«Втрати шалені». Світовий Конґрес українців попередив про критичну ситуацію з освітою дітей-біженців
glavcom.ua
Fri, 14 Feb 2025 14:58:55 +0200

Серед українських дітей за кордоном спостерігаються великі освітні втрати, адже школярам важко адаптуватися до двох систем освіти одночасно, переконана Любов Любчик, голова Світової координаційної виховноосвітньої ради СКВОР Світового Конґресу Українців.
Про це вона розповіла в проєкті громадської ініціативи Голка Мости України, інформаційним партнером проєкту якого є Главком.
Ми бачимо той факт, що діти відмовляються саме від української системи освіти.
Не тому, що вони не хочуть, а тому, що їм важко бути одночасно в двох системах освіти, зазначила вона.
Любчик підкреслила, що в європейських країнах перебування в національній системі освіти є обовязковим за Конституцією.
Вона наголосила на важливості збереження української ідентичності і національної свідомості через діаспорні школи, попередивши, що відкидання українських цінностей та культури може призвести до асиміляції.
Є батьки, які настільки швидко хочуть асимілювати себе і свою дитину, що відкидають все українське і роблять акцент на місцеві школи, на іноземну культуру.
У нас у Франції були випадки, коли ми пояснювали батькам, що вони ніколи не стануть французами, бо щоб бути французом, треба ним народитися і мати французьку ментальність.
А може статися в один момент, що ви і французом не станете, і українське коріння втратите, зазначила Любчик.
За її словами, роль українського вчителя в діаспорі є державотворчою.
Вчителі мають відчувати свою відповідальність за збереження національної ідентичності у дітей.
Ми зустрічалися з Андреасом Шляйхером, засновником міжнародного дослідження PISA програми міжнародного оцінювання учнівства, Андреас Шляйхер директор з питань освіти й навичок Oрганізації економічного співробітництва та розвитку ред., який говорив, що діти позбавлені ідентичності менш успішні у професійному житті, тому що втрачають відчуття надійного плеча, національної опори у житті.
Тому збереження ідентичності є дуже важливим, сказала Любчик. Також Любчик наголосила, що європейські школи прагнуть лише інтеграції українських дітей у своє суспільство.
У липні у нас відбувся саміт у Мюнхені, де були представники української освіти, освіти німецької землі Баварії, Латвії та Австрії.
Останні говорили про те, що їм нецікаве збереження української ідентичності в українських дітях, а потрібна інтеграція в місцеве суспільство, сказала вона. Любчик підсумувала, що засновники, директори шкіл, вчителі мають працювати з батьками Роль українського вчителя в діаспорі на сьогодні є державотворчою.
Кожен вчитель має відчути свою відповідальність.
Як говорила Олена Теліга, завдання, яке зараз стоїть перед нашою молоддю, стати батьками майбутнього української нації.
За даними Міносвіти, з 800 тис.
українських дітей за кордоном понад 355 тис.
продовжують дистанційно вчитися в Україні.
Директори онлайншкіл твердять, що учні дедалі більше відмовляються саме від української освіти, а українознавчий компонент вивчення української мови, літератури працює не всюди.
Останні новини
