"Кешбек" з підводним камінням: що уряд дізнається про ваші витрати
zk.znaj.ua
Wed, 08 Jan 2025 13:30:00 +0200
Програма Зимова підтримка в Україні, яка передбачає виплату 1000 гривень на картку Національний кешбек, викликає багато питань та побоювань у громадян.
Спочатку програма була задумана для допомоги в зимовий період, але тепер багато хто переймається тим, які саме дані про свої транзакції вони повинні будуть передати уряду.
Щоб отримати ці гроші, потрібно відкрити картку Національний кешбек в одному з банківучасників.
При цьому, як пояснюють у Мінекономіки, важливо дозволити передачу даних про свої покупки та оплати.
Наприклад, програма відстежує, чи були куплені товари чи послуги, які підходять для використання отриманої суми, як це передбачено умовами програми.
Однак деякі банки, наприклад, Приватбанк, спочатку запитували доступ до всіх даних по картах, що викликало невдоволення у багатьох.
Пізніше банки помякшили вимоги, але все ж таки досі залишаються випадки, коли доступ до всіх транзакцій залишається відкритим.
Експерти пояснюють, що такий контроль за витратами має сенс, адже гроші, одержані через програму, мають витрачатися лише на певні товари та послуги, такі як ліки, книги чи комунальні платежі.
Це допомагає переконатися, що кошти не було знято у банкоматі або витрачено не за призначенням.
Однак, окрім цієї логіки, багато хто побоюється, що програма може використовуватися для ширшого моніторингу населення.
Наприклад, уряд може збирати дані, скільки людей проживає на підконтрольній Україні території, а також отримувати інформацію про чоловіка призовного віку, який може уникати мобілізації.
До того ж, програма може використовуватися для виявлення соціально вразливих верств населення, що надалі може вплинути на прийняття рішень щодо політичної та соціальної підтримки.
Уряд стверджує, що програма має добровільний характер і кожен громадянин сам вирішує, брати в ній участь чи ні.
Для тих, хто не хоче передавати свої дані є альтернатива можна оформити карту, але відмовитися від участі в кешбеку.
Тоді доступ до особистих транзакцій обмежиться.
Юридично, дані, які передаються в рамках програми, мають використовуватися лише для реалізації самої програми.
Проте, як стверджують експерти, повністю виключити можливість того, що дані будуть використані не за призначенням у майбутньому, не можна.
Незважаючи на це, для багатьох соціально вразливих груп програма може стати важливим джерелом допомоги у зимовий період.
Нагадаємо, не всяке ВПО дає право на допомогу навіщо взагалі отримувати довідку Раніше ми писали про те, що програма Доступні ліки охопить усі аптеки України у 2025 році Крім того, Знай.ua повідомляв, зробіть ці 3 речі, щоб поліпшити свою пенсію в майбутньому
Останні новини
більше новин