Чому дешеві продукти в Україні подорожчали: м'ясо для борщу – вже не обов'язковий інгредієнт
zk.znaj.ua
Thu, 21 Nov 2024 09:05:00 +0200
Грошей менше, а ціни вищі знайома ситуація для багатьох українців цього року.
Економіст Олег Пенздин в ефірі Громадського Радіо розповів, чому попит на дешеві продукти, такі як хліб та овочі, злетів, а разом із ним і ціни.
Виною всьому не лише зниження доходів, а й слабкий урожай.
Аномальна спека та посуха цього року вдарили по аграріях картоплі зібрали на третину менше, ніж торік, а зерна не дорахувалися аж 10 мільйонів тонн.
Підсумок Хліб подорожчав на 15, а овочі загалом рвонули в ціні майже вдвічі.
Але мясо зовсім інша історія.
На тлі низького попиту ціни на нього зросли лише на 12.
Тобто ті, хто раніше могли дозволити собі шматок мяса, тепер все частіше переходять на гречку, картоплю та хліб, роблячи дешеві продукти ще дорожчими.
Дослідження Центру Разумкова теж дода олії у вогонь 44 українців уже економлять на їжі, обираючи найдоступніші, хоч і не завжди якісні продукти.
А це лише збільшу навантаження на дешевий сегмент ринку, де ціни зростають найшвидше.
І це не кінець.
Пендзин прогнозу, що до наступного врожаю на нас чека продовження ції тенденції, адже запаси продуктів скромні, а доходи населення залишаються на низькому рівні.
Більше того, у 2025 році соціальні стандарти залишаться замороженими, що посилить попит на дешеву їжу та, як наслідок, ще більше збільшить ціни.
Висновок простий борщ ста не просто традиційною стравою, а фінансовою задачею, де мясо вже не обовязковий інгредінт.
Також поспішамо повідомити, в Україні різко подорожчали овочі скільки кошту цибуля, морква та капуста на ринках та в магазинах Раніше ми писали, простий бутерброд вже розкіш як змінилися ціни на сир та ковбасу Ви зможете зберегти багато грошей, якщо це зробите українцям нагадали 10 правил
Останні новини
більше новин