Справедлива судова та правоохоронна система, захист інвестицій: що обговорюють у США
www.rbc.ua
Fri, 11 Apr 2025 09:00:18 +0300
На тлі загострення суперечностей щодо тарифів, які дедалі далі розділяють Європу і США, у Вашингтоні обговорюють питання застосування юрисдикції США в Україні та реформу правоохоронної і судової системи як обовязкову умову подальшої співпраці двох країн.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на коментар Аріеля Коена доктора дипломатії і права, члена Ради Міжнародних відносин США, провідного експерта Атлантичної Ради, керуючого директора Міжнародного центру з податків та інвестицій, фахівця з міжнародних політичних ризиків і стратегічних комунікацій, засновника фірми International Market Analysis.
У звязку з цим в США активно обговорюють можливість розширення правозастосування Сполучених Штатів в Україні, а також необхідність реформування української правоохоронної та судової систем у бік їхньої прозорості та незалежності як невідємну умову подальшого економічного та політичного співробітництва між країнами, зазначає Аріель Коен.
Про двосторонню угоду між США та Україною Україна обєктивно перебуває в дуже непростій військовій, геополітичній та економічній ситуації.
Тиск Росії не припиняється.
Європейська допомога надходить недостатньо оперативно.
Вона потребує підтримки США, тоді як для адміністрації Дональда Трампа вкрай важливо продемонструвати лідерство і виконання взятих на себе зовнішньополітичних передвиборчих обіцянок, зокрема в питаннях досягнення перемиря в Україні та стабілізації міжнародних партнерств.
Тому узгодження та підписання угоди виглядає цілком імовірним.
Американський бізнес уже сьогодні виявляє певний інтерес до можливостей інвестування та промислового співробітництва з Україною.
Однак внутрішні та зовнішньополітичні ризики дуже високі, і реалізація таких інвестицій є малоймовірною або навіть неможливою без належної, розвиненої інституційної та юридичної бази.
Для захисту інвестицій необхідна наявність незалежної, справедливої та ефективної правоохоронної та судової системи, яка, на думку американських ділових кіл і міжнародних спостерігачів, в Україні наразі відсутня.
Я майже три десятиліття є старшим радником УкраїнськоАмериканської Ділової Ради, і постійно стаю свідком того, як страждає американський бізнес від некомпетентності та корумпованості чиновницького апарату, та й вищих кіл у Києві.
Проблеми та недоліки системи підтримки іноземних інвестицій Згідно з останніми звітами Державного департаменту США, серед основних системних проблем України виокремлюються бюрократизація державних процесів і високий рівень корупції на всіх рівнях влади.
Попри створення нових антикорупційних інститутів, таких як НАБУ, САП і ВАКС, їхня діяльність не привела до очікуваних результатів.
В Адміністрації Трампа з підозрою ставляться до цих систем, на їхню думку, створених попередньою владою.
Ба більше, республіканці звинувачують ці органи в тому, що вони системно підігравали Демократам, вели політично вмотивовані справи, граючи проти республіканців і особисто проти Дональда Трампа.
Білий Дім, деякі конгресмени і сенатори, і частина експертного співтовариства ставляться до цих інституцій із недовірою.
Однією з обговорюваних ініціатив є проведення незалежного розслідування діяльності українських антикорупційних органів за участю американських правоохоронних і зовнішньополітичних служб.
Такий захід може мати значення для майбутнього українськоамериканських відносин.
Якщо це станеться, реалізація цієї ініціативи потребує часу та узгоджень.
Наразі розглядаються моделі поглибленої взаємодії з американськими правоохоронними структурами, а також можливість застосування елементів юрисдикції США до певних категорій справ, особливо в інвестиційній та кримінальнонаглядовій діяльності державних чиновників, прокурорів і судів.
Очевидно, що тотальне перезавантаження національних інституцій в Україні візьме багато часу і зусиль.
Швидше, буде проведена поетапна оцінка діяльності конкретних чиновників, прокурорів і суддів з індивідуальним підходом до їхньої відповідальності.
Будуть проведені тренінги, перепідготовка силовиків, прокурорськосуддівського складу, вищої ланки слідчих.
Наївно вважати, що американські спецслужби не володіють обєктивною інформацією про найбільш одіозні фігури в українській правовій системі.
Про захист прав людини в Україні Попри те, що в умовах війни ресурси країни спрямовані на оборону, Україна може і повинна показувати свої відмінності від російської системи авторитаризму.
Однак у Вашингтоні все частіше фіксують сигнали про погіршення не тільки інвестиційного клімату, а й про порушення прав людини.
Це погіршує ситуацію для друзів України, для Громади.
І ця інформація надходить з обєктивних, неполітизованих джерел.
Одне з ключових таких джерел Харківська правозахисна група ХПГ, яка є постійним партнером міжнародних правозахисних структур.
Їхня аналітика часто є одним із джерел щорічного звіту про права людини в Україні Державного департаменту США.
За даними моніторингу ХПГ, ситуація у сфері прав людини залишається критичною.
Український бізнес продовжує скаржитися на тиск з боку силових органів.
Прокуратура і суди часто не тільки не захищають підприємців, а й діють у координації з політичними та іншими структурами, з недобросовісними конкурентами, покривають порушення і навіть беруть участь у незаконних переслідуваннях.
У низці випадків фіксуються ознаки замовних справ, ініційованих як із вищих ешелонів влади, так і за вказівкою керівництва правоохоронних органів, які чинять тиск на суддів з метою отримання потрібних рішень.
Яскравий приклад так звана справа Мазепи, у якій фонд з американськими інвестиціями ризикує втратити майно, і голова фонду зазнав кримінального переслідування нібито за операцію з придбання землі, здійснену десятиліття тому.
Якщо в США співпраця з державою вважається ознакою надійності та репутації, то в Україні вона часто обертається для бізнесу кримінальним переслідуванням і втратою активів.
Деякі справи в умовах війни завдають шкоди як економічним, так і репутаційним і навіть геополітичним інтересам України.
Як експерт в енергетиці наведу приклад, який ХПГ включила до свого моніторингу.
Справа компанії Золотий Мандарин Ойл.
Наприкінці 2000х років компанія придбала 25 000 тонн мазуту, що зберігається в державних резервуарах.
Однак продукція не була відвантажена покупцеві, рішення суду про повернення майна не виконані, компенсація і вартість не виплачена.
При цьому, антикорупційні органи замість переслідування винних чиновників, які заволоділи майном приватної компанії, ініціювали кримінальні справи проти адвокатів і підприємців за звернення до національних і міжнародних судів.
Ба більше, у цій справі намагалися дискредитувати суддю ЄСПЛ від України, вступили в конфлікт із міжнародним судом, який розглядає позови України проти Росії.
Були випадки погроз правозахисникам і адвокатам, які працювали з міжнародними структурами.
Це не виглядає як захист бізнесу і підприємництва або державноприватне партнерство.
На думку правозахисників, це переслідування із зовсім іншою метою.
Про головного рабина України Я неодноразово зустрічався з р.
Моше Асманом.
Це світла, духовно сильна людина.
Це апогей абсурду організовано стеження і прослуховування...
за Центральною синагогою Києва, включно з конфліктом із головним рабином України Моше Асманом, визнаним лідером Хабадруху і міжнародним релігійним і духовним авторитетом, зокрема у США.
Подібні дії викликали негативну реакцію як в українській єврейській громаді, так і серед представників американського політичного істеблішменту.
У Києві забули, що сімя Дональда Трампа тісно повязана з Хабадом, донька Іванка Трамп і його зять Джаред Кушнір пожертвували понад 1 мільйон доларів цій течії іудаїзму, а сам рабин Асман неодноразово зустрічався з високопоставленими представниками адміністрації США, включно з участю в офіційних церемоніях інавгурації Президента США.
Нещодавно на запрошення рабина Асмана в Україну прибув пастор Марк Бернс, часто згадуваний як особистий духовний радник Дональда Трампа, чий голос сьогодні має вагоме значення у формуванні нової стратегії та політики Америки рабин Асман побудував із ним теплі стосунки.
В умовах, коли Україні життєво необхідно зміцнювати звязки з міжнародними партнерами і шукати союзників, вона, навпаки, вступає в конфлікти, тим самим граючи на руку своїм супротивникам.
Подібні інциденти формують у Білому домі реальне уявлення про ситуацію в Україні та інвестиційний клімат.
Забезпечення юридичних і правозастосовних механізмів з використанням американської юрисдикції розглядається адміністрацією як необхідні термінові заходи в рамках проведення всеосяжних інституційних реформ., Моніторинг діяльності чиновників, суддів і прокурорів і неухильне дотримання прав людини це не просто умова надання допомоги, не лише вимога найважливіших іноземних партнерів, а нагальна потреба для самих громадян України.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
