Ціни зростають швидше: чому інфляція вже перевищила прогноз НБУ
www.rbc.ua
Wed, 12 Feb 2025 08:14:40 +0200
![Ціни зростають швидше: чому інфляція вже перевищила прогноз НБУ](https://api.uanews.net/images/67ac3dab85772.webp)
У січні 2025 року зростання споживчих цін пришвидшилась до 12,9 у річному вимірі.
Фактична інфляція дещо перевищила траєкторію січневого прогнозу Національного банку України.
Про це повідомляє РБКУкраїна з посиланням на коментар НБУ з інфляції.
Основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу було суттєвіше зростання як адміністративно регульованих цін на товари і послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема енергозабезпечення і оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни, йдеться в повідомленні.
Сирі продукти харчування подорожчали на 11,8 Як зазначили в НБУ, у січні зростання цін на сирі продукти в річному вимірі сповільнювалося другий місяць поспіль.
Рекордно тепла січнева погода сприяла збільшенню пропозиції яєць і молока.
Пропозиція овочів та фруктів розширилася завдяки активізації імпорту.
Натомість ціни на свинину, курятину й цукор наближалися до цін країн торговельних партнерів на тлі стійкого експорту.
Тривало й зростання цін на борошно та крупи під впливом ефектів низьких минулорічних врожаїв.
Базова інфляція пришвидшилася до 11,7 Подорожчання оброблених продовольчих товарів у січні становило 15,9 р/р.
Пришвидшення зростання цін пояснюється збільшенням закупівельних цін на сировину, а також виробничих витрат підприємств на електроенергію, оплату праці й логістику.
Ціни на непродовольчі товари пришвидшили зростання до 4,3 р/р через курсові ефекти в попередні періоди.
Водночас ціни на одяг та взуття залишалися нижчими, ніж торік.
Темпи зростання вартості послуг становили 14,2, також пришвидшившись у січні порівняно з груднем.
Частково це пояснюється переглядом тарифів, зокрема їх підвищенням окремими мобільними операторами, актуалізацією переліку платних медичних послуг у державних і комунальних закладах, зміною підходів до розрахунку вартості полісу ОСЦПВ, пояснили в НБУ.
Адміністративнорегульовані ціни зросли на 17,5 У січні вартість підакцизної продукції зростала швидше через подальше коригування цін на алкоголь, а тютюнові вироби дорожчали, ймовірно, з огляду на очікуване підвищення акцизів.
Зростання цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари й обладнання пришвидшилося під впливом тиску з боку виробничих витрат. Темпи зростання цін на пальне становили 12,1 У січні зростання цін на пальне суттєво пришвидшилося порівняно з груднем під впливом збільшення вартості сировини, підвищення акцизів і логістичних проблем через шторми в Чорному морі на початку року.
Водночас суттєвіше здорожчання пального стримувалося за рахунок конкуренції між мережами АЗС на тлі досить сезонно низького попиту.
Прогноз з інфляції У макропрогнозі НБУ передбачено пришвидшення показників інфляції в перші місяці 2025 року на тлі низької бази порівняння минулого року під впливом як тимчасових чинників, зокрема обмеженої пропозиції продовольства через гірші минулорічні врожаї, так і фундаментальних, зокрема через збільшення витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці.
Водночас НБУ очікує, що інфляція повернеться на траєкторію стійкого зниження в другій половині 2025 року й прямуватиме до цілі НБУ 5 на горизонті політики.
Сповільненню інфляції сприятимуть посилення процентної політики НБУ та його заходи з підтримання стійкої ситуації на валютному ринку, розширення пропозиції продовольчих товарів після надходження нового врожаю, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск, пояснили в НБУ.
Нагадаємо, за даними Держстату, споживчі ціни в Україні в січні 2025 року зросли на 1,2.
Річна інфляція прискорилася до 12,9 порівняно з 12,0 у грудні 2024 року.
інфляція прискорилася до максимуму з травня 2023 року, коли вона становила 15,3.
Останні новини
![додати ще новини](/_next/image?url=%2Fimg%2Ffi-br-refresh.png&w=48&q=75)