У вишах України з'явиться нова категорія викладачів: про що йдеться
www.rbc.ua
Wed, 09 Apr 2025 19:16:00 +0300

Нещодавно президент України підписав закон щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти.
Він зменшує навчальне навантаження науковопедагогічних працівників, а також запроваджує у вишах нову категорію викладачів.
Про це повідомляє РБКУкраїна із посиланням на пресслужбу Міністерства освіти й науки.
Коли запрацює підписаний президентом закон Президент України Володимир Зеленський підписав закон щодо підтримки наукової роботи в закладах вищої освіти ЗВО у вівторок, 8 квітня 2025 року.
Документ спрямовано на підвищення ролі наукової діяльності в системі вищої освіти створення гнучких можливостей для залучення фахівцівпрактиків до викладання.
У МОН уточнили, що норми закону набудуть чинності з 2025/2026 навчального року.
Заклади вищої освіти мають урахувати нові положення під час планування навчального навантаження та організації освітнього процесу, зазначили в міністерстві.
Що зміниться для працівників вишів У Міністерстві освіти й науки розповіли, що підписаний главою держави закон передбачає такі ключові зміни зменшення навчального навантаження науковопедагогічних працівників з 600 до 460480 годин на ставку за навчальний рік підвищення значущості наукової роботи науковий складник має становити щонайменше 30 запровадження нової категорії педагогічних працівників ними можуть стати фахівціпрактики, залучені до викладання без обовязку провадити наукову діяльність надання автономії ЗВО у встановленні норм і обсягів наукової роботи відповідно до стратегічних пріоритетів закладу чи окремих наукових напрямів.
Який статус матиме педагогічний працівник В цілому закон підсилює роль науковопедагогічних працівників НПП як науковців.
Тобто запровадження нової категорії педагогічних працівників не зменшує їхній престиж, а лише розширює можливості ЗВО, надаючи вибір між фокусом на науці чи на практиці.
Тим часом педагогічними працівниками зможуть стати досвідчені фахівціпрактики, які викладатимуть до 30 дисциплін за програмою.
Їхня роль підсилити практичну орієнтацію освіти адже вони не зобовязані будуть провадити наукову діяльність.
У МОН уточнили, що закон не передбачає примусового звільнення НПП з роботи, якщо вони не наберуть 30 наукової діяльності. Викладачів можуть перевести до категорії педагогічних працівників у разі недостатнього обсягу наукової діяльності.
Остаточне рішення ухвалює ЗВО, пояснили українцям.
Останні новини
