Ізраїль - Хезболла: чи довго буде мир після припинення вогню
ua.korrespondent.net
Thu, 28 Nov 2024 18:15:00 +0200
По обидва боки блакитної лінії У спільній заяві президенти США та Франції Джо Байден і Еммануель Макрон висловили сподівання, що це перемиря відновить тривалий спокій і дасть можливість мешканцям обох країн безпечно повернутися до своїх домівок на обидві сторони так званої блакитної лінії кордону між Ізраїлем і Ліваном.
За умовами угоди, перемиря ма тривати 60 днів і розглядаться як основа для подальшого більш стійкого миру.
Очікуться, що Хезболла ліванська шиїтська парамілітарна ісламістська організація, що основною стороною конфлікту з Ізраїлем відступить на 40 км від кордону з Ізраїлем, а ізраїльські війська залишать територію Лівану.
За основу ції угоди взяли Резолюцію Ради Безпеки ООН 1701, яка завершила попередній конфлікт між цими двома державами у 2006 році.
Перемовини напередодні ухвалення обома сторонами конфлікту ції угоди були сфокусовані на забезпеченні виконання умов угоди.
Що стосуться Лівану, то він, за угодою, ма збільшити контроль за пересуванням бойовиків Хезболли на південь від річки Літані, щоб запобігти їх перегрупуванню в цьому районі.
Виконання угоди будуть контролювати миротворці ООН, ліванські збройні сили, а також американські та французькі військові інструктори та технічна допомога.
Ізраїль, у свою чергу, попередив, що в разі порушення угоди відновить бойові операції.
Ми робимо те, що кажемо будьяка озброна людина, яка опинилася в районі Південного Лівану, буде схоплена або ліквідована, заявив очільник пресслужби ЦАХАЛу контрадмірал Даніель Хагарі.
За його словами, Хезболла це іранський проект, в який Іран протягом багатьох років інвестував багато ресурсів.
То ж тепер керівництво Ірану втратило стратегічний актив поблизу ізраїльського кордону.
За час війни ми знищили близько 70 арсеналу Хезболли.
Тільки за ніч напередодні перемиря ми потужно атакували близько 180 цілей у Лівані, підсумував Хагарі.
Цей конфлікт тривав понад рік.
Він почавшись після нападу бойовиків ХАМАС палестинського ісламістського бойового угруповання, яке керу Сектором Газа на Ізраїль 8 жовтня 2023 року, що призвело до смертей близько 1200 людей, були захоплені 250 заручників, ще й досі понад 100 осіб перебувають у полоні.
Ізраїль у відповідь посилив бомбардування і наземні операції, що призвело до значних руйнувань і людських жертв.
Окрім того, більше ніж 1,2 млн ліванців та 60 тис.
ізраїльтян змушені були залишити свої домівки, а економічні втрати Лівану оцінюються в 8,5 млрд доларів.
Хезболлу відкинули на десятки років назад За словамиізраїльського премрміністра Біньяміна Нетаньягу, ізраїльські сили знищили більшу частину інфраструктури Хезболли і відкинули її на десятки років назад.
Він також наголосив, що перемиря необхідне для того, щоб Ізраїль міг відновити запаси зброї та зосередитися на загрозах з боку Ірану і ХАМАС у Секторі Газа.
Проте це викликало критику з боку міністра національної безпеки Ізраїлю Ітамара БенҐвіра, який вважа цю угоду помилкою, оскільки Хезболла залишатиметься на кордоні, що може призвести до відновлення війни.
Утім ліванський премрміністр Наджиб Мікаті висловив подяку США та Франції за допомогу в досягненні перемиря.
А представники Хезболли заперечували, що угода їхньою поразкою, заявивши, що вони залишаються сильними і готові продовжити боротьбу.
Тим часом іранський лідер аятола Хаменеї також не визнав перемогу Ізраїлю, назвавши його дії вонними злочинами.
Щодо можливості встановлення тривалого миру на Близькому Сході багато хто ставиться скептично.
Наприклад, старший науковий співробітник Королівського інституту обднаних служб RUSI Х.А.
Хеллір зазначив, що будьяка угода щодо Лівану не збільшить ймовірності припинення вогню в Газі, адже переговори з ХАМАСом в цьому регіоні не велися вже тривалий час.
То ж тривалість перемиря залежатиме від низки факторів, включаючи політичну ситуацію в Лівані та підтримку ції країни з боку Ірану.
Адже загострення конфлікту не зникло, його лише відклали.
І перехідний період затишшя може стати лише коротким споком, адже Хезболла не відмовляться від свої мети знищення Ізраїлю.
Все вирішу не папір, а реальність В Ізраїлі теж не дуже вірять у тривалий мир.
Кабінет безпеки Ізраїлю ухвалив рішення про припинення вогню після того, як Хезболла на власному гіркому досвіді усвідомила, що нападати на Ізраїль невигідно.
8 жовтня вони напали на нас так, як за день того зробив ХАМАС.
Хезболла заявляла, що обстрілюватиме Ізраїль доти, доки не закінчиться війна в секторі Газа, заявив сьогодні глава МЗС Ізраїлю Гідеон Саар під час спільної пресконференції для ЗМІ разом із міністром закордонних справ Чехії Яном Липавським.
За його словами, сам документ не такий важливий, як реальність на місці саме вона ма вирішальне значення.
Ми не допустимо порушення домовленостей та негайно відреагумо на будьяку спробу порушення.
Ми не дозволимо Хезболліпросунутися на південь від річки Літані.
Ми не дозволимо Хізбалліпереозброїтись, наростити свою міць і знову створити загрозу Ізраїлю.
Ми засвоїли урок 8 жовтня, і ізраїльський уряд сповнений рішучості не допустити повторення подібної ситуації в майбутньому, зазначив Саар.
А президент Ізраїлю Іцхак Герцог заявив, що основним випробуванням угоди про припинення вогню між Ізраїлем та Ліваном стане її повна реалізація, яка гаранту безпеку всіх жителів півночі Ізраїлю.
Він додав, що ма бути зрозуміло, що Держава Ізраїль захищатиме своїх громадян у будьякий час, у будьякому місці та будьяким способом.
Наші вороги мають зрозуміти того, що було, більше не буде.
Ми шалено боролися як дина нація, сповнена рішучості забезпечити безпеку громадян Ізраїлю.
Як диний народ, ми залишамось твердими у своїй прихильності до захисту півночі та півдня та забезпечення безпеки всії країни, додав Герцог.
Галина Гірак
Останні новини
більше новин