Американська допомога при Трампі: на що чекати у 2025-му
ua.korrespondent.net
Thu, 23 Jan 2025 15:05:00 +0200
90 днів без американської допомоги Дональд Трамп у перший день після своєї інавгурації підписав указ, що призупиняє всі програми зовнішньої допомоги США на 90 днів, поки не буде проведено аналіз їхньої відповідності цілям його політики, простою мовою, аудит.
Зазначається, що США не надаватимуть допомогу іншим країнам поки не оцінять, чи відповідає та, чи інша програма національним інтересам США та цілям американської зовнішньої політики.
А новий державний секретар США Марко Рубіо заявив членам Комітету Сенату США з міжнародних відносин під час слухань щодо його затвердження минулого тижня, що кожен долар, який ми витрачаємо, кожна програма, яку ми фінансуємо, кожна політика, яку ми проводимо, повинні бути виправдані відповіддю на три простих запитання Чи робить це Америку безпечнішою Чи робить це Америку сильнішою Чи робить це Америку більш процвітаючою.
Західні агенції, зокрема Reuters і Associated Press, відзначили, що поки невідомо, наскільки широким є новий указ Трампа і яких програм, країн, неурядових і міжнародних організацій він торкнеться, зважаючи на те, що фінансування багатьох програм уже було схвалене Конгресом і має бути витрачене, якщо ще не витрачене.
Як пише Радіо Свобода, Трамп давно виступає проти іноземної допомоги, попри те, що така допомога зазвичай становить приблизно 1 федерального бюджету, за винятком надзвичайних обставин, таких як мільярди зброї, наданої Україні.
Трамп критикував обсяги фінансування, виділеного для допомоги Україні на тлі широкомасштабного вторгнення Росії.
Але українська влада заспокоює новий указ України не стосується.
Насправді указ Трампа стосується міжнародної допомоги в межах Програм розвитку, що стосуються діяльності агентств ООН, миротворчих ініціатив, програм підтримки біженців тощо.
Україна отримує допомогу від США в рамках програм Presidential Drawdown PDA, Ukraine Security Assistance Initiative USAI та Foreign Military Financing FMF.
Указ президента США цих програм не стосується, ідеться в повідомленні Центр протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України.
Президент України Володимир Зеленський також прокоментував указ про допомогу Трампа на форумі в Давосі.
Відповідаючи на запитання, чи очікується скорочення допомоги від США, Зеленський відповів Поки що все йде, як іде.
Але варто забувати, що ситуація з допомогою США навіть до указу Трампа була складною.
Грошей в бюджеті немає Як зазначають аналітики Defense Express, ситуація з американською допомогою для України наразі під питанням взагалі.
При цьому адміністрація Джо Байдена так і не змогла освоїти всі кошти, які були заплановані на 2024 фінансовий рік.
За програмою PDA, президентського вилучення, коли зброя постачається із запасів, останній пакет був оголошений 9 січня.
Після нього на рахунку програми залишилось 1,05 млрд доларів США видільних у 2024 році та ще 2,8 млрд доларів повернутих через фінансову помилку.
А гроші за програмою USAI, із замовленням озброєння у виробників, вдалось повністю освоїти ще 30 грудня, нагадують аналітики.
Експерти зазначають, що головна проблема полягає навіть не у тому, що на рахунку PDA ще перебувають кошти, а в тому, що на 2025 американськийфінансовий рік а він почався 1 жовтня 2024 року у США ще немає затвердженого бюджету.
А у його проєкті про допомогу Україні озброєнням нічого не чути, пишуть в DefenseExpress.
Крім того, переконаний політолог Володимир Воля, новий указ про припинення допомоги на 90 днів стане проблемою для України, навіть якщо не стосуватиметься її напряму.
Це означає, що зупиняються усі видатки з бюджету США іноземним державам, міжнародним та іноземним організаціям.
В тому числі, стає неможливим затвердження допомоги для України аж до 21 квітня, пише Воля у своєму Telegram.
Нагадаємо, перед інавгурацією Трампа адміністрація Джо Байдена передавала пакети допомоги Україні пришвидшеними темпами.
Тодішній речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що обсяги військової допомоги, яку надає адміністрація президента США Джо Байдена, мають забезпечити потреби України до кінця 2025 року.
Та чи можливо це Якщо допомоги не буде Як зазначає експерт Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус, пакетів допомоги, які виділив Джо Байден, вистачить принаймні на пів року.
Тобто, очевидно, що Байден розумів незворотність прийняття Трампом рішення щодо замороження допомоги і, як то кажуть, стелив соломку, надаючи необхідні ресурси, щоб бодай 6 місяців Україна пройшла без нової допомоги від США.
Ну, а те, що вже виділено це затверджені рішення і їх навряд чи переглядатимуть, тому певна подушка безпеки у нас є.
Втім, пів року минуть дуже швидко, тому для України надзвичайно важливо вести предметнорозяснювальний діалог з держсекретарем Рубіо та іншими представниками адміністрації Трампа, які опікуватимуться питаннями фінансового штибу, наголошує аналітик в розмові з виданням Фокус.
Своєю чергою політологамериканістка Олександра Філіппенко нагадує, що Трамп буде сконцентрований на внутрішній політиці Штатів.
Саме це дозволило йому повернутися до Білого дому та знову стати президентом.
Підтримка України залежить від тих людей, які оточують Дональда Трампа.
Вона визначається тими, хто так чи інакше пояснює йому ситуацію, каже Філліпенко в ефірі FREEДОМ.
Саме тому, каже Ус, для України вкрай важливо пояснити команді Трампа, що допомога США це вигода для тих же Сполучених Штатів, передусім.
Наприклад, нагадати, що 90 коштів, які Америка виділяє Україні, лишаються в Штатах.
Ключова задача Києва пояснити, що, підтримуючи Україну, США виграють економічно, досягаючи при цьому паралельно геополітичних успіхів, каже Ус.
Експерти нагадують, що Україна суттєво залежить від допомоги США.
Можлива затримка американської допомоги на декілька місяців суттєво допоможе російському наступу.
Причиною затримки можуть бути як дії Трампа по перегляду допомоги, так і втягування його Путіним у пастку тривалого переговорного процесу заради просто поговорити, пише Воля.
Своєю чергою військовий аналітик, майор запасу, ветеран російськоукраїнської війни Олексій Гетьман в ефірі Київ24 нагадує, що окрім США Україні допомагає Європа та Північноатлантичний Альянс.
Однак наскільки вистачить допомоги від ЄС та НАТО Гетьман не взявся прогнозувати.
Якщо Трамп буде намагатися призупинити нам взагалі допомогу, ми таке вже бачили навесні минулого року.
Ситуація буде дуже складна.
Але поки що запаси в нас певні є.
І ми дуже сподіваємось на наших європейських партнерів.
Бо в іншому випадку, ситуація може стати небезпечна вже не для нас, а для європейських країн, переконаний він.
А Воля описує хиткі підстави для оптимізму щодо виділення допомоги для України.
Поперше, нагадує він, аудит допомоги Україні і так здійснюється на постійній основі.
Тому можливо, що нові перевірки триватимуть недовго, а результати дозволять ухвалити новий пакет допомоги раніше ніж спливе 90 днів.
Подруге, важливим фактором буде або розмова Дональда Трампа з Володимиром Путіним, або дата розумінням Трампом, що на Росію потрібно тиснути через виділення Києву нового пакету допомоги, підкреслює Воля.
Наприклад, якщо Кремль вдасться до маніпуляцій та почне затягувати переговори аби затягнути дату виділення допомоги Україні.
На користь України може спрацювати обставина, якщо Трамп відмовиться від переговорів з Росією, бо Москва не погоджується на припинення бойових дій, впевнений Воля.
Валерія Шипуля
Останні новини
більше новин