Російська економіка на межі колапсу
ua.korrespondent.net
Fri, 07 Feb 2025 14:00:00 +0200
Попри браваду Кремля про те, що західні санкції завдають більше шкоди самому Заходу, справи в російській економіці непрості.
Які галузі економіки РФ потерпають найбільше та що робити, аби ситуація стала критичною Проблеми накопичуються Російська економіка продовжує зазнавати серйозних труднощів.
Великою проблемою РФ є висока інфляція.
Станом на початок лютого 2025 р., інфляція у РФ залишається на високому рівні.
За даними на кінець січня, річний показник інфляції становив близько 10,1.
Це значно перевищує цільовий рівень ЦБ Росії, який становить 4.
Серед причини високої інфляції експерти називають поперше, зростання грошової маси протягом останніх трьох років грошова маса в обігу збільшилася в 1,5 раза, що сприяло розкручуванню інфляції та деформаціям в економіці.
Подруге, бюджетні витрати значне збільшення державних витрат, особливо на військові потреби, призвело до зростання дефіциту бюджету та посилення інфляційного тиску.
Потретє, санкції та обмеження міжнародні санкції ускладнили доступ до іноземних товарів та технологій, що спричинило зростання цін на імпортні товари та імпорт інфляції.
У відповідь на зростання інфляції ЦБ Росії підвищив ключову ставку до 21 у жовтні 2024 р., що є найвищим показником з 2003 р.
Цей крок спрямований на стримування інфляційних процесів, але водночас призводить до зростання вартості кредитів для бізнесу та населення.
Також в країні через санкції спостерігається дефіцит інвестицій.
Це стало настільки серйозною проблемою для економіки країни, що президент РФ Володимир Путін неодноразово закликав чиновників активніше сприяти розвитку приватних інвестицій у Росії.
Він часто говорить про важливість поліпшення інвестиційного клімату, зниження адміністративних барєрів та підтримку бізнесу.
Про успіх наших дій можна буде говорити лише тоді, коли ми зуміємо забезпечити кардинальне зростання приватних інвестицій, закликав він.
Проте, на практиці багато інвесторів стикаються з такими проблемами, як бюрократія, корупція, санкційний тиск, відсутність правових гарантій та державний контроль над ключовими секторами економіки.
Через ці фактори приватні інвестиції, особливо іноземні, залишаються на низькому рівні, а відплив капіталу з Росії продовжується.
Також РФ стикається з низкою серйозних проблем у промисловому секторі.
Загальні проблеми промисловості виникли через дефіцит робочої сили.
Висока зайнятість у військовому секторі та демографічні виклики призвели до нестачі працівників у цивільних галузях промисловості.
Це обмежує виробничі можливості та уповільнює економічне зростання.
Крім того, високі процентні ставки, які підтримує ЦБ РФ ускладнюють доступ підприємств до кредитних ресурсів і стримують інвестиційну активність.
З найбільшими проблемами стикається нафтова галузь.
Видобуток нафти в Росії знизився на 2,8 до 516 млн тонн, а первинна переробка нафти впала на 3,1.
Проблеми галузі повязані, як зі скороченням видобутку та переробки через відсутність нових великих родовищ, так і з санкційним тиском Заходу.
Міжнародні санкції обмежують доступ Росії до сучасних технологій та обладнання, необхідних для розвідки та видобутку нафти, особливо на шельфових родовищах.
Це ускладнює підтримку та нарощування видобутку.
Ще однією проблемою галузі є зниження цін на нафту Ціна на російську нафту марки Uralsвпала нижче 60 дол.
за барель, що зменшує доходи від експорту та посилює бюджетний дефіцит.
Прогнози на майбутнє Через наявні у РФ проблеми експерти прогнозують, що у 2025 р.
зростання ВВП Росії складе лише від 0,5 до 1, що є значно нижчим за показник 3 у 2024 р.
На думку генералмайора Збройних сил Великої Британії у відставці Чіпа Чепмена, існує ймовірність, що Росія дійде до стану стратегічного виснаження.
Російська економіка може обвалитися за кіпрським сценарієм, що призведе до втрати 85 заощаджень населення. Існує ймовірність, що Росія дійде до стану стратегічного виснаження, сказав він в коментарі 24 Каналу.
Чепмен вважає, що з відходом Джо Байдена та початком правління Дональда Трампа у США змінилися підходи до управління так званою ескалацією, зокрема завдяки ефективним атакам на нафтову та газову інфраструктуру Росії.
Своєю чергою доктор економічних наук Ігор Ліпсіц вважає, що економіку Росії перекосило.
Ті, хто потрапив у військовий сегмент багатіють, хто ні бідніють і живуть все гірше й гірше.
Виправити цю ситуаціюскладно, адже грошей нема, доходи від продажу нафти теж падають, а інших в Росії немає, сказав він 24 Каналу.
До того ж, за його словами, не варто забувати й про грошові компенсації для України.
Він нагадав, що президент США Трамп заявив, що обговорюється питання введення податків на російський експорт, аби давати гроші на підтримку і відновлення української економіки.
Це значить, що в Росії ще більше впадуть експортні доходи, а інших вона майже і не отримує.
Росії вийти з війни тепер вкрай складно, катастрофічні наслідки будуть на десятиліття.
Вже ніколи тієї ситуації, яка була в російській економіці хоча б у 2021 р., повернути не вдасться, впевнений Ліпсіц.
Треба посилювати санкційний тиск Деякіпартнери України переконані, що для зміцнення позицій України необхідно посилити санкційний тиск на Росію, аби зруйнувати її економіку та змусити Путіна припинити війну.
Зокрема міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен закликає Захід продовжити економічний тиск на Росію.
Ми бачимо, що санкції працюють.
У російській економіці зявляються серйозні тріщини.
Ми просто повинні завершити всі справи, щоб настав мир, сподіваюся, якнайшвидше, зазначила вона.
Також міністерка підкреслила важливість боротьби з тіньовим флотом, через який Росія проводить нелегальний експорт нафти та газу, оминаючи санкції.
Своєю чергою премєрміністерка Естонії Кая Каллас зазначила, що в адміністрації президента США Дональда Трампа розуміють необхідність тиску на Росію для завершення війни проти України.
Наші санкції працюють.
Російська економіка зазнає труднощів.
Ми не можемо послабити хватку зараз.
Ми також повинні бути сильнішими заради України, зазначила вона.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Європейської комісії обіцяє продовжувати тиск на РФ стільки, скільки буде потрібно.
Ці санкції ще більше послаблять військову спроможність Росії та підірвуть її економіку.
Ми продовжимо тиск стільки, скільки буде потрібно, щоб зупинити агресію Росії, заявила вона.
Жозеп Боррель, високий представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки пропонує зробити санкційну систему більш гнучкою та оперативною Ми повинні бути швидшими та ефективнішими у впровадженні санкцій проти тих, хто підтримує військову машину Кремля.
Наша санкційна система повинна бути більш гнучкою та оперативною, каже він.
Попри те, що в ЄС є друзі Путіна, зокрема премєрміністр Угорщини Віктор Орбан та премєрміністр Словаччини Роберт Фіцо добре, що нещодавно ЄС продовжив раніше прийняті санкційні пакети ще на пів року та працює над прийняттям нового 16 пакету.
Вікторія Хаджирадєва
Останні новини
більше новин