Щоб повісити диплом на стіні: чому українські виші не гарантують гарного заробітку - досвід Європи
deti.znaj.ua
Tue, 01 Apr 2025 19:20:00 +0300

В Україні вища освіта давно перетворилася на своєрідний культ, проте це не допомагає випускникам знайти добре оплачувану роботу.
У той час як Європа активно розвиває професійнотехнічну освіту, українці продовжують здобувати дипломи, які не дають жодних гарантій, йдеться у публікації РадіоТрек.
За останні 30 років в Україні склався стереотип, що без вищої освіти успішної карєри не побудуєш.
У 90х і 2000х університети почали випускати тисячі юристів, економістів та менеджерів, хоча ринок праці вже тоді не потребував такої кількості спеціалістів.
Водночас робітничі професії втратили популярність.
За радянських часів зварювальники, механіки чи електрики отримували квартири, мали стабільні зарплати та соцпакети.
Після розпаду СРСР ситуація змінилася, промисловість занепала, зарплати впали, а робітничі професії стали вважатися непрестижними.
Батьки хотіли дати дітям краще майбутнє, наполягаючи на вищій освіті, навіть якщо дитина не мала інтересу до обраної спеціальності.
В результаті маємо парадокс, в країні безліч людей із дипломами, але гостра нестача сантехніків, електриків, будівельників та фахівців робітничих спеціальностей.
У більшості європейських країн карєрний успіх не залежить від наявності університетського диплому.
Молодь може обрати професійне навчання, отримувати високу зарплату і мати соціальні гарантії.
У Німеччині та Австрії впровадили дуальну освіту, студенти одночасно навчаються і працюють, отримуючи від 600 до 1200 євро.
Після випуску їх чекає стабільна робота.
У Швейцарії сантехнік чи електрик можуть заробляти 40006000 євро на місяць, що майже не поступається зарплатам офісних менеджерів.
У Франції пропонують професійні ліцеї, де за два три роки можна здобути спеціальність і одразу працювати, а не витрачати роки на корочку.
У скандинавських країнах активно розвивають профтехучилища, оскільки робітничі спеціальності там це стабільність, гідна зарплата і повага в суспільстві.
Український ринок же ринок праці зараз у кризі через три головні причини Дефіцит кадрів, через війну багато людей виїхали або мобілізовані, а частина молоді не хоче працювати за мізерні гроші.
Застаріла система освіти, університети випускають фахівців, які не потрібні бізнесу, а роботодавці змушені самі навчати нових працівників.
Низькі зарплати, багато професій просто не забезпечують гідного рівня життя, тому молодь виїжджає за кордон або працює не за спеціальністю.
Нагадаємо, Освіта перетворюється на показуху батьки обурені культурним вихованням школярів Раніше ми розповідали, що дитячі садочки будуть порожніми батьки стомилися чекати Також, Навіщо руйнувати освіту колишній міністр розгромив реформу МОН
Останні новини
