Куди заведе Мрія: Грузія ризикує перетворитися на протекторат РФ
ua.korrespondent.net
Wed, 27 Nov 2024 10:11:00 +0200
Чорний понеділок у парламенті Ввечері у неділю, 24 листопада, опозиція відновила в Тбілісі акцію протесту через невизнання парламентських виборів у країні.
Правоохоронці оточили будівлю парламенту і намагалися перешкоджати встановленню наметів, повідомило видання Ехо Кавказу.
Втім, незважаючи на триваючі гучні протести опозиціонерів, 25 листопада Грузинській мрії вдалося провести перше засідання парламенту одинадцятого скликання всього 88 депутатів від правлячої партії у цей день визнали повноваження 150 нових депутатів законодавчого органу попри те, що половина парламентарів була відсутня.
Нагадамо, відповідно до конституції Грузії, перше засідання парламенту повинне відбутися впродовж 10 днів після офіційного оприлюднення результатів виборів також його ма призначити президент.
Однак грузинський лідер Саломе Зурабішвілі відмовилася призначати засідання й внесла позов до Конституційного суду з вимогою анулювати вибори через порушення.
Це засідання відзначилося і тим, що на ньому перебував як депутат почесний голова правлячої партії, проросійський олігарх Бідзіна Іванішвілі.
Але незабаром стало зрозуміло, що виконувати свої депутатські обовязки він наміру не ма.
Однак його поява в сесійній залі так втішила найстарішого депутата Мрії Ладо Кахадзе, котрому було доручено очолити засідання замість Зурабішвілі, що він, вже зайнявши місце спікера, побіг до зали, аби обійняти батьказасновника партії Іванішвілі й прикластися до його руки.
Сама ж Зурабішвілі назвала день 25 листопада чорним понеділком в історії Грузії, а збори Грузинської мрії у парламенті антиконституційними.
Чорний понеділок у Грузії поліція...
охороня двері, за якими раби Грузинської мрії вбивають нашу конституцію і роблять посміховисько з нашого парламенту, написала президент Грузії у соцмережі X.
Зурабішвілі, студенти та опозиція заявляють, що парламентські вибори 26 жовтня були сфальсифіковані, вимагаючи перевиборів під час акцій протесту.
Натомість, Центрвиборчком країни визнав переможцем керівну проросійську партію Грузинська мрія 54, що побудувала свою кампанію на відмові від членства в С і НАТО, які буцімто загрожують Грузії війною.
На підтвердження білборди та відеоматеріали Мрії містили кадри зруйнованих українських міст.
Й цього понеділка Мрія вчергове повністю проігнорувала думку опонентів, повідомля сайт Радіо Свобода за товсті стіни будівлі сталінських часів, в котрій розташовуться парламент, шум із проспекту Руставелі під час першого засідання нового парламенту не проникав, пише видання.
Проросійські депутати ізолювали себе від учасників акції протесту ще й посиленим кордоном поліції та металевими загородженнями.
За ними відчайдушно стукали демонстранти, коли у залі засідання вимовляли імена всіх 150 депутатів, включаючи відсутніх опозиційних перед тим, як визнати їхні повноваження.
У відповідь протестувальники закидали будівлю парламенту яйцями.
Трамплін до виборів президента створено А вже наступного дня, тобто 26 листопада, парламент Грузії ухвалив рішення про призначення президентських виборів на 14 грудня, повідомля грузинське видання SOVA.
Прокт постанови, представлений головою парламенту Шалвою Папуашвілі на пленарному засіданні, схвалили 85 голосів.
Зазначаться, що вибори президента вперше пройдуть непрямим шляхом голосуватиме не народ, а виборча колегія, котра складаться з 300 осіб усіх членів парламенту Грузії та найвищих представницьких органів самопроголошених Абхазької та Аджарської республік.
Серед тих, хто голосуватиме 14 грудня, будуть 150 депутатів парламенту Грузії 20 представників парламенту Абхазії 21 представник парламенту Аджарії 109 делегатів місцевих органів самоврядування.
Інавгурація президента відбудеться у третю неділю після виборів, 29 грудня.
Тож останнім президентом Грузії, обраним прямим голосуванням була Саломе Зурабішвілі, її повноваження на цій посаді припиняються у грудні 2024 року.
Чого стерегтися Україні Окрім того, що зросійщена Грузія припиня бути нашим партнером на шляху до НАТО та С, для України при її дрейфі на схід виника ще й додаткова небезпека.
На думку голови правління Інституту світової політики Віктора Шлінчака, кремлівський диктатор Путін прагне реалізувати грузинський сценарій і в Україні.
Він припустив якщо не вдасться загарбати всю територію України військовим шляхом, саме це в очільника Кремля на меті.
Ми бачили дуже багато так званих мирних ініціатив, які демонструють нерозуміння, чого хоче Путін.
Він хоче Україну загарбати цілком й остаточно для того, щоб перетворити її на буферну зону.
І якщо це не вдасться зробити військовим шляхом, спробувати піти на політичний шлях і через наступні вибори намагатися провернути сценарій Грузія2, зауважив експерт в ефірі Київ24.
Тож Україні слід уважно спостерігати за тим, що нині відбуваться у Грузії приспане Мрію суспільство наче й опираться фальсифікації виборів, але якось кволо.
Окупація може бути різною, вона не завжди приходить на танках.
Дуже часто через страх перед танками відкривають дороги до готелів.
Саме так сталося в Грузії.
І якраз страх перед тим, що грузинів знищать в разі хоча б натяку на опір чи революцію став головним агітатором за владу.
Вас багато, навіть якщо вас багато вбють, ви зможете вижити, вас навіть Голодомор не вбив.
Ми знамо, що ви переможете і тоді визволите нас, так цинічно, але водночас прямолінійно сформулював мені сенс грузинського животіння один з таксистів, пригадав журналіст Олег Манчура у свому блозі на Еспресо .
За його словами, Грузинська мрія невигадливо поднала два найпопулярніших тренди вроінтеграцію та феодальне мислення, і це врешті спрацювало.
Втім, нового грузинського президента навіть за зміненою конституцію ма обирати дві третини парламенту.
І якщо опозиція витрима, не почне мріяти надія у Грузії все ще .
Ірина Носальська
Останні новини
більше новин