Зроблено у Харкові: як працювали українські водневі авто
www.rbc.ua
Mon, 18 Nov 2024 08:45:31 +0200
Водневі автомобілі в наш час стоять на вістрі прогресу, але панівних позицій все ще не посіли.
Цікаво, що майже півстоліття тому українські вчені створили діючий водневий автомобіль.
Чому він не став масовим Про автомобілі з Харкова, які працювали на воді, читайте в матеріалі РБКУкраїна.
При підготовці статті були використані матеріали музею Колеса Історії та patents.google.
Ідея використання водню в ролі пального для транспорту не да спокою інженерам і хімікам вже багато років.
Найпростіший на перший погляд спосіб використати спроможність цього газу горіти з виділенням тепла.
Тобто водень може використовуватись на автомобілі так само, як і інші горючі гази добре відомий усім водіям скраплений пропанбутан LPG або стиснений природний газ CNG метан.
Саме цей спосіб використання водню і реалізували науковці харківського Інституту проблем транспорту української Академії наук у 1976 році, коли перевели на водень звичайний Москвич412 з штатним 1,5літровим двигуном.
Як влаштовано автомобіль на воді Той компактний масовий седан справді заправлявся водою і свідченням тому кілька короткометражних документальних роликів, знятих у 1970ті для науковопопулярних телепрограм і кіножурналів.
Але технічних подробиць в них мало, що природньо, адже оприлюднювати повні дані про свої перспективні розробки у науковому середовищі не заведено.
Власне воду та машина використовувала не як пальне, а як сировину для отримання пального газоподібного водню просто на борту.
Такий спосіб зручний свою компактністю, адже для зберігання готового водню в машині потрібен великий і важкий бак, точніше, балон.
Вода у водневій малолітражці подавалася до реактора, що займав частину багажника.
В реакторі з води виділявся водень який і надходив до карбюратора замість бензину.
До речі, щодо бензину той 412й зберіг можливість працювати і на ньому, оскільки принципових змін у паливній системі не відбулося.
Водневий реактор у сімейному авто Важливий момент коли сьогодні згадують про цей автомобіль на воді, забувають повідомити, що крім води він потребував заправки ще й особливим порошком.
Який науковці називають ЕАР або рос.
мовою ЭАВ енергоакумулююча речовина.
Її разом з водою також заряджали у реактор.
Це за її участі відбувалася хімічна реакція, внаслідок якої вода виділяла водень.
Про хімічний склад ЕАР харківських розробників в повідомленнях тих років нічого не говориться.
Але спираючись на доступну сьогодні інформацію про водневі реактори, можна припустити, що харківяни використовували енергоакумулюючу речовину на основі кремнію, алюмінію і можливо, заліза.
Насправді саме ЕАР ключовою технологію для отримання водню просто на борту автівки.
Науковці різних країн вже понад півстоліття працюють над складом ЕАР, і цікаво, що один варіантів використання в якості сировини зольношлакових відходів вугільної промисловості та теплоенергетики.
Чому водневі автомобілі не стали серійними Той харківський Москвич, який на старих кінокадрах бадьоро катався містом та околицями, так і залишився дослідним екземпляром.
Достеменна причина невідома, але можна припустити, що просто не було особливого сенсу в переведенні автотранспорту на водень у країні, яка видобувала нафту у кількості 10 млн.
барелей на добу.
Тим більше що і паливна криза початку 1970х на той час вже розсмокталася разом з тривогою про перспективи двигунів на викопному паливі.
Між тим, розробка харківського науководослідного інституту не була диною в тодішній великій країні.
У тому ж 1976м році інший інститут Науковий автомоторний НАМІ почав створення водневого транспорту на основі мікроавтобусу РАФ22031.
І вже кількома роками пізніше декілька дослідних рафіків працювали на обслуговуванні оргкомітету Олімпіади80, виконуючи цілком реальні транспортні функції.
Коротко Воднева тема не зніматься з порядку денного світового автопрому навіть сьогодні, коли дизельні на бензинові авто агресивно витискуються з ринку електромобілями.
Щоправда, найшановніші автомобільні концерни бачать водневе майбутн не так, як харківяни 1970х.
Тобто не у вигляді ДВЗ з пальним замість бензину, а у паливних елементах, які переробляють закачаний у бак водень в електрику для електроприводу.
Але суть та сама водень одне з найдешевших і найпоширеніших видів палива на Землі, і просто гріх не використати його на транспорті.
Нагадамо, нещодавно РБКУкраїна розповідало про пять найцікавіших електромобілів з Китаю.
Останні новини
більше новин