТОП-100 препаратів на 30% вітчизняні виробники змушені були достроково виплатили маркетингові платежі за січень і лютий, а також профінансували власним коштом компенсацію цін на залишки препаратів з переліку на складах дистриб’юторів та на поличках аптек.

Ці додаткові термінові та непередбачувані витрати були профінансовані в повному обсязі за кредитні кошти. Обслуговування цього кредиту теж лягає на виробників, про що відомо всім аптечним мережам, які отримали ці кошти.

Водночас це не зупинило аптечний сектор від консолідованого й потужного "повстання" проти ще одного пункту, який включає урядове рішення, а саме про тимчасову заборону надання маркетингових послуг – тобто згаданих вище "маркетингових платежів". В результаті, невдоволені рішенням аптеки вдалися до маніпуляцій, залякування та ультиматумів – не лише в бік вітчизняних виробників ліків, а й у бік уряду та, що найдивовижніше, споживачів.

При цьому, закидаючи виробникам підвищення цін на решту продуктів поза переліком ТОП-100, аптечні мережі ігнорують дослідження аналітичної системи "PharmXplorer" від "Proxima Research", яке підтверджує, що ціни знизились як для препаратів ТОП-100, так і сукупно по ринку, і це зниження триває.

Чи триватиме воно далі залежить виключно від рішення аптечних мереж: відмовитись від необ'єктивних націнок чи продовжити саботаж рішень уряду під час воєнного стану.

Що буде далі

Наразі урядовці у співпраці з фаховими експертами, учасниками ринку, профільними асоціаціями та пацієнтськими організаціями попри численні труднощі випрацьовують прозорі та зрозумілі ринкові правила та механізми.

Зазначимо, що на тлі виснажливих воєнних дій, загострення глобальних політичних та економічних проблем, така толерантність та терплячість представників влади до всіх учасників ринку, зокрема й тих, хто не бажає змін, кому й до того було непогано, це прояв доволі зрілої демократії.

Найближчими місяцями уряд має визначити рамки надання маркетингових послуг аптеками. Те, якими будуть ці рамки, як будуть сформовані правила, визначить і можливі фінансові ресурси виробників і безумовні подальші кроки щодо зниження цін.

Нині воно продовжується. Наступним кроком у цьому напрямку стало долучення до ініціативи решти вітчизняних і не лише фармкомпаній – це зниження в середньому на 16-18% та ще понад 100 лікарських засобів у новому переліку на зменшення цін. В конкурентних умовах мають подешевшати й аналогічні імпортні препарати – така ринкова закономірність.

Подальші сценарії цілком залежатимуть від ефективності регуляцій, які наразі обговорюються учасниками ринку та представниками влади — це реферування цін, порядок надання маркетингових послуг, реалізація прозорих механізмів зворотного коригування цін з метою покращення доступу для населення.

Є всі підстави вважати, що вітчизняні виробники здійснюватимуть подальші кроки в бік зниження цін на власну продукцію поза межами ТОП-100. Проте це стане можливим лише тоді, коли інші учасники ринку відмовляться від відвертого саботажу щодо процесу здешевлення ліків для громадян. І навіть попри такий "підхід" до ціноутворення, а саме безпідставне застосування максимальних націнок по ланцюгу – роздрібні ціни суто арифметично знизяться.

Оскільки підняття цін саме на рівні аптек не має під собою жодних прозорих обґрунтувань, воно мало б потрапити в фокус державного контролю, а не висуватись, як ультимативна необхідність або погроза. Цілком ймовірно, що певне скорочення кількості аптек в межах однієї мережі здатне оптимізувати витрати на їх утримання, а також частково розв'язати проблему дефіциту фахових провізорів та фармацевтів. Наприклад, у багатьох європейських країнах державне регулювання цього питання є давно усталеною практикою.

Підсумовуючи, зазначимо, що усі розрахунки за різними методологіями, зокрема й ті, що наводяться аналітиками у профільних ЗМІ, свідчать, що впроваджені комплексні регуляції ринку мають невідворотно призвести до зменшення витрат на ліки для пацієнтів. Єдина перешкода – відвертий і свідомий саботаж ринку недоброчесними гравцями.

Читати повністю

Останні новини

На Сумщині поліцейські врятували кошеня з-під завалів після удару росіян
На Сумщині поліцейські врятували кошеня з-під завалів після удару росіян
Про це повідомля Нацполіція України, переда RegioNews. Після російського обстрілу в Сумській області поліцейський врятував кошеня. Тварина дивом вижила під завалами. Знайшли котика завдяки т...
regionews.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:53:32 +0300
Ексрадник Трампа з нацбезпеки Волц пояснив, чому США згорнули роботу "Голосу Америки" й "Радіо Свобода"
Ексрадник Трампа з нацбезпеки Волц пояснив, чому США згорнули роботу "Голосу Америки" й "Радіо Свобода"
Про це сказав колишній радник Білого дому з питань нацбезпеки Майкл Волц, переда Укрінформ.Ми повністю погоджумося, що мамо виграти інформаційну війну. Але у нас можуть бути розбіжності щодо на...
espreso.tv
Tue, 15 Jul 2025 21:53:00 +0300
Ілона Гвоздьова з "Таці з зірками" несподівано зупинила своє розлучення: що вирішив суд і чому вона мовчить
Ілона Гвоздьова з "Таці з зірками" несподівано зупинила своє розлучення: що вирішив суд і чому вона мовчить
Здаться, у шлюбній драмі Ілони Гвоздьової поставили не крапку, а скорішеhellip кому. Суд офіційно закрив справу про розлучення хореографині та її чоловіка, бізнесмена Івана Хомrsquoячука, але ...
star.znaj.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:50:00 +0300
Уряд призначив нового мовного омбудсмена (Відео)
Уряд призначив нового мовного омбудсмена (Відео)
Кабінет Міністрів України призначив нового мовного омбудсмена. Відповідне рішення ухвалили липня. Про це повідомив у Телеграмі постійний представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.Відте...
www.5.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:47:17 +0300
Погрожував та бив: на Полтавщині судили чоловіка, який знущався з матері
Погрожував та бив: на Полтавщині судили чоловіка, який знущався з матері
Про це повідомля Судово-юридична газета, переда RegioNews. У Полтавській області ухвалили вирок щодо домашнього насильства. Чоловік, який раніше вже мав проблеми з законом, постійно вимагав ...
regionews.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:46:18 +0300
Україна отримала нового мовного омбудсмена
Україна отримала нового мовного омбудсмена
Як переда RegioNews, про це повідомив представник Кабміну у Верховній раді Тарас Мельничук.Призначено Івановську Олену Петрівну на посаду Уповноваженого із захисту державної мови, - йдеться у ...
regionews.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:45:52 +0300
Кабмін призначив Олену Івановську мовним омбудсменом: що про неї відомо
Кабмін призначив Олену Івановську мовним омбудсменом: що про неї відомо
Олена Івановська стане новою уповноваженою із захисту державної мови. Відповідне рішення ухвалив Кабмін.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на Telegram-канал українського уряду.Як зазначил...
www.rbc.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:44:00 +0300
Олену Івановську призначено новим мовним омбудсменом
Олену Івановську призначено новим мовним омбудсменом
Сьогодні, липня, Кабмін призначив Олену Івановську на посаду Уповноваженої із захисту державної мови. Про це повідомив представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук, переда laquoГлавко...
glavcom.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:44:00 +0300
50 днів – це не довго: Трамп про свій ультиматум Росії
50 днів – це не довго: Трамп про свій ультиматум Росії
Президент США Дональд Трамп не вважа занадто довгими днів, які він дав Росії для погодження на мир в Україні.Джерело вропейська правда з посиланням на Sky News, яке наводить слова Трампа ж...
www.pravda.com.ua
Tue, 15 Jul 2025 21:43:55 +0300
Кабмін призначив Олену Івановську на посаду мовного омбудсмана
Кабмін призначив Олену Івановську на посаду мовного омбудсмана
Про це повідомля постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук.Кабінет міністрів призначив Олену Івановську на посаду уповноваженої із захисту державної мови.Олена Івановська - д...
espreso.tv
Tue, 15 Jul 2025 21:43:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Що найперше ви зробите, коли закінчиться війна: відверті відповіді бійців "Омега" – "Легендарні воїни" (Відео)
Що найперше ви зробите, коли закінчиться війна: відверті відповіді бійців "Омега" – "Легендарні воїни" (Відео)
Свято 15 липня: що краще не робити сьогодні, щоб не накликати біду
Увів богослужіння українською мовою: чим ми завдячуємо Шептицькому – "Машина часу" (Відео)
Навіть Путін "пасе задніх": 92-річний диктатор не відпускає владу вже понад 40 років
Орбан звернувся до ЄС, заговоривши про "примусову мобілізацію" в Україні
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми