Труба під прицілом: чому РФ почала бити по нашій газовій інфраструктурі
ua.korrespondent.net
Wed, 12 Feb 2025 17:22:00 +0200
![Труба під прицілом: чому РФ почала бити по нашій газовій інфраструктурі](https://api.uanews.net/images/67acc0e6c5cd1.webp)
Атака на українське газовидобування Ракетного удару по обєктах газодобувної промисловості на Полтавщині РФ завдала вночі 1 лютого за інформацією Повітряних сил ЗСУ, для цього росіяни застосували ракети різних типів повітряного, наземного та морського базування загалом до девятнадцятити крилатих, балістичних та керованих авіаційних ракет.
Пошкоджень в результаті атаки зазнали виробничі газові потужності, повідомив Нафтогаз на офіційній Facebookсторінці.
Правда, обійшлося без загиблих та травмованих.
Однак о шостій ранку того ж дня у Полтавській області довелося запровадити 15 черги графіка аварійних відключень.
Як повідомили у пресслужбі Полтаватеплоенерго, були збої у теплопостачанні близько 50 будинків Полтави через призупинення роботи котелень.
Окрм того, Вирішальненська, Жданівська, Корсунівська громади, села Рудка і Лучка залишилися взагалі без газопостачання, повідомила Facebookсторінка Сенчанської територіальної громади.
При цьому повідомлялося, що група Нафтогаз вживає заходів для стабілізації ситуації із газопостачанням на Полтавщині.
Дякуємо всім колегам, які в цей надзвичайно складний час продовжують видобувати, зберігати та постачати газ всім категоріям споживачів.
Попри всі виклики, продовжуємо працювати для підтримки енергетичної стійкості країни, зазначив керівник групи Роман Чумак.
Нагадаємо, родовища газу в Україні розвідані у ДніпровськоДонецької нафтогазоносні області, Передкарпатській нафтогазоносній області та ПричорноморськоКримській нафтогазоносній провінції.
Найбільші поклади газу містяться у Харківській, Полтавській та Львівській областях.
За даними Асоціації газовидобувних компаній України, у 2024 році на Полтавщину та Харківщину припадало 88 від загального виробництва газу в країні.
Майже 10 ресурсу видобувалося у західних областях, де лідирували Львівщина та ІваноФранківщина.
Наші перспективи При цьому Україна збільшує обсяги видобутку газу.
Асоціація прогнозує збереження цієї тенденції і в 2025 році.
Ці сподівання не марні, бо позаторік на Полтавщині відновили роботу двох газових свердловин, що припинили давати газ через виснаження газоносних горизонтів.
Фахівці Укргазвидобування задіяли в роботу інші перспективні горизонти, замінивши зношені труби та виконавши буріння.
Після капітального ремонту зі свердловин за добу отримують близько 250 тис.
куб.
м газу.
Завдяки капітальному ремонту на одній зі свердловин відкрилася можливість приростити запаси газу, котрі раніше не обліковувалися.
Окрім того, полтавці почали розробляти й нову свердловину глибиною понад 6 км, що за добу дає близько 100 тис.
м газу.
Загалом же, розвідувальні роботи розпочнуть на території одного зі старостатів Решетилівської громади, сейсморозвідувальні роботи стартують у Демидівському старостаті й на Мачухівському родовищі.
Та, окрім видобутку газу, українські компанії збираються перейти й до інвестицій у переробку.
Зокрема, ДТЕК Нафтогаз для цього планує збудувати переробний завод.
Але це не дає росіянам спокою.
Як зазначив колишній речник Генштабу ЗСУ, військовий експерт Владислав Селезньов, ворог так активізувався з ударами по нашій газовій інфраструктурі, бо поспішає використати фактор погодних умов, коли в Україну нарешті прийшла зима.
Температура повітря зараз 7.
Ворог використовує фактор погоди тоді, коли наша інфраструктура є найбільш вразливою.
Мінусові температури створюють певний елемент вразливості.
Ворог скористався цією можливістю, пояснив він ситуацію у коментарі ЗМІ.
Газпрому обрубили всі щупальця Тим часом відомо, що Україна припинила транзит російського газу до Європи з 1 січня 2025 року з закінченням терміну контракту.
Транспортування російського газу припинено від точки входу Суджа на східному кордоні України до точок виходу на західному і південному кордонах країни.
Переважна більшість експертів пояснюють затримку із розірванням цього контракту тим, що українська сторона намагалася показати свою договороспроможність європейцям, поки ті диверсифікували джерела отримання блакитного палива, поступово відмовляючись від російського газу.
Втім є й інші думки.
Так, нафтогазовий аналітик Михайло Крутіхін стверджує, що підстави для розірвання контракту через війну всетаки існували.
Та як би там не було, Газпром, за його словами, видобуватиме тепер ще менше газу.
Після того як Путін вивів Газпром із європейського ринку, компанія перестала видобувати ті 155 млрд кубометрів, котрі вона відправляла в західне зарубіжжя, за винятком Туреччини, продовжив експерт.
При цьому з Туреччини у бік Європи йде всього одна труба для російського газу Балканський потік, побудований болгарами за допомогою хитрих схем Росії.
Ця труба зараз живить Сербію та Угорщину, її потужність близько 16 мільярдів кубометрів на рік.
І це далеко не ті 155 мільярдів, котрі росіяни до війни продавали в Європу, говорить Крутіхін.
Тому не дивно, що російський газовий монополіст Газпром ще влітку 2024 року вперше за 25 років оголосив про чисті збитки за 2023 рік у розмірі 7 млрд доларів.Як пише агентство Reuters, проблеми Газпрому відображають глибокий вплив європейських санкцій на газову галузь Росії, а також обмеження партнерства Москви з Китаєм.
Разом із тим експерт Ukrainian Institute for the Future Сергій Громенко відзначає свіжу й важливу у газовій сфері новину котра, скоріше за все, опинилася поза увагою широкого загалу.
Фахівець нагадує нещодавно завершилися переговори між Туреччиною і Туркменістаном, котрі тривали протягом 27 років, у результаті досягнутих домовленостей постачання туркменського газу до Туреччини почнеться вже з 1 березня 2025 року.
А далі цей газ піде до Європи.
Росія втратила, напевно назавжди, монополію на транзит туркменського газу, а Туркменістан це один з найбільших видобувачів у світі.
Газову зброю з рук Кремля вже вирвали, нафта на черзі.
Росія вийде з війни у такій руїні, якої ніхто собі навіть не уявляє, підкреслив Громенко.
Ірина Носальська
Останні новини
![додати ще новини](/_next/image?url=%2Fimg%2Ffi-br-refresh.png&w=48&q=75)