Чому Азербайджан зберігає контакти з Росією: думка експерта
www.rbc.ua
Mon, 09 Sep 2024 17:27:09 +0300
Збереження контактів із Росію повязане з намаганням президента Азербайджану Ільхама Аліва зберегти політичну владу в країні.
Про це йдеться у матеріалі РБКУкраїна Поворот не туди.
Що стоїть за політикою Азербайджану щодо Росії і України.
Азербайджанський конфліктолог, керівник Департаменту конфліктології та міграції Інституту миру та демократії Нідерланди Аріф Юнусов вважа, що у довгій перспективі збереження контактів із Росію повязане з намаганням Аліва зберегти політичну владу в Азербайджані.
Подібно тому, як це сталося із Білоруссю та Лукашенком.
За його словами, Алів та Путін обо авторитарні лідери та близькі один одному психологічно.
До того ж Путін, на відміну від західних країн, не говорить про необхідність демократичних реформ в Азербайджані Карабаська ейфорія пройшла, зараз уже 2024й рік і на порядку денному багато речей, повязаних із соціальноекономічною ситуацію.
А у нас жахлива корупція та монополія, зазначив Юнусов.
Водночас аналітик з питань Південного Кавказу Польського інституту міжнародних відносин Войцех Войтасевич оціню нинішні позиції Аліва всередині країни як досить міцні.
Коли ми подивимося на внутрішню політику Аліва, ми побачимо, що він такий сильний, що зараз арешту майже всіх своїх супротивників.
В Азербайджані майже нема офіційної опозиції, але навіть щодо журналістів, науковців, активістів тощо.
Майже кожного місяця за останній рік відбуваються нові хвилі арештів, сказав він.
Експерт нагадав, що на парламентських виборах 1 вересня президентська партія Новий Азербайджан завоювала 68 зі 125 місць.
Ще 44 мандати самовисуванці, які дотримуються провладної позиції.
А в лютому цього року Ільхам Алів впяте переобрався президентом із результатом 93,3 голосів.
За словами аналітика, все це не відміня різного роду чорних лебедів.
Як показу практика, в країнах на кшталт Азербайджану революційна ситуація виника переважно не через економічні труднощі.
Вона наста коли після економічного росту зявляться середній клас, який до кінця не може реалізувати свої політичні та економічні свободи, адже вся влада належить старій політичній еліті. З боку західних країн регулярно звучить критика на адресу Азербайджану щодо порушення прав людини та стану демократії.
У січні цього року Парламентська асамблея Ради вропи ухвалила рішення не затверджувати повноваження делегації Азербайджану.
Цей суто формальний крок перетворився на політичний сигнал незадоволення в вропі діями Баку, особливо на територіях Карабаху.
У відповідь в Баку заявили, що самі йдуть з асамблеї.
Також час від часу у США та вросоюзі зявляються ідеї запровадити санкції проти окремих азербайджанських політиків і чиновників.
Приміром, у квітні цього року відповідний законопроект зарестровано у Конгресі США.
Він передбача санкції проти понад 40 осіб нібито причетних до порушень прав людини.
Втім, поки що законопроект слугу радше знаряддям політичного тиску. Принаймні поки що для країн вросоюзу можливість отримувати газ з Азербайджану переважа стурбованість правами людини. Аліву не подобаться позиція Франції, яка підтриму Вірменію.
Але, з іншого боку, він дуже добре зна, що зараз, коли вросоюз наклав санкції на Росію, коли вирішив не імпортувати нафту та газ із Російської Федерації, їм просто треба отримати інші джерела.
Одним із цих джерел Азербайджан, коли ми говоримо про нафту та газ, зазначив Войтасевич.
Відносили Азербайджану та РФ Варто зазначити, Азербайджан останнім часом робить все більше дипломатичних кроків у бік Росії.
Один з найбільш резонансних протягом останнього часу відбувся 18 серпня, коли в ході візиту Володимира Путіна в цю країну, керівництво Азербайджану допомогло російському диктатору вкотре обійти міжнародну ізоляцію.
Про те, що стоїть за політикою Азербайджану щодо Росії та України, читайте у матеріалі РБКУкраїна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБКУкраїна в Telegram.
Останні новини
більше новин