Підтримує протести та бойкотує вибори. Що відомо про президента Грузії Саломе Зурабішвілі
www.rbc.ua
Sat, 14 Dec 2024 06:10:32 +0200
Президент Грузії Саломе Зурабішвілі не збираться йти з посади після виборів 14 грудня 2024, які оголосив новий проросійський парламент.
На тлі політичної кризи Зурабішвілі підтриму протести громадян проти уряду та його рішення відмовитись від вроінтеграції.
Докладніше про біографію та політичний шлях Саломе Зурабішвілі в матеріалі РБКУкраїна.
Зміст Дитинство у Франції Дипломатична карра Перша жінкапрезидент Грузії У конфлікті з парламентом Підтримка протестів Вибори президента Грузії Дитинство у Франції Саломе Ніно Зурабішвілі донька грузинських політичних емігрантів Левана Зурабішвілі та Зейнабі Кедії, які були вимушені покинути свою країну після встановлення радянської влади та переїхати у Францію.
Саломе народилася у 1952 році поблизу Парижа у грузинській громаді, відвідувала французську школу, а у вихідні ходила до грузинської церкви.
Родина Зурабішвілі була тісно повязана із діаспорою, але про те, що відбуваться у радянській Грузії, дівчина довгий час не знала, і перший раз побувала там лише у 34 роки.
До падіння залізної завіси не було жодного контакту з Грузію ні листів, ні газет, ні візитів.
Для нас це була міфічна країна, яка існувала лише в книжках, згадувала Саломе Зурабашвілі.
Навчалася у Паризькому інституті політичних досліджень Sciences Po, у Міжнародній секції, де готували майбутніх дипломатів.
Будучи студенткою, зосередилася на дослідженні темі радянського світу.
У 1972 вступила до Колумбійського університету у США і продовжила вивчення радянської політики та дипломатії часів Холодної війни.
Дипломатична карра Саломе Зурабішвілі побудувала успішну карру на дипломатичній службі у Франції.
Працювала у французьких посольствах в Італії, Чаді, США.
Входила до складу представництв Франції в ООН, НАТО, вропейському Союзі.
Очолювала Генеральний секретаріат національної оборони Франції з міжнародних питань і стратегії.
У 2003 році Саломе Зурабашвілі призначили надзвичайним і повноважним послом Франції у Грузії.
Після перемоги на президентських виборах у Грузії Михеїл Саакашвілі запропонував Саломе Зурабашвілі стати очільницею міністерства закордонних справ.
Попередньо грузинський лідер погодив це питання з французьким колегою Жаком Шираком.
Саакашвілі тоді говорив, що дипломата такого рівня у Грузії ще не було.
Зурабішвілі погодилася на посаду, прийняла грузинське громадянство та стала першою жінкоюочільницею МЗС країни.
Фото Саломе Зурабішвілі очолювала МЗС Грузії GettyImages За 1,5 року роботи в МЗС своїм головним досягненням вона називала ухвалення рішення про згортання у Грузії російських військових баз. У 2005 році Зурабішвілі зняли з посади після виступу на телебаченні, в якому вона звинувачувала уряд у прагненні встановити в країні кланову диктатуру.
Того ж року Зурабішвілі створила та очолила опозиційний Громадський рух Саломе Зурабішвілі з метою домогтися в країні реальної та ефективної демократії. У 2010 оголосила про відхід від грузинської політики, пояснивши сво рішення тим, що в Грузії нема демократії і опозиція не може працювати в країні.
Згодом займалася викладацькою діяльністю в Sciences Po у Парижі.
Зурабішвілі викладала зовнішню політику великих держав, пострадянського світу, розвиток вразії після розпаду СРСР та причини цього розпаду.
Перша жінкапрезидент Грузії У 2016 році Саломе Зурабішвілі отримала депутатський мандат у парламенті Грузії, а за два роки перемогла на виборах президента.
Щоб стати кандидаткою на посаду глави держави, їй довелося відмовитися від французського громадянства.
Висувалась як незалежний кандидат, але мала підтримку правлячої партії Грузинська мрія.
Зурабішвілі стала першою жінкоюпрезидентом Грузії.
Водночас у день її інавгурації набули чинності зміни до Конституції, які значно обмежували повноваження президента, зосередивши їх у парламенті та офісі премрміністра. Хоча президент Грузії залишався главою держави, головнокомандувачем Сил оборони та представником у зовнішніх відносинах.
З 2018 року Саломе Зурабішвілі як очільниця Грузії відвідала багато країн, де відстоювала інтереси власної батьківщини.
Виступала на сесіях Генеральної Асамблеї ООН, розповідала про окупацію Росію грузинських територій, про політичні процеси, що тривають у Грузії.
Зурабішвілі лобіювала в С надання Грузії статусу кандидата на членство.
Президент обґрунтувала вроінтеграційні прагнення тим, що країна з населенням 3,7 млн людей може допомогти забезпечити безпеку та стабільність у Чорноморському регіоні у грудні 2023 Грузія отримала статус кандидата на вступ до вросоюзу.
У конфлікті з парламентом Попри підтримку Зурабішвілі правлячою партію під час президентських виборів у 2018, її відносини з Грузинською мрію поступово погіршувалися.
Парламент кілька разів намагався оголосити президенту імпічмент, а вона свою чергою ветувала суперечливі закони.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну Саломе Зурабішвілі публічно дистанціювалася від Грузинської мрії, яку все більше критикували за проросійську політику.
У жовтні 2023 парламент безуспішно намагався зняти президента з посади на тій підставі, що вона нібито перевищила повноваження, здійснивши несанкціоновані закордонні поїздки до низки вропейських країн.
Фото Саломе Зурабішвілі підтриму вступ Грузії в С GettyImages У травні 2024 Зурабішвілі наклала вето на закон щодо іноагентів, який парламент ухвалив з метою захисту Грузії від зовнішнього втручання.
Критики порівнювали цю ініціативу з діями РФ, де використовують схожі інструменти для придушення інакомислення.
Коли уряд подолав президентське вето, Саломе Зурабішвілі звинуватила законодавців правлячої партії у виборі російського рабства.
Президент підтримала ініціативу Грузинська хартія, що обднала різні політичні сили для боротьби проти чинної влади, яка, на думку Зурабішвілі та опозиційних лідерів, віддаля країну від вропейських цінностей і руха її в бік Росії.
Підтримка протестів Наприкінці жовтня цього року в Грузії відбулися парламентські вибори.
На них перемогла проросійська Грузинська мрія, набравши 54 голосів.
За офіційними даними підрахунку голосів, опозиційні партії набрали від 8 до 11, але вони відмовилися визнавати результати виборів через масові випадки фальсифікацій та закликали до протестів.
Президент Зурабішвілі відреагувала на результати голосування заявою, що вибори не можуть бути визнані.
Вона підкреслила, що вропейське майбутн Грузії не може бути поставлене під загрозу, і назвала вибори тотальною фальсифікацію, описавши процес як російську спецоперацію. Глава держави подала позов до Конституційного суду про скасування результатів виборів та не відвідала відкриття нового парламенту.
Після того як уряд Грузинської мрії оголосив про призупинення переговорів щодо вступу Грузії в С до 2028 року, вуличні протести посилилися.
Протягом двох тижнів люди збираються в центрі Тбілісі попри арешти активістів та намагання силовиків розігнати мітинги.
Саломе Зурабішвілі підтримала протести та засудила дії влади, назвавши їх справжнім терором проти власних громадян.
Скриншот x.com/ZourabichviliS Лідерка Грузії в інтервю Reuters заявила, що її місію представляти голос тих людей, які на вулицях і тих, хто пішов у відставку з державних посад на знак протесту проти рішень уряду. Їм потрібно мати когось, щоб обднатися, і я цію фігурою, сказала вона, пообіцявши виконувати цю роль доки не буде обрано законний уряд.
Вибори президента Грузії Новий парламент Грузії ухвалив проведення президентських виборів на 14 грудня 2024.
Ці вибори мають стати першими, коли голосуватиме не народ, а колегія виборників.
Вона складаться з представників регіонів та депутатів парламенту, де більшість ма Грузинська мрія.
Провладні сили оголосили своїм кандидатом колишнього футболіста Михеїла Кавелашвілі.
Опозиційні партії бойкотуватимуть ці вибори та не висуватимуть кандидатів.
У їхній спільній заяві йдеться, що парламент нелегітимним, тому Саломе Зурабішвілі залишатиметься президентом країни.
Сама Зурабішвілі також заявила, що не складе повноваження глави держави.
Я буду на чолі політичного процесу, залишаючись вашим президентом.
Легітимного парламенту нема, тому нелегітимний парламент не може обрати нового президента, тому не може бути інавгурації, сказала вона.
Президент додала, що її мандат ді доти, доки не буде законно обраний парламент, який законно обере когось замість неї.
Я з вами і буду з вами, наголосила Зурабішвілі.
Більше про ситуацію в Грузії можна прочитати в матеріалі Майдан потбіліськи.
Чи переростуть грузинські протести у революцію.
При підготовці матеріалу використовувалися дані сайту президента Грузії, публікації Reuters, ABCNews, дописи Саломе Зурабішвілі в Х, інформація Wikipedia.
Останні новини
більше новин