Плани на ресурси: що стоїть за скандальними заявами Трампа
ua.korrespondent.net
Thu, 26 Dec 2024 15:40:00 +0200
51 штат 10 грудня у своїй соцмережі Truth Social Дональд Трамп відзначився таким постом Мені було дуже приємно повечеряти минулої ночі з губернатором Великого штату в оригіналі Great State, де State можна перекласти і як штат і як держава ред.
Канада Джастіном Трюдо.
Я з нетерпінням чекаю на нову зустріч з губернатором, щоб ми могли продовжити наші поглиблені переговори про тарифи і торгівлю, результати яких будуть справді вражаючими для всіх.
Водночас вже 17 грудня у власній соцмережі Трамп написав, що нібито багато канадців хочуть, щоб Канада стала 51м штатом.
За його словами, вони б значно заощадили на податках і військовому захисті.
Я думаю, що це чудова ідея.
51й штат.
Такі повідомлення канадські політики сприймають неоднозначно дехто вважає їх специфічними жартами і тролінгом, а дехто замислюється, чи не означатиме це неминучу економічну війну з могутнім американським союзником.
Для Канади США є головним торговельним партнером, куди надходить 75 канадського експорту.
Громадяни Канади теж не хочуть бути громадянами США таких нарахували лише 13.
Додамо, що заяви Трампа відбуваються на тлі напруження між Штатами та Канадою.
Нагадаємо, ще на початку грудня обраний президент США у розмові з премєрміністром Джастіном Трюдо заявив, що Канада не справляється з охороною кордону Штатів, пропускаючи через нього велику кількість наркотиків і людей, зокрема нелегальних іммігрантів із понад 70 країн.
Трамп пригрозив, що якщо Канада не зможе розвязати проблеми з мігрантами та торговим дефіцитом із США, то в перший же день після інавгурації він запровадить 25 мита на всі канадські товари.
У своєму свіжому різдвяному зверненні Трамп лиш підкреслив бажання зробити з Канади 51 штат.
Щасливого Різдва всім...
Також губернатору Канади Джастіну Трюдо, чиї податки для громадян занадто високі, але якщо Канада стане нашим 51м штатом, їхні податки будуть знижені більш ніж на 60, їхній бізнес одразу ж подвоїться, і вони будуть захищені у військовому відношенні, як жодна інша країна в світі, йдеться у дописі Трампа.
Слід зазначити, що окрім Канади Трамп претендує й на інші території.
Панама та Гренландія Для цілей національної безпеки та свободи в усьому світі Сполучені Штати Америки вважають, що володіння та контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю, написав 23 грудня Трамп у Truth Social.
Цікаво, що США неодноразово розглядали або намагалися купити найбільший у світі острів ще з 1867 року.
Гренландія є частиною континенту Північна Америка, але вона має тісні геополітичні звязки з Європою і отримує фінансування від ЄС, оскільки класифікується як заморська територія, повязана з блоком через Данію.
Територія має вихід до Арктики, де між країнами точиться гонка за ресурси в регіоні.
У Гренландії є золото, срібло, мідь і уран, також вважається, що у водах біля цієї території є значний потенціал для видобутку нафти.
Під час свого першого терміну Трамп уже обговорював купівлю Гренландії.
Однак тоді офіційні особи Данії та Гренландії відкинули цю ідею.
Зараз Гренландія також не поспішає під контроль США.
Влада острову відкинула пропозиції Трампа, а уряд Данії заявив про збільшення витрат на оборону Гренландії.
Також Трамп претендує на приєднання до США ще й знаменитого Панамського каналу.
Його побудували американці 1914 року і мали над ним контроль аж до 1977 року.
Після цього канал поступово передавали Панамі, процес завершився 1999 року.
За останній час Трамп кілька разів скаржився на те, що Панама бере з американських кораблів занадто велику плату за проходження каналом.
Часом він відверто ставив питання про можливе повернення каналу під контроль американців.
Також наступний президент Америки висловлював занепокоєння, що Китай користується перевагами каналу і навіть натякав, що буцімто Пекін може впливати на роботу каналу.
Панама відкинула претензії Трампа.
Втім новообраний президент Штатів навряд чи відмовиться від своїх планів.
Що за ними стоїть Трамп має шанс на успіх Щодо Канади, то експерти видання NYTпишуть, що новообраний президент тролить премєра Джастіна Трюдо.
А от стосовно Гренландії та Панами пишуть, що Трамп налаштований цілком серйозно.
Бажання Трампа контролювати Гренландію та Панамський канал цього разу не жарт.
Останніми днями обраний президент закликав до встановлення контролю США над Панамським каналом і Гренландією, показуючи, що його філософія Америка перш за все має експансіоністський вимір, йдеться у повідомленні.
А політичний експерт Тарас Загородній в розмові з РБКУкраїна розповів, що заяви Трампа щодо Панами та Гренландії це привіт Китаю.
Тому, що Китай сидить в Панамському каналі.
Там вони порти купили й начебто Панама керує самостійно каналом, та ні, там китайці сидять.
Гренландія це теж Китай, китайці хочуть арктичний шлях.
Те що Трамп сказав, що буде виходити з ВООЗ це давно було відомо, він сказав, що вона фактично під контролем Китаю, сказав він.
Економіст та аналітик Олексій Кущ в своєму Facebookстверджує висловлювання Трампа щодо Канади, Гренландії та Панами потрібно сприймати не як конкретний інформаційний меседж, а як певний символ.
Зауважте, всі заяви Трампа і його тролінг стосуються Південної та Північної Америк.
Це Канада, Мексика, Гренландія, Панама і Панамський канал.
І в цих акцентів є глибоке геополітичне підґрунтя.
Тому що всі ці країни для США це енергія, вода і логістика, пише Кущ.
Гренландія володіє найбільшими запасами у світі прісної води, законсервованої в її льодовиках, і у недалекому майбутньому замість воєн за нафту у світі відбуватимуться війни за прісну воду, пише експерт.
А Канада, США та Мексика це значні запаси нафти та природного газу.
Я не виключаю створення найближчим часом аналога північноамериканського ОПЕК у складі Мексики, США і Канади, з можливим приєднанням Колумбії, який стане найпотужнішим конкурентом близькосхідного ОПЕК і РФ.
А Панамський канал це фактично протидія планам Китаю створити в Південній Америці біокеанічний транспортний коридор між Тихим і Атлантичним океанами, адже контроль потоків товарів між Західною і Східною півкулями є стратегічно важливим у контексті світової торгівлі загалом, зазначає Кущ.
Енергія, вода, логістика це акценти Трампа в контексті майбутнього лідерства і благополуччя США, додає експерт.
Плюс збереження технологічного лідерства і виробництво достатнього обсягу продовольства.
На відміну від неотроцькістської стратегії Байдена з просування світової ліберальної трансгуманістичної революції цілком практичні цілі.
А тому досяжні, пише він.
Але, як нагадує в своєму Telegramаналітик Юрій Богданов, Гренландія автономний регіон, який має своє самоврядування, і її фізично не можна просто так продати.
Навіть якби Данія і Європейський Союз в цілому збиралися б відмовлятися від величезного ресурсного запасника і інструменту контролю над Арктикою.
Острів вже багато років веде діалог з Копенгагеном про незалежність, а не про перехід під юрисдикцію США, пише він.
А видання The Wall Street Journal проаналізувало заяви щодо Панамського каналу.
Вони стверджують, що наразі невідомо, наскільки серйозно налаштований Трамп.
Але його загрози захоплення Панамського каналу, для якого буде потрібно вторгнення, можуть викликати набагато більше проблем, ніж він собі уявляє.
Як зазначає видання WSJ в іншому матеріалі, загалом, позиції новообраного президента сигналізують про те, що він буде дотримуватися конфронтаційної зовнішньої політики, використовуючи погрози та чіткі вимоги у спробі отримати перевагу як над союзниками, так і над супротивниками.
Видання додає, що Трамп схильний до провокацій, і до кінця не зрозуміло, чи буде він намагатися реалізувати свої заяви на практиці.
Але якщо він це зробить, то зіткнеться з жорстким опором світових лідерів, які будуть заперечувати будьякі спроби підірвати їхній суверенітет.
Валерія Шипуля
Останні новини
більше новин