Раду закликають дозволити відстрочку колишнім цивільним заручникам: деталі
www.rbc.ua
Fri, 15 Nov 2024 11:22:00 +0200
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заклика внести зміни до законодавства щодо надання відстрочки від мобілізації колишнім цивільним заручникам.
Про це повідомля РБКУкраїна із посиланням на публікацію омбудсмена у Telegram.
Чому Лубінець пропону змінити законодавство Уповноважений ВРУ з прав людини нагадав, що 18 травня 2024 року набув чинності закон 3633ІХ, який передбача серед іншого, що колишні військовополонені мають право бути звільненими з військової служби, якщо вони не висловили бажання продовжувати службу.
Також вони мають право не підлягати примусовій мобілізації.
Водночас цивільні чоловіки, які були незаконно позбавлені волі Росію і теж перебували в неналежних умовах та піддавалися тортурам, підлягають мобілізації на рівні з іншими військовозобовязаними, наголосив Лубінець.
Він розповів, що родини незаконно увязнених цивільних внаслідок агресії проти України та громадські організації звертаються до Офісу омбудсмена оскільки цього року почастішали випадки повернення цивільних чоловіків, які стикаються з питанням мобілізації. Вони занепоконі, що звільнені родичі знову матимуть ризик увязнення або полону, чого їхн фізичне і психічне здоровя не зможе витримати.
Також родичі бачать дискримінаційний характер українського законодавства, пояснив омбудсмен.
За його словами, проблемою те, що міжнародних стандартів, які регулюють права таких осіб, не існу.
Україна вперше стикнулася з ситуацію, коли державаагресор в порушення норм міжнародного гуманітарного права затриму цивільних осіб. Нашій державі самій доводиться створювати правові стандарти, які будуть прикладом для інших країн, вважа посадовець.
Що саме пропону змінити омбудсмен Лубінець повідомив, що звернувся з пропозиціями до відповідних профільних комітетів Верховної Ради України. Мені повідомили, що пропозиції донесли до відома народних депутатів України, які мають право законодавчої ініціативи.
Також дане питання обговорються в межах Робочої групи з питань захисту прав і свобод цивільних осіб, яка працю за мою ініціативою у складі Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, розповів він.
Омбудсмен уточнив, що для вирішення законодавчої прогалини необхідно внести зміни до закону Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію в частині статті 23 які будуть передбачати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації для військовозобовязаних зпоміж громадян, які були позбавлені особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України до закону Про військовий обовязок і військову службу в частині статті 26 щодо підстав для звільнення з військової служби у звязку з позбавленням особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, яке було до призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб зпоміж резервістів в особливий період Уповноважений ВРУ з прав людини уточнив, що станом на зараз відсутня конкретна позиція від профільних комітетів парламенту.
Дана проблема потребу розголосу, адже вона досі нерозвязана.
Докладатиму всіх зусиль, аби усунути прояви дискримінації та задовольнити прохання громадськості, підсумував він.
Допис Лубінця скриншот t.me/dmytrolubinetzs
Останні новини
більше новин