Американські гірки настрою: кого Трамп сильніше покарає - Україну чи РФ
ua.korrespondent.net
Tue, 01 Apr 2025 18:30:00 +0300

Пару слів на користь спорту Всім відоме прислівя про те, що рожеві окуляри завжди бються скельцями всередину, не обійшла ця доля й вже не дуже нового президента США Дональда Трампа.
Мова про його особливе ставлення до кремлівського диктатора Путіна та намагання світу щось із цим вдіяти.
Тож минулих вихідних чергував по Трампу президент Фінляндії Александр Стубб.
Й підчас їх спільної гри у гольф рожеві окуляри Трампа схоже таки розбилися, але дуже мяко.
Отже, Стубб сім годин поспіль провів із Трампом в його маєтку МараЛаго у Флориді.
Там вони вдвох поснідали, пообідали й пограли в гольф.
І цей раунд гольфдипломатії, видається, справив на Трампа позитивне враження, пише Guardian раніше президент США намагався усіляко уникати критики Росії і Путіна, а тут його буквально понесло.
Під час цього дипломатичного вікенду Стубб, як відомо, запропонував Трампу встановити для Путіна дедлайн по повному припиненню вогню в Україні, призначивши його на 20 квітня, бо Пасха.
Невдовзі Трамп дав інтервю телекомпанії NBC, де заявив, що розлючений на Путіна через його заяви про нелегітимність Зеленського.
А також повідомив, що готовий накласти на Росію вторинні санкції у випадку, якщо угода про припинення вогню не запрацює.
Це було дійсно доволі несподівано.
Президент Фінляндії пізніше розповів, що під час гри в гольф Трамп сам запитав його, чи можна довіряти Путіну, і він сказав, що ні, не можна.
Щоправда, роздаючи всім сестрам по кульчиках, у тому ж інтервю NBC Трамп висловив погрози й на адресу Зеленського за його словами, якщо Україна не погодиться на кабальну угоду щодо корисних копалин, буде непереливки.
А також ще раз нагадав, що у НАТО Україні не бути.
При цьому Стубб є давнім прихильником України.
Тому перед поїздкою до Трампа він консультувався з самим Зеленським, президентом Франції Емманюелем Макроном, премєром Великої Британії Кіром Стармером, а також з усіма премєрами країн Північної Європи і керівництвом Євросоюзу.
А після зустрічі з Трампом він одразу поспілкувався з Зеленським, повідомляє сайт ВВС.
Я сказав про рішучу підтримку Фінляндії та Європи Україні в агресивній війні проти Росії.
А ініціатор цієї агресивної війни був лише один, підкреслив Стубб.
Водночас Стубб заперечив намір США вийти з НАТО зараз, зауваживши, що про це не чув від когось серйозного в адміністрації США.
Й схвалив тиск Вашингтону на європейські держави, аби ті збільшили свої витрати на оборону та взяли на себе більшу відповідальність за власну безпеку.
Секрети розвороту Трампа За словами українського дипломата, експосла України у США Валерія Чалого, у даному випадку є незаперечною користь поєднання дипломатичного досвіду й вміння гри в гольф у сучасній геополітиці.
Суботній неформальний візит до США президента Фінляндії Александра Стубба дав несподівані ще кілька днів тому результати, зокрема, й для України, підкреслив він на своїй Facebookсторінці.
Кількагодинна гра в одній команді з президентом США Дональдом Трампом в гольф і дружній обід після неї дали можливість проговорити в деталях стільки питань, яких сторони не змогли б торкнутися і в трьох офіційних зустрічах в Овальному кабінеті.
Важливо, що цей візит досвідчений фінський політик, швед за походженням, один з лідерів Європи здійснив після узгодженої позиції надіслати Америці сигнал про те, що російський очільник має отримати більший тиск і дедлайн ймовірно, 20 квітня для повного ceasfire припинення вогню, зауважив Чалий.
За словамидипломата, вміння Стубба говорити з американцями однією мовою, розуміти їх культуру і спосіб мислення зрозуміле.
Адже президент Фінляндії навчався у гімназії Флориди й Фурманському університеті у Південній Кароліні.
Правда, чи зіграли тут свою роль усі скіли Стубба, або ж відома корисливість Трампа питання відкрите бо у новинах після цієї зустрічі широко розійшлася новина про фінські криголами для США, пише Чалий.
Скоріше всього, не завадив створення дружньої атмосфері й початок реалізації контракту з Lockheed Martin на виробництво і закупівлю Фінляндією 64х винищувачів F35 Lightning II stealth більше ніж за 10 млрд доларів США, додає дипломат.
Так що, політики й дипломати, вчиться грати в гольф Але памятайте, що грати в гольф з Дональдом Трампом, маючи за спиною сучасні технології побудови великих криголамів і контракт на закупівлю американських винищувачів за 10 млрд.
доларів комфортніше, ніж без всього цього, визнав він.
Втім Трамп таки вперше погрожує Росії вторинними санкціями.
Мита у розмірі 2550, за його словами, можуть бути введені у будьякий момент і набудуть чинності протягом місяця.
Якщо хтось купуватиме нафту з Росії, не зможе вести бізнес у США, заявив він.
Однак вже наступного дня після зустрічі зі Стуббом він знову висловив сподівання, що Путін піде на угоду про завершення війни.
Я думаю, що він це зробить.
Я не хочу вводити вторинні мита на його нафту, сказав президент США.
Чим пояснюються такі майже контраверсійні заяви американського президента Невже лише відомою його емоційною хаотичністю, або ж негативним впливом проросійського лоббі у його оточенні Навряд чи, тут є певний холодний розрахунок.
Адже від вторинних санкцій можуть постраждати головні покупці російської нафти, це Китай 108,5 млн тонн, Індія 87,5 млн тонн і Туреччина близько 15,4 млн тонн.
У США ці країни торік поставили товарів на 438,9 млрд, 87,4 млрд і 16,7 млрд доларів відповідно, пише РБКУкраїна.
Схоже, що ставкою Трампа у даному випадку є додатковий тиск на РФ від цих гравців, якщо він самостійно не справлятиметься із зарозумілим Путіним.
І кремлівський диктатор має це прекрасно усвідомлювати.
Водночас фахівці вказують, що впливатимуть ці санкції й на Україну через продовження транзиту російської нафти до Угорщини, Словаччини та Чехії.
Непереливки може бути навіть самим США вони можуть втратити майже 17 товарного імпорту, й ціни на товари з Китаю, Індії та Туреччини можуть сильно підскочити.
Тож Трамп, схоже, поки тільки погрожує.
Ірина Носальська
Останні новини
