Знову рідкісноземи: Іран ловить Штати на живця заради ядерки
ua.korrespondent.net
Mon, 14 Apr 2025 17:28:00 +0300

Метод кнута замість пирога У суботу, 12 квітня у столиці Оману Мускаті американська та іранська делегації провели перемовини щодо ядерної програми Тегерана.
Сторони назвали їх продуктивними та домовилися зустрітися знову вже наступного тижня.
Як повідомляється, під час цих переговорів сторони обговорювали свої позиції в окремих кімнатах палацового комплексу за посередництва міністра закордонних справ Оману Бадра АльБусаїді.
При цьому Іран виклав свої червоні лінії та висунув умови для США Тегеран вимагає швидкого зняття санкцій, розблокування мільярдів доларів заморожених активів і припинення тиску на покупців іранської нафти у Китаї.
За цих умов Іран готовий повернутися до рівня збагачення урану, визначеного ядерною угодою 2015 року з котрої, нагадаємо, президент США Дональд Трамп вийшов під час свого першого терміну у Білому домі.
Натомість, Вашингтон вимагає від Ірану повного згортання ядерної програми.
Там, де буде наша червона лінія, не може бути вашої ядерної зброї, заявив спецпредставник Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф.
Нагадаємо, цим перемовинам передувала ціла низка подій у стилі, скажімо так, близькосхідної СантаБарбари.
Зокрема, довго було незрозумілим, прямі чи непрямі будуть перемовини бо Трамп, заплутавшись вчергове у термінах, спромігся ввести в оману і весь світ з цього приводу Так, 3 квітня президент США висловив думку, що Іран готовий до прямих переговорів незважаючи на те, що 30 березня у Ірані відкинули таку можливість.
А вже через тиждень Трамп пригрозив усіма можливими карами своїм потенційним партнерам, якщо перемовини проваляться.
В інтервю NBC News він обіцяв Ірану бомбардування та вторинні мита, якщо країна не погодиться на угоду зі США, яка б гарантувала, що Тегеран не буде розробляти ядерну зброю.
Якщо вони не укладуть угоду буде бомбардування.
Це буде бомбардування, яке вони ніколи раніше не бачили, розповів президент США.
Тож американоіранське спілкування, безперечно, відбувається у справжній атмосфері дружби та взаєморозуміння.
Звичайно, Україна ніяк не може бути на боці Ірану, щоночі відчуваючи на собі наслідки його партнерства з агресивної Росією у вигляді атак ворожих шахедів.
І тактика Ірану підозріло нагадує переговорну тактику росіян.
Але й новий американський стиль переговорів теж нам добре знайомий.
Ми не уникаємо переговорів саме порушення обіцянок досі викликало у нас проблеми.
Вони США ред.
повинні довести, що можуть збудувати довіру, зазначив, коментуючи цю тему, президент Ірану Масуд Пезешкіан.
Втім країни планують другий раунд перемовин провести у Римі вже 19 квітня.
За даними видання Axios, Вашингтон очікує, що Іран у найближчому майбутньому зробить кроки, що будуть спрямовані на віддалення ядерної програми від створення ядерної зброї.
Одним з таких кроків, нібито може стати розщеплення іранських запасів майже збройового 60 збагаченого урану.
Жертви політики купипродай Втім велике питання, чи захоче Іран справді зупинияти розвиток своєї ядерної програми Адже країна володіє технологіями, необхідними для створення ядерних боєголовок, має науковий і технічний потенціал, а також налагоджену систему координації зусиль із їх розроблення.
Крім того, Іран зміг накопичити запаси високозбагаченого урану, достатні для забезпечення паливом кількох видів озброєнь за умови мінімального подальшого збагачення.
США самі створили цього монстра, сприяючи з 1950х років ініціативі Атом для миру, однак втратили після Ісламської революції 1979 р.
довіру до нього.
Спроба нормалізації відбулася у 2015 році зі Спільною всеосяжною угодою JCPOA, відомою як ядерна угода.
Вона була підписана США, Великою Британією, Францією, Німеччиною, Росією та Китаєм, коли Іран погодився обмежити свою ядерну програму в обмін на зняття санкцій.
Проте у 2018 році Трамп односторонньо вийшов з угоди, поновивши санкції та посиливши економічний тиск на Іран.
Це рішення стало новим поштовхом до ескалації.
У відповідь Іран почав нарощувати збагачення урану, незважаючи на міжнародну ізоляцію певною мірою, завдяки допомозі з боку Пакистану, Північної Кореї, Китаю та тієїтаки Росії.
Й ось Трамп знову передумав.
То чи може зупинитися розбудова іранської ядерної програми нині І як можна оцінити досягнення США у цьому процесі За словами директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса, поки існує лишеєдиний реальний предмет для переговорів між Іраном і США.
Я чув позицію експертів країн затоки, які уважно стежать за ходом тих переговорів, що зрозуміло.
І вони вважають, що єдиний реальний предмет для переговорів це економіка, розповів він у ефірі Еспресо.
Що тоді є у сухому залишку Певне спільне поле для майбутніх домовленостей між цими двома країнами таке іранці, як і росіяни, пропонують Сполученим Штатам Америки доступ до своїх ринків, зауважив Семиволос.
Адже Іран, виснажений багаторічними санкціями, дуже зацікавлений у їх частковому знятті.
Тобто, вказує експерт, між США та Іраном дійсно існує якась певна проміжна угода.
А іранці, відповідно, готові розглядати питання зменшення кількості збагаченого урану, відновлення експедиції МАГАТЕ і догляду за їхніми атомними обєктами.
Оце, власне, те саме питання, яке й може бути предметом переговорів, припускає Семиволос.
Так само іранці розглядають, ну, враховуючи взагалі такий бізнеспідхід і Віткоффа, і відповідно Трампа, вони пропонують їм той же самий сценарій, що і росіяни доступ до ринків, до іранських ринків, і готові це розглядати, зазначив директор Центру близькосхідних досліджень.
Такий розвиток подій зовсім не влаштовує Ізраїль, й ізраїльтяни активно лобіюють жорсткішу позицію США вірогідно, через прямі контакти з адміністрацією Трампа.
Разом із тим Ізраїль може бути незадоволений і самим фактом переговорів оскільки вважає, що дипломатичний підхід зазвичай не стримує Іран.
Зокрема, премєрміністр країни Беньямін Нетаньягу неодноразово наголошував, що будьяка угода з Іраном має передбачати повне припинення його ядерної програми, а не лише її обмеження.
Тож ізраїльтяни можуть віддавати тим перевагу превентивним діямвключно з військовими, на котрі вказував Ірану Трамп.
США ж, своєю чергою, тиснуть на ТельАвів, стримуючи Ізраїль від можливої ескалації.
І, здається на цьому фронті Вашингтон має більше шансів, зауважують експерти.
Однак певні побічні ознаки вказують і на високу вірогідність наближення нового близькосхідного конфлікту.
Я ніколи не порівнюю ні конфлікти, ні війни.
Завжди погано, коли втрачаються людські життя.
Але хотів би, щоб ми справедливо дивилися на речі.
Коли ми зверталися до Сполучених Штатів щодо систем Patriot, нам кажуть, що є дефіцит І в цей час є постачання систем ППО зі США на територію Ізраїлю.
Це говорить про те, що готуються до можливих військових дій Ізраїль Іран, заявив нещодавно президент України Володимир Зеленський.
Ірина Носальська
Останні новини
