Материнська смертність у світі знизилася на 40% - ООН
ua.korrespondent.net
Mon, 07 Apr 2025 21:27:00 +0300

У світі зафіксовано зниження рівня материнської смертності на 40 з 2000 по 2023 рік переважно завдяки кращому доступу до базових медичних послуг.
Про це йдеться у новому звіті ООН Тенденції материнської смертності, оприлюдненому до Всесвітнього дня здоровя 7 квітня.
За даними ВООЗ, через скорочення фінансування у світі порушуються ланцюги постачання життєво необхідних ліків, зокрема, для лікування кровотеч, прееклампсії та малярії, які є основними причинами материнської смертності.
Скорочення глобального фінансування охорони здоровя ставить під загрозу життя вагітних жінок особливо у вразливих країнах, обмежуючи їхній доступ до необхідної допомоги.
Світ повинен терміново інвестувати в акушерок, медсестер і працівників охорони здоровя, щоби кожна мати й дитина мали шанс вижити, зазначила виконавча директорка ЮНІСЕФ Кетрін Рассел.
У 5 регіонах після 2015 року зупинився прогрес у подоланні материнської смертності.
Європа серед них.
За даними ООН, жінки сьогодні мають більше шансів пережити вагітність і пологи, ніж будьколи раніше.
Однак темпи покращення суттєво уповільнилися після 2016 року.
У 2023 році приблизно 260 тисяч жінок померли внаслідок ускладнень, повязаних із вагітністю або пологами це приблизно одна смерть кожні 2 хвилини.
За оцінками ООН, щоб досягти бажаного результату до 2030 року, рівень материнської смертності має знижуватися на 15 щорічно удесятеро швидше, ніж зараз 1,5.
Окрім забезпечення доступу до якісної акушерської допомоги, критично важливо зміцнити базове здоровя та репродуктивні права жінок і дівчат, які визначають їхні шанси на безпечну вагітність і пологи, зазначає генеральний директор ВООЗ Тедрос Гебреєсус.
У звіті ООН вперше представили глобальну оцінку впливу пандемії COVID19 на виживання матерів.
У 2021 році через пандемію додатково померли 40 тисяч жінок 322 тисяч проти 282 тисяч у 2020му.
Це зростання повязують не лише з безпосередніми ускладненнями від хвороби COVID19, але й з масштабними перебоями в роботі системи акушерства.
Попри загальне зниження материнської смертності на 40, лише три регіони ООН досягли суттєвого зниження після 2015 року Африка на південь від Сахари, Австралія і Нова Зеландія, а також Центральна й Південна Азія.
Африка на південь від Сахари, попри великі досягнення, залишається регіоном із найвищим рівнем материнської смертності приблизно 70 від глобальної кількості у 2023 році.
Високі показники бідності та конфлікти продовжують поглиблювати кризу.
Водночас після 2015 року прогрес у подоланні материнської смертності зупинився у 5 регіонах Північна Африка й Західна Азія Східна та ПівденноСхідна Азія Океанія без Австралії та Нової Зеландії Європа і Північна Америка Латинська Америка і Карибський басейн.
Найвищі ризики мають вагітні жінки, що живуть у зонах гуманітарних криз і конфліктів.
Майже дві третини всіх материнських смертей зараз припадають на країни, що постраждали від нестабільності або війни.
Найгірші показники в Чаді та Центральноафриканській Республіці, Нігерії, Сомалі та Афганістані.
Нагадаємо, в Україні 2024 року було зареєстровано 495,09 тис.
смертей, що у 2,8 разів перевищило число зареєстрованих народжень 176,78 тис.
Новини від Корреспондент.net в Telegram та WhatsApp.
Підписуйтесь на наші канали https//t.me/korrespondentnet та WhatsApp
Останні новини
