Перші десять тисяч: що означає виведення військових США з Європи
ua.korrespondent.net
Thu, 10 Apr 2025 18:30:00 +0300

Неприкритий Жешув Днями стало відомо, що Сполучені Штати Америки передислокують до інших районів Польщі персонал та військову техніку з Жешува, котрий є ключовим хабом західної військової допомоги Україні.
Зараз на території Європи а саме у Польщі та країнах Балтії перебувають приблизно 100 тисяч військових.
Вашингтон прийняв рішення вивести 10 тисяч, що є половиною від контингенту, який розгорнув Джо Байден у 2022 році для зміцнення країн, що межують з Україною.
Так, США оголосили про виведення своїх військ з польського військового аеродрому Ясенка поблизу Жешува, що є ключовим логістичним вузлом для західної військової допомоги Україні.
Військовий персонал і техніку, що там дислокувалися, перемістять в інші місця в Польщі, повідомило в понеділок, 7 квітня, командування сухопутних військ США в Європі та Африці, що базується у Вісбадені, передає DW.
У заяві відповідній зазначається, що йдеться про давно заплановану акцію, котра є частиною ширшої стратегії щодо оптимізації військових операцій, покращення підтримки союзників та підвищення ефективності.
Це рішення було погоджено з владою Польщі та інших союзників по НАТО.
Американські війська залишаються в Польщі.
Згідно з рішенням, прийнятим на саміті НАТО у Вашингтоні, змінюється характер місії в Ясьонці.
Завдання, які раніше виконували американські війська, тепер перебирають інші союзники.
Американські війська залишаються в Польщі, але в інших місцях, прокоментував ці зміни глава Міноборони Польщі Владислав КосінякКамиш.
Він також додав, що у місії в Ясьонці тепер беруть участь переважно норвезькі, німецькі, британські та польські війська, а також інші союзники.
При цьому НАТО в межах місії NSATU бере на себе відповідальність за функціонування Ясьонки, про що повідомлялося ще в липні 2024 року, додав КосінякКамиш.
За чиєю вимогою ця зупинка З початку створення хабу у Жешуві через нього було здійснено 5 тисяч перевезень з допомогою для України від 45 країн.
Обєкт перебуває під охороною військових наприкінці грудня 2024 року у Генштабі ЗС Польщі розповіли, що там були розгорнуті системи протиповітряної оборони NASAMS та винищувачі F35 для захисту логістичного центру допомоги Україні.
Що тепер з цим буде, не зовсім зрозуміло.
Втім, виведення американських військових звідти це тільки частина небезпеки.
За словами політолога, виконавчого директора Міжнародної асоціації малих громад Олексія Буряченка, хоча це і є запланована, погоджена обома сторонами операція, вона може бути лише першим кроком Вашингтону по виведенню своїх військ з Європи та нести для неї загрозу.
Експерт підкреслив у коментарі 24 каналу, що американські солдати у Європі є найкращою для неї гарантія безпеки.
Їх виведення фактично дає Путіну те, чого він хотів.
Якщо військ США не буде в тому місці, де Росія планує агресію, навряд чи Кремлю щось завадить це зробити.
Європа ж у короткій перспективі не розвяже питання та виклики щодо своєї безпеки.
Дійсно, поки що виведення військ подається як оптимізація, тобто США змінюють свій пріоритет на ІндоТихоокеанський регіон.
Але насправді це не зовсім так, вважає експерт.
Думаю, все простіше США просто хочуть зменшити присутність в компоненті європейської безпеки, припускає він.
При цьому рішення про виведення американських військових з польського аеропорту Ясьонка було ухвалене в липні 2024 року на ювілейному саміті НАТО у Вашингтоні.
Тож генсек НАТО Марк Рютте тепер повинен пояснити, чому США виводить або передислоковує свій контингент з Європи, а також обґрунтувати Альянсу важливість збільшення виплат на обороноздатність.
Рютте зараз не позаздриш.
В Європі немає організації, яка могла б здійснювати координацію збройних сил країн НАТО та ЄС.
Немає армії ЄС, зауважив Буряченко.
Й додав, що Європа хоче дізнатися від США, яким чином буде змінюватись американський контингент на її території.
Європа повернеться до призовної армії Саме за це європейці будуть платити доти, доки не зможуть організувати власну дієву безпекову інституцію, продовжив Буряченко.
Тим часом The Economist пише, що Європа тихо перетворює Україну на воєнну машину.
Це, насамперед, досягається збільшенням надання нам військової допомоги виділення останні часом 5 млн FPVдронів, 30 тис.
дронів дальнього радіусу дії та 3 тис.
крилатих ракет, нагадує на своїй Facebookсторінці президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.
При цьому ЄС планує подвоїти військову допомогу Україні до 40 млрд євро у 2025 році, зосередившись на закупівлі озброєння та масштабуванні української оборонної промисловості.
Це, за словами Милованова, і є та сама стратегія дикобраза, що її активно просуває голова зовнішньополітичного відомства Євросоюзу Кая Каллас.
Водночас обсяг власного оборонного виробництва в Україні досяг 10 млрд доларів у 2024 році, що у 10 разів більше, ніж у 2022му.
У військовому секторі вже існує понад 800 компаній, де працює 300 тис.
людей, обсяг виробництва складає 35 млрд, констатує експерт.
Внутрішнє виробництво наразі покриває до 50 військових потреб, попри регулярні російські удари по українських заводах.
Активно працює та звана данська модель, за котрою західні партнери інвестують кошти у виробництво зброї всередині нашої країни.
Зокрема, Україна успішно виробляє системи радіоелектронної боротьби.
А виробництво САУ Богдана зросло з 6 до 20 одиниць на місяць, що вже випереджає французьке виробництво Caesar.
За умови додаткового фінансування з боку ЄС обсяг виробництва продукції обронної промисловості в Україні може швидко подвоїтись, наголошує експерт.
Та окрім посилення України, на думку ізраїльського військового експерта Ігаля Левіна, у європейських країн нині є ще один важіль для забезпечення захисту від агресивної РФ це відновлення у кожній країні ЄС призовної армії.
Навіщо вигадувати велосипед Це призовна армія, військова повинність, зауважив він у ефірі Радіо NV.
Ірина Носальська
Останні новини
