Молот США проти серпа РФ: чи досягне мети Трамп, погрожуючи Путіну

Трохи туману війни
Одразу після заяви президента США Дональда Трампа про те, що він відтерміновує антиросійські "санкції з пекла" на строк до 50 днів, в європейських, та й в українських ЗМІ з’явилося чимало ейфоричних настроїв. Заговорили навіть про розворот американської політики щодо України. Втім, при глибшому аналізі ситуації, все стало виглядати трохи не так "рожево" оптимістично.
"На мій погляд, рамки занадто розмиті, а рішення, як видається тут, недостатньо чітко сформульовано. Очевидно, що цей 50-денний термін дуже довгий. Путін та Трамп розмовляли телефоном на початку липня. Тепер... Трамп оголошує про свій удар санкціями, "молотом", але він дає Путіну 50 днів. У сумі це становить 60 днів ((літній наступ РФ - ред.)), і, як ми знаємо з розмови Путіна та Трампа, Путін сказав Трампу, що ескалюватиме ситуацію протягом наступних 60 днів", - зауважив австрійський військовий історик, викладач військової академії у Вінер-Нойштадті, полковник Маркус Райснер в інтерв‘ю DW.
При цьому експерт погоджується з думкою, що Трамп фактично дає Путіну дозвіл на ескалацію в Україні. За його словами, такого висновку можна дійти, якщо уважно послухати Трампа .
По-перше, він обіцяв постачання лише оборонних систем озброєння. Що стосується систем наступального озброєння - тут не було жодного рішення, лише зауваження, що він розгляне це питання.
Але цей 50-денний період дуже довгий; тут може статися багато. З точки зору Росії, це включатиме як мінімум три-п'ять потужних авіаударів, можливо, навіть із більшою частотою, ніж ми бачили останніми днями, - додає Райснер .
При цьому у заяві Трампа була певна двозначність: 17 обіцяних Україні систем ППО Patriot - це означало 17 батарей Patriot, чи 17 пускових установок? Лише згодом військові експерти роз’яснили, що малося на увазі, скоріше всього, 3-4 комплекси, тобто 17 пускових.
І найголовніше - це оборонне озброєння, що допомагає Україні захищатись від відповідних стратегічних повітряних атак з використанням безпілотників, ракет та реактивних снарядів, уточнив він.
Однак виникає питання і про наступальні системи, такі як додаткові крилаті ракети або ракети класу "земля-земля". Україна також повинна мати можливість чинити відповідний тиск принаймні на своїй території, окупованій Росією. Це можливо лише за наявності досить точних та далекобійних систем зброї.
Втім далеко не все залежить тут від США: останніми роками Україні вдалося вибиратися і з безнадійних ситуацій, визнає Райснер .
Але, за його словами, постачання систем озброєння, звичайно, були важливим фактором - насамперед, надання розвідувальних даних. Але слід чітко розуміти, що окремі системи озброєння також можуть чинити величезний тиск на російську сторону: наприклад, крилаті ракети великої дальності, котрих так потребує наша країна, аби захиститися від агресивної Росії.
Але що ж, Трамп вирішив тиснути на Росію, а Путін - не піддаватися цьому тиску. І роллю "турбонадува" посередин цього строку стала вкрай різка заява сенатора Ліндсі Грема , котрий спрацював "голосом Трампа ".
Нагадаємо, в ефірі Fox News Грем порівняв Путіна з верховним лідером Ірану аятолою Алі Хаменеї - релігійним нацистом, чиї ядерні амбіції було знищено. Російський лідер же, за словами американського сенатора, хоче відновити Радянський Союз і російську імперію, забравши "країни, які йому не належать".
"Він не зупиниться, поки хтось не змусить його зупинитися... Тож, Путіне, твоя черга близько: Дональд Трамп - це Скотті Шеффлер американської політики та міжнародної дипломатії, і він надере тобі зад", - сказав Грем .
Тож ексрадник Трампа Джон Болтон нагадує: оптимісти щодо намірів Трампа наводять три аргументи: його рішення дозволити відправку Patriot; його 50-денний термін для Росії прийняти перемир’я; і його погрози митами та вторинними санкціями проти Росії, якщо перемир’я не буде досягнуто.
Але ці пункти не обов’язково свідчать про нову підтримку України з боку Трампа. Натомість вони демонструють його роздратування через залучення до війни між Україною і Росією - війни, яку він вважає справою Європи, - наголошує Болтон .
На що це в результаті вплине?
Разом із тим журналіст та публіцист Віталій Портников взагалі не розуміє, чому потрібно сподіватися тут на якісь терміни. На його думку, якщо Трамп запровадить драконівські вторинні санкції, ніхто достеменно не знає, чи вони зможуть швидко зупинити війну.
І навіть якщо Трампу вдасться "дотиснути" кремлівського очільника, це теж нічого не означатиме: Путін може оголосити припинення вогню на тридцять днів, аби потім його порушити і знову почати війну, - уточнив Портников в ефірі телеканалу Прямий.
Водночас журналіст, публіцист та блогер Олександр Невзоров зауважив, що у Трампа нині повно своїх турбот, котрі відволікають його від особи Путіна.
Це, зокрема, близькосхідна війна. А також - скандал по "справі Епштейна ", де президент США змушений відмиватися від доволі брудних звинувачень. І саме ці теми, за словами експертів, превалюють на перших шпальтах великих американських офлайн- та онлайн-видань.
"Ну, тобто зрозуміло те, що називається: не до Путіна. І під натиском усіх цих новин світ вже забув про дупу Путіна, яку збирався надерти сенатор. Вона ось "посіяла" пару днів і поїхала за обрій. Але до пропагандистів Росії тільки зараз дійшов сенс жахливих, хворобливих загроз. І російська пропаганда страшенно розпереживалася за дупу Путіна, яку від імені Трампа пообіцяв надрати сенатора Грем", - саркастично зауважив Невзоров у своєму YouTube-каналі.
При цьому він наголосив, що й офіційний речник Кремля Дмітрій Пєсков "знову мружить очі, знову заводить рака за камінь": на будь-яке питання про прямі переговори Зеленського та Путіна Пєсков примудряється "майстерно проундулювати, вислизнути", щоразу вигадуючи нові відмазки, чому його господар не може навіть словом обмовитись Зеленським.
"Ну, я вам можу сказати, Пєсков розуміється у своїй справі. І насправді така розмова Зеленського та Путіна абсолютно неможлива. Й, найімовірніше, не відбудеться ніколи - маю на увазі, добровільно для Путіна. Прямий діалог стане безсумнівно іміджевою смертю Путіна, й могила його буде така глибока, що доплюнути до її дна буде дуже складно", - вважає Невзоров .
Ірина Носальська
Останні новини
