Як їздити по снігу: шість прийомів майстерності
www.rbc.ua
Mon, 16 Dec 2024 08:15:10 +0200
Зимова дорога ма кілька станів, один з яких засніжений.
Як правильно керувати машиною в таких умовах, щоб зменшити ризик непримностей, автожурналісти rbc.ua зясовували разом з інструкторами київських шкіл водійської майстерності.
Про головні прийоми керування автомобілем на засніженій дорозі читайте в матеріалі РБКУкраїна.
При підготовці статті були використані матеріали Autocentre, Autobild Україна та Енергія руху.
Можливо, ми образимо власників деяких моделей авто, але така правда життя безпека поїздок по снігу часто залежить не стільки від оснащення автомобіля, скільки від того, як водій керу ним.
Але слід визнати якщо водій не буде коїти грубих помилок, сучасна машина вивезе його з багатьох складних ситуацій.
Як керувати машиною на снігу Отже, той сніг, який уже трохи позаважав вам у повітрі, обмежуючи видимість, тепер лежить на дорозі і заважа колесам триматись за асфальт, відштовхуватись від нього і повертати влівовправо там, де треба.
При тому сніг, який лежить на дорозі, кількох видів поперше, свіжий, пухкий, подруге, старий, уже перемелений колесами, і потрет, мокрий, перемішаний з водою на нього ще кажуть шуга чи снігова каша.
Всі три ускладнюють керування машиною, на додачу перші два можуть приховувати під собою відверту кригу.
За довгі роки зимової експлуатації водійське співтовариство виробило такі прийоми снігової безпеки Все треба робити плавно.
Збільшувати та зменшувати оберти двигуна, повертати кермо, тиснути зчеплення та гальмувати все потрібно робити без різких рухів.
Тому що, поперше, сніг може ховати під собою лід, а подруге, при різких маневрах колеса можуть закопатися глибше, машина забуксу або застрягне.
Намагайтеся їхати з рівномірною швидкістю, не зловживаючи грою акселератором.
Небезпека на будьякому снігу у тому, що ведучі колеса при зміні обертів можуть легко забуксувати або зірватись у занос.
З тії ж причини не варто зайвий раз зупинятись.
Усуньте всі джерела звуку в салоні музику, вентилятор обігрівача, розмови пасажирів.
Це допоможе вам почути, коли оберти двигуна втратять синхронність з швидкістю руху що першою ознакою буксування. Якщо вчасно не помітити початок буксування, машина або засяде в снігу, або потрапить у занос.
Сказане не стосуться моделей з безступінчастим варіатором CVT, а на решті автоматів на складних ділянках з глибоким снігом краще зафіксувати одну передачу.
Рушайте максимально акуратно як і на льоду.
Можливо, використовуйте для цього другу передачу, на автоматах використовуйте примусове увімкнення другої передачі або режим W winter зима інакше машина може забуксувати чи заритися.
Якщо забуксували, не тисніть на газ.
Негайно припиняйте буксування, аби під колесами не утворилися лунки.
Плавно рушаючи, розкачайте автомобіль впередназад, вмикаючи то першу, то задню передачу.
Накотавши таким чином чисту доріжку колію довжиною з півметри, розганяйтеся по ній і виїжджайте уперед чи назад.
Намети снігу долайте сходу.
Але будьте певні при тому, що по той бік снігової перешкоди нема жодної небезпеки, бо зупинитися там відразу вам навряд чи вдасться.
І уникайте долати намети та кучугури колесами однії сторони тільки лівими чи тільки правими на швидкості вїжджайте в сніг тільки обома сторонами відразу, інакше машину може розвернути.
Коротко Рух по засніженій і слизькій дорозі часто потребу підвищеної уваги, певної реакції кермом та педалями.
Тому варто особливо подбати про зручності для водія встановіть комфортну температуру, забезпечте прозорість вікон, зніміть важкий та громіздкий зимовий одяг.
Так вам буде простіше помічати небезпеку, легше кермувати і переносити ноги з педалі на педаль, сприймати коливання кузова та аудіоінформацію про роботу силового агрегату та коліс.
Нагадамо, нещодавно РБКУкраїна розповідало, яким бува повний привод на пікапах та позашляховиках.
Останні новини
більше новин