Україна та Європейська асоціація вільної торгівлі оновили угоду про ЗВТ
ua.korrespondent.net
Thu, 10 Apr 2025 13:30:00 +0300

Україна та держави Європейської асоціації вільної торгівлі ЄАВТ Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія підписали модернізовану угоду про вільну торгівлю.
Що ми продаємо цим країнам, а що в них купуємо та наскільки вигідним є торгове партнерство Переваги нової угоди Нещодавно Україна підписала оновлену угоду про вільну торгівлю з країнами ЄАВТ.
Нагадаємо, ЄАВТ була створена в 1960 р.
для сприяння вільній торгівлі та економічній інтеграції між членами ЄАВТ, а також їхніми партнерами у всьому світі.
Оновлену угоду про вільну торгівлю підписали уповноважені представники пятьох країн.
Україну представляла перша віцепремєркаміністерка економіки Юлія Свириденко.
За її словами, підтримка, яку Україна отримала від держав ЄАВТ, є неоціненною.
Свириденко впевнена, що ця модернізована Угода про вільну торгівлю принесе відчутні переваги Україні та державам ЄАВТ, створюючи умови для ще більш тісної співпраці, відкриваючи нові можливості для бізнесу.
Завдяки підписаному документу українські виробники зможуть експортувати до країн ЄАВТ значно більший асортимент товарів без мит, або за зниженими ставками, що дуже важливо для нас в ці складні часи.
А головне модернізована Угода закладає міцну основу для подальшого розвитку економічної співпраці між Україною та країнами ЄАВТ, зазначила Свириденко.
Своєю чергою в ЄАВТ відмітили те, що угода наближає Україну до інтеграції з європейським ринком.
Державиучасники ЄАВТ зобовязані підтримувати Україну в цей критичний час, і ця модернізована Угода про вільну торгівлю підтверджує це зобовязання.
Нова угода є важливим кроком на шляху до посилення інтеграції України до європейського ринку, сказала голова ЄАВТ, міністр торгівлі Норвегії Сесилія Мюрсет.
Премєрміністр України Денис Шмигаль заявив, що нова угодавідкриває нові можливості для українського бізнесу на великих ринках з високою купівельною спроможністю.
За його словами, це перезапуск угоди 2010 р., адаптований до нової реальності.
Угода включає оновлені розділи щодо спрощення процедур торгівлі, санітарних та фітосанітарних заходів, державних закупівель, технічної співпраці та захисту інтелектуальної власності.
Додали й нові глави електронна комерція, підтримка малого та середнього бізнесу, торгівля і сталий розвиток.
Угода також включає сучасні правила щодо походження товарів.
Це відкриває шлях до глибшої інтеграції в європейські ланцюги постачання, вказав Шмигаль.
Нові можливості для виробників За інформацією Мінекономіки, угода відкриває великі можливості для українських виробників.
Серед іншого вона розширює доступ до ринків ЄАВТ.
Перш за все, повністю скасовані мита на промислову продукцію.
В аграрній частині угоди з країнами ЄАВТ скасовуються або зменшуються мита на значну кількість аграрних товарів.
Зокрема Ісландія повністю скасує мита на 142 товари овочі, пшениця, продукти харчування тощо та частково знизить мита на 5 товарів.
Загалом, кількість товарів без мита зросла на 9,8, із частковим зниженням у 3,5 раза у порівнянні з угодою 2010 р..
Норвегія повністю скасує мита на 107 товарів овочі, їстівні коренеплоди, ягоди та горіхи, олії, соки та ін., частково знизить мита на 78 товарів йогурт, масло і спреди, яйця, овочі, консервовані плоди та горіхи та ін..
Кількість товарів без мита зросла на 11,4, із частковим зниженням зросла на 2,7 у порівнянні з минулою угодою.
Швейцарія та Ліхтенштейн повністю скасують мита на 427 товарів свинина, молоко, сири, мед, овочі, плоди і ягоди, борошно, олії тваринні та рослинні, мясо консервоване, фрукти та інше, частково знизять на 163 товари живі тварини, мясо свиней, птиці, молочна продукція, яйця, боби, овочі, ягоди, та інше.
Загалом кількість безмитних товарів зросла на 66,2.
Крім того, угода фіксує діючі ставки 0 на низку товарів, які було виключено зпід її дії.
За словами очільника уряду, це дозволить зменшити барєри й розширити доступ українських товарів на ці ринки.
Чим торгуємо Торік товарообіг між Україною та країнами ЄАВТ становив майже 1,3 млрд євро.Cередній темп зростання протягом останніх пяти років українського експорту до країн ЄАВТ 4,9, для імпорту з країн ЄАВТ до України 9,3.
За словами заступника міністра економіки, торгового представника України Тараса Качки, ці ринки найбільше інтегровані з ЄС і є омріяними для багатьох наших виробників.
За інформацією Мінекономіки, основними статтями експорту до України є риба та морепродукти 229 млн євро, ліки та фармацевтичну продукцію 143 млн євро, зброя і боєприпаси 77 млн євро, транспортні засоби 77 млн євро, електротехніка 44 млн євро.
Своєю чергою основними статтями імпорту до держав ЄАВТ є жири та олії 37 млн євро, дорогоцінне каміння і метали 26 млн євро, одяг і аксесуари 22 млн євро, меблі та матраци 20 млн євро, алкогольні та безалкогольні напої 20 млн євро.
ЗВТ важливі з огляду на тарифну війну Трампа Також в Україні вважають, що створювати нові та оновлювати старі угоди про зони вільної торгівлі важливо з огляду на те, що президент США Дональд Трамп розпочав тарифну війну.
Рішення Дональда Трампа змінює торгові правила для світу, але України треба перш за все далі експортувати.
Які б заяви не лунали, каже Качка.
За його словами, конфлікти лише сильніше підкреслюють важливість угод про вільну торгівлю.
Він каже, що наразі 93,4 українського експорту спрямовується до країн, з якими Україна має угоди про вільну торгівлю.
На думку Качки, одним з пріоритетних завдань для України, є укладення угод про вільну торгівлю з країнами ПанЄвроМед через те, що зараз левова частка українського експорту припадає на країни ЄвропоСередземноморського регіону Єгипет, Ліван, Туніс, Алжир, Марокко, Сербія, Йорданія, Албанія, Боснія і Герцеговина, Палестина, Сирія, Фарери.
У 2024 р.
на їх частку припало 76,8 товарів.
Качка пояснив, що тут важливий не так обсяг торгівлі, як можливість побудови виробничих ланцюгів.
Серед інших зовнішньоекономічних пріоритетів він назвав ратифікацію угоди про ЗВТ з Туреччиною.
Туреччина має традицію раптово і різко збільшувати мита.
ЗВТ це важлива гарантія від збільшення мит.
Кількість запитів на прискорення ратифікації від бізнесу більшає.
Качка також заявив, що модель Міністерства економіки і повоєнного відновлення буде так чи інакше завязана на міжнародній торгівлі через те, що в українців є звичка бути відкритими.
За його словами, наша частка торгівлі в міжнародному ВВП свідчить про те, що українська економіка і український бізнес надзвичайно відкриті.
Своєю чергою експерти теж вважають, що Україні потрібно шукати якомога більше торгових партнерів, аби не залежати від одних і у випадку погіршення відносин переорієнтуватись на інших.
В умовах світу, в якому спалахують торгові війни, шукати нові ринки збуту це мудре рішення.
Кожний новий ринок, що відкривається це гарна новина для української торгівлі, каже Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
