МСЕК замінять новою системою: як тепер встановлюватимуть інвалідність
www.rbc.ua
Fri, 15 Nov 2024 17:28:11 +0200
Кабінет міністрів прийняв постанову Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи.
Вона визнача новий порядок проведення оцінювання і заміню процес медикосоціальної експертизи МСЕК.
Про це повідомля РБКУкраїна з посиланням на пресслужбу Міністерства охорони здоровя України.
Постанова заклада зміни в системі вже з 1 січня 2025 року.
Зміни передбачають запровадження нової концепції оцінювання, спрощення для пацінта процесу встановлення або підтвердження статусу інвалідності, доступність та фаховість оцінювання, цифровізацію процесу та антикорупційні заходи, формування Центру оцінювання для оскарження рішень.
Нова концепція Як зазначили в МОЗ, тепер в основі системи оцінювання повсякденного функціонування людини експертними командами лікарів на базі багатопрофільних лікарень.
Це комплексний підхід оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність, аби швидше визначити індивідуальні потреби людини та допомогти їй з поверненням до активного, гідного життя.
Спрощення для пацінта Шлях до встановлення статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться.
Не буде потреби проходити лікарськоконсультативну комісію закладу лікуючий лікар одразу направлятиме на оцінювання.
Для переліку станів лікар зможе направити на оцінювання одразу після встановлення визначеного діагнозу чи інтервенції, не очікуючи, як раніше, на 120 днів лікарняного.
Електронне направлення на додаткові обстеження формуватимуть лікарі експертної команди під час оцінювання, і без вагомих причин дообстеження не зможуть відбуватися більш як один раз.
Рішення експертної команди передаватиметься на соціальну сторону через електронну систему.
Покращення доступності та фаховості оцінювання Замість окремих організацій МСЕК, де більшість лікарів не займалися лікуванням, тепер оцінювання проводитимуть команди лікарівпрактиків на базі лікарень.
Людина зі своїм лікарем обере один із 300 потужних багатопрофільних закладів.
Лікарні будуть територіально рівномірно розташовані, і в одному закладі існуватиме декілька команд на кожен профіль справ.
За можливості справи будуть спрямовувати у профільні заклади наприклад, оцінювання щодо новоутворення до онкологічного закладу, оцінювання щодо психічних захворювань до закладу цього профілю.
У цих же лікарнях можна буде пройти додаткові обстеження за Програмою медичних гарантій.
Цифровізація процесу та антикорупційні заходи Замість повністю паперового процесу буде запроваджено електронну систему.
Направлення і документи до нього, протокол, рішення та усі дії фіксуватимуться в електронній системі.
Зазначаться, що це мінімізу корупційні зловживання та дозволить відстежити всі етапи щодо розгляду справи.
До того ж склад команд не буде сталим, як це було раніше.
Тепер під кожний випадок формуватиметься індивідуальний склад експертної команди.
Адміністратор у закладі перевірятиме в електронній системі повноту отриманої справи та чи вірно система визначила спеціальності лікарів й форму розгляду згідно з критеріями.
Після чого система визначатиме для справи профільну команду, яка ма найближчий доступний час для проведення оцінювання.
Адміністратор команд не знатиме, до якої команди й на який час потрапить справа, а індивідуальні дані лікарів та пацінтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання.
Також зазначаться, що ніхто з голів МСЕК не зможе приднатися до експертних команд і принести з собою стару культуру корупції.
Центр оцінювання для оскарження рішень Також у рамках постанови плануться створити Центр оцінювання функціонального стану осіб, який перевірятиме обґрунтованість рішень команд та займатиметься справами, направленими на оскарження.
Команда центру складатиметься з лікарів різних закладів охорони здоровя.
Чинність та подовження дії документів Постанова також затверджу, що інвалідність зберігаться для всіх осіб, кому інвалідність була встановлена пожиттво.
А разом зі збереження цього статусу зберігають чинність і всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки.
Їх інвалідність може бути переглянута виключно за їх бажання або за рішення суду.
Для осіб, яким було встановлено інвалідність зі строком повторного огляду, і він припада на час впровадження нової системи, статус інвалідності продовжують на 6 місяців, як і відповідні виплати та гарантії.
Для осіб, які під час дії вонного стану не проходили встановлений повторний огляд, необхідно буде його пройти для чоловіків призовного віку до 1 листопада 2025 року, для решти до 1 квітня 2026 року.
Виключення становлять особи на тимчасово окупованих територіях та особи з важкими станами здоровя за визначеним у постанові переліком.
Також оцінювання раніше за визначений попередньо строк може відбутись за запитом суду чи правоохоронних органів, зокрема в рамках кримінального провадження.
Реформування МСЕК Нагадамо, нещодавно президент Володимир Зеленський підписав указ про ліквідацію МСЕК, що стало початком підготовки до реформи ції системи в Україні.
1 листопада Кабінет міністрів схвалив законопрокт, який з 1 січня ліквіду МСЕК.
Цей крок був зумовлений низкою корупційних скандалів за участю керівників МСЕК у різних регіонах.
Зокрема, на початку жовтня стало відомо про незаконне збагачення очільниці Хмельницької обласної МСЕК Тетяни Крупи, у якої разом із сином вилучили 6 млн доларів.
Після цього було відкрито ще кілька кримінальних справ проти інших посадовців МСЕК.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
більше новин