Закон про НАБУ і САП змінив образ Зеленського у світі – що відомо (Відео)

На українських вулицях – гнів, у західних партнерів – шок, а на Банковій – антикризова паніка. Закон про утиски НАБУ і САП – став першим внутрішнім випробування для президента Зеленського за час Великої війни. Принаймні такої думки провідні міжнародні медіа. Охочих відбілити "лідера демократичного світу" вже не знайшлося. На шпальтах Зеленський без козирної усмішки – лише напівтемрява та хижий вираз обличчя. Як так сталося менш ніж за добу? Чи вмовляли партнери відкласти скандальний закон? І якщо так – чому Банкова не послухала, – відповіді у сюжеті журналіста "5 каналу" Антона Кучеренка.
"Політичне самогубство", "Перший виклик владі Зеленського" та навіть "Відкат до часів Януковича" – іноземні медіа не змилувалися над Банковою. Слів вправдання не знайшлося після підписання президентом закону про утиски антикорупційних відомств НАБУ та САП. Заголовки переважно гострі, світлини зловісно темні, а формулювання пусті на лестощі:
"Як стало зрозуміло The Economist, Європейський Союз, одне з ключових джерел фінансування України, тиснув на українського лідера, щоб той призупинив набрання чинності закону".
Вмовляння, вочевидь, не спрацювали. Рада схвалила скандальний проєкт пообіді, а вже ближче півночі – свій підпис на документі лишив і президент Зеленський. Юрба на вулицях зустріла це "Ганьбою", а сайт Верховної Ради – збоєм у мережі.
Зі статті Bloomberg "Україна сама створила собі перешкоди в боротьбі за виживання":
"Україна має або принаймні мала – одні з найсильніших антикорупційних інституцій у світі. [...] І те, що система зараз існує, не означає, що вона захищена від політичного втручання. США, які раніше відігравали провідну роль у тиску на Київ з метою боротьби із системною корупцією, раптом проявили незацікавленість. [...] Але Зеленський повинен утриматися від спокуси зловживати цим. Європа дуже зацікавлена. Її платники податків тепер повинні платити не тільки за американську зброю на додаток до своєї допомоги Україні, а й до 19 мільярдів доларів на рік за невикористані виробничі потужності оборонної промисловості України".
Перший антивладний протест за весь час Великої війни – та ще й на таку політизовану тему. Українців довели до розпачу не мобілізація та не такий недосяжний мир – а корупція і спроба влади придушити незалежні інституції.
"Важливо боротися з корупцією, щоб більше коштів спрямовувалося на Збройні сили України. Чим ефективніше уряд використовує наші ресурси і чим менше корупції, тим більше ми зможемо спрямувати на нашу оборону, на нашу боротьбу", – заявив блогер та активіст Ігор Лаченков.
Законопроєкт проти НАБУ та САП ухвалили у "турборежимі". Швидкість та поспіх української влади – одне з того, на що нарікають європейські посадовці. Стерти у попіл десятиліття реформ менш ніж за добу. Десант Євродепутатів у Києві лише розводить руками.
Депутат Європарламенту, голова Комітету з питань бюджетного контролю Ніклас Гербст:
"Голосування в комітеті, голосування на пленарному засіданні і підписання президентом за якісь лічені години – це справді незвично. І дозвольте мені бути дуже чітким. Ми є великими прихильниками України. Ми хочемо боротися, і ми хочемо боротися з російським пропагандистським наративом про корумповану Україну, тому що ми вважаємо, що це нісенітниця. Але ми також вважаємо, що антикорупційні органи повинні бути незалежними".
Депутат Європарламенту, член Комітету з бюджетного контролю Йонас Шестедт:
"Це серйозно, і це викликає занепокоєння. Існують формальні зобов'язання України в цьому процесі – те, що Україна зобов'язалася зробити. Якщо цього не буде, це матиме наслідки в кінцевому підсумку".
Брюссель поки ухиляється від серйозної реакції на скандальний законопроєкт. Усі погрози дотичні та приховані за дипломатичними промовами. Речник Єврокомісії напередодні коментував цю тему вкрай обережно. Санкцій, урізання допомоги України або гальмування шляху до ЄС – Євроспільнота поки навіть не обговорює. Однак медійна поразка Києва для них очевидна.
"Цим негайно скористаються вороги України. Всі ті, хто не хоче бачити Україну в ЄС, всі ті, хто не хоче підтримувати Україну, яка бореться за свою свободу, за свій народ, а також за свободу Європи. Будьте певні, вже завтра вони використають це як аргумент, щоб не підтримувати Україну. Тому я вважаю, що це поганий сигнал", – додав Йонас Шестедт.
І одними з перших голову підняли за океаном. Середовище радикальних трампістів не толерує Україну – для них вона не більш ніж "корупційна яма", куди Америка викидає кошти американських платників податків. Прихильниця теорій змов конгресвумен Марджорі Тейлор Грін поквапилася першою зарепетувати. "Атака на інститути", "САП", "НАБУ" – для неї це все ланцюжок незрозумілих слів. А ось "Зеленський", "Диктатор", "Протести" – саме це і збудило її фантазію. Грін закликала скинути президента Зеленського з посади:
"У Києві спалахнули величезні протести проти президента України Зеленського, який є диктатором і відмовляється укласти мирну угоду та припинити війну. Це добре для українського народу! Викиньте його з посади! Америка повинна ПРИПИНИТИ фінансувати і відправляти зброю".
Зараз владні кола та близькі до Банкової "рупори" запустили антикризові заходи. Президент проводить зустрічі з силовиками та керівниками антикорупційних органів. Створюється картинка діалогу та співпраці після законодавчого шоку. Увагу намагаються відвести. Саме на часі черговий етап переговорів у Стамбулі та можливий обмін полоненими з росією. Зеленський виділив на антикриз два тижні. Розраховує, що за 14 діб конфлікт вдасться владнати або принаймні про нього всі забудуть.
Антон Кучеренко, "5 канал"
Як повідомлялося, Закон про зміну повноважень НАБУ і САП офіційно набув чинності: текст оприлюднено в "Голосі України".
Читайте також: Зеленський анонсував законопроєкт, який забезпечить "незалежність антикорупційних інституцій".
Дивіться також:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram . Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp . Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською
Останні новини
