Не перемога, а хитрість: як Путін може вийти з війни в Україні
ua.korrespondent.net
Mon, 07 Apr 2025 17:23:00 +0300

Ухилянт від завершення війни Росія країна дуже войовнича.
З ким тільки вона не воювала.
А останнім часом, коли РФ здійснила повномасштабний наступ на Україну, і замість того, щоб отримати тут перемогу за три дні, змушена воювати вже четвертий рік, війна стала основною рушійною силою російської економіки та суспільства.
Просто припинення бойових дій може призвести до суттєвих змін у всій системі.
Проте Кремль не виявляє бажання припиняти агресію, незважаючи на можливість, яку для цього дають США.
Схоже на те, що Путін сприймає закінчення війни як більшу загрозу для себе, аніж її продовження.
Про це у Foreign Policy пише доцент Центру тоталітарних досліджень Інституту Пілецького Польща Ян Гарнер.
На його думку, навіть значні військові успіхи російських сил у Курській області не свідчать про можливість найближчим часом перемоги Росії над Україною.
Однак війна швидко поглинає російські ресурси, включаючи техніку та людський потенціал.
Але для Путіна важливішим є той факт, що припинення війни може поставити під сумнів стабільність його влади.
Гарнер підкреслює, що з економічної та демографічної точок зору продовження війни є неприпустимим для Росії, але ці проблеми можуть здатися кремлівському диктатору менш важливими, ніж ризики, повязані з припиненням бойових дій.
На його думку, незвичайне зростання російської економіки останніх трьох років стало можливим завдяки величезним інвестиціям у оборонну промисловість.
Припинення війни та зменшення витрат на військове виробництво може нанести серйозний удар по економіці Росії.
Якщо Кремль хоче уникнути економічного краху, йому доведеться підтримувати витрати на нинішньому рівні ще довгий час після завершення війни, заявив нещодавно німецький економіст Яніс Клюге.
З ним погоджується і Гарнер, вказуючи на те, що російська економіка в її теперішньому вигляді не може існувати без постійної війни або великих витрат на підготовку до нових конфліктів.
Не менш важливим є і соціальнополітичний аспект припинення війни.
За останні три роки агресія проти України стала важливим соціокультурним фактором для значної частини російського суспільства та головним джерелом матеріальних благ.
Раптове припинення війни та зупинка фінансових потоків у регіони, які йшли туди завдяки війні, можуть викликати великий соціальний протест та невдоволення серед широких верств населення.
Путін і його оточення, ймовірно, вважають, що продовження війни із значними виплатами в провінції є найкращим варіантом підтримки режиму.
Гарнер вважає, що Путін продовжить ухилятися від завершення війни, поки економічна ситуація в Росії не стане більш серйозною проблемою, ніж сама війна, або поки Україна не досягне помітних успіхів на фронті.
У березні цього року США виступили з ініціативою щодо 30денного припинення вогню в Україні.
Українська сторона погодилася на тимчасове перемиря, але Росія відповіла умовами, серед яких були вимоги припинення мобілізації в Україні та зупинка постачання західної зброї.
Президент України Володимир Зеленський зазначив, що Путін фактично готується відмовитися від цієї пропозиції, не виражаючи прямого протесту, але висуваючи умови, які ускладнюють досягнення угоди.
Аналітики Інституту вивчення війни ISW наголосили, що Кремль не прагне до реального припинення вогню і намагається затягнути переговори, використовуючи паузу для перегрупування та переозброєння своїх сил.
Російські війська втомилися Тим часом, згідно з інформацією британської розвідки, темпи просування російських військ в Україні значно знизились, зокрема у першому кварталі 2025 року.
У березні цього року російські сили змогли захопити лише 143 кв.
км української території, що є суттєвим зменшенням порівняно з листопадом 2024 року, коли було окуповано понад 700 кв.
км.
За цей період темпи просування російських військ поступово сповільнюються, повідомляє Міністерство оборони Великобританії в соцмережі Х.
Основна частина захопленої території у березні 2025 року припала на Донецьку область.
При цьому російським військам не вдалося поліпшити свою оперативну ситуацію, і українські сили також проводили контратаки, зокрема відвоювавши частину території навколо Покровська.
У розвідувальному звіті зазначається, що інтенсивність наземних атак РФ зменшувалася протягом більшої частини березня, хоча наприкінці місяця спостерігалося незначне збільшення атак.
Однак це не призвело до значного просування російських військ.
Загалом можна сказати, що російські військові вже втомилися.
Як повідомило оперативностратегічне угруповання військ ОСГВ Хортиця, в середньому за перші три місяці 2025 року за один квадратний ккілометр української землі Росія втратила 146 солдатів, танк, два ББМ та 4,5 гармати.
А ветеран російськоукраїнської війни, майор запасу Олексій Гетьман, заявив, що на даний момент лінія фронту в Україні стабілізована.
Перемовини в заручниках Росії Для того, щоб виграти час, а, можливо й за допомогою США домогтися такого мирного договору, щоб Україна фактично отримала капітуляцію, російський диктатор намагається висунути нові умови, заявляючи про необхідність тимчасового управління в Україні під егідою ООН, США та європейських країн.
Нові вимоги Росії, як зазначили аналітики ISW, спрямовані на підрив легітимності української влади і демонструють, що Кремль фактично утримує переговори в заручниках.
Адже Путін намагається домогтися додаткових поступок від США та затягнути переговори про припинення вогню.
Якщо ж висунуті росіянами умови не будуть ухвалені як частина угоди про перемиря, то в РФ сподіваються, що так хоч їм вдасться виграти час для зміцнення війська та збільшення його шансів на перемогу, що створить передумови для капітуляції України.
Аналітики ISW також зазначають, що останнім часом Путін активізував звинувачення щодо нелегітимності українського президента та органів влади України, що посилює сумніви в готовності Росії до серйозних переговорів.
Це створює інформаційні передумови для того, щоб Росія могла порушити будьякі досягнуті угоди, аргументуючи це тим, що український уряд нібито не має законного права їх укладати.
Галина Гірак
Останні новини
