Чий Крим: Азербайджан йде з-під впливу РФ, хто наступний

Покарання безкарних
19 липня стало відомо, що Азербайджан готується подати позов проти Російської Федерації у зв’язку з катастрофою літака авіакомпанії Azerbaijan Airlines, повідомляє портал Minval.az.
За оцінкою президента Азербайджану Ільхама Алієва , обставини цього інциденту є "очевидними, як божий день".
Нагадаємо, 25 грудня 2024 року літак, що слідував із Баку до Грозного і мав на борту 67 осіб, раптово змінив маршрут і розбився недалеко від аеропорту міста Актау в Казахстані, 38 пасажирів загинули.
За даними Euronews із посиланням на джерела в уряді Азербайджану, причиною катастрофи літака авіакомпанії AZAL стала російська ракета класу "земля-повітря".
Втім протягом семи місяців після трагедії Азербайджан не отримав жодної конкретної відповіді від російської сторони. Попри неодноразові запити Генпрокуратури Азербайджану до Слідчого комітету РФ, у відповідь надходили лише фрази штибу "триває слідство", - пише NV.
Ця позиція оцінюється нині Алієвим як неприйнятна, тому він і підтвердив намір Баку звернутися до міжнародних судових інстанцій з цього приводу. За словамипрезидента Азербайджану, розслідування катастрофи малайзійського Боїнга рейсу MH17 тривало протягом десяти років, й він готовий чекати стільки ж. Тож Азербайджан наполягає на визнанні Росією своєї вини, притягненні до відповідальності винних у катастрофі, компенсації родинам загиблих та відшкодуванні збитків авіакомпанії AZAL.
Вочевидь, Азербайджан втрачає будь-яку залежність від Росії, тому нині Москва не зможе вплинути на офіційний Баку, як це було раніше - про це заявив ЗМІ голова контрольно-ревізійної комісії Спілки офіцерів України, експерт з Південного Кавказу, а також ексголова оборонного штабу Нагірного Карабаху (1992–1993) Ельхан Нурієв .
"Віднині так не буде. По-перше, Азербайджан - переможний народ. Психологія народу-переможця зовсім інша після Карабаської війни, другої Карабаської війни. Цьому вже не бути. Ми не маємо від Росії залежності, жодної залежності не маємо", - сказав він в ефірі Еспресо.
Водночас Нурієв підкреслив, що Росія ігнорує доведений факт збиття азербайджанського літака, що й підсилює невдоволення Азербайджану.
"Те, що Росія збила літак - це доведено. Вони ігнорують це, поводяться по-хамськи. Якщо щось від них помагаєш, вони говорять, щоб не нагнітати ситуацію. Лавров, їхній міністр закордонних справ, не раз на різних платформах, щойно Азербайджан питає: "Що там по слідству?"- відповідав: "Не нагнітайте ситуацію". Літак збитий явно Росією, звісно. І тут інших розмов не може бути", - додав він.
При цьому, на думку Нурієва , Алієв у протистоянні з Росією піде до кінця - цього вимагає, до речі, азербайджанське суспільство. Тим більше, що на кону - питання примирення з Вірменією: договір між Вірменією та Азербайджаном готовий на 99%. Тож "закінчується той період, коли ми були залежні від Росії", - наголосив він.
Шеврони й "послання" Алієва
Ці заяви Алієва практично співпали - й дивним чином - ще з деякими визначними подіями: по-перше, днями українська журналістка Олена Курбанова під час медіафоруму в місті Шуша подарувала йому шеврони деяких бригад ЗСУ, показавши момент вручення на своєму YouTube-каналі.
Як сказала Курбанова Алієву , "це найцінніше - шеврони наших захисників, тому що наша армія - це єдина гарантія безпеки для України, найцінніше, що у нас є".
І - увага - на тому-таки заході Алієв відповів на запитання українського журналіста Дмитра Гордона , який попросив його дати пораду Україні, частина територій якої, як донедавна й Азербайджану, лишається окупованою. Й президент Азербайджану сказав, що Україна повинна ніколи "не миритися з окупацією", виходячи з уроків його власної країни.
"Алієв видав дуже багато бази, що розлютило багатьох російських пропагандистів. Він і сказав, що Баку подаватиме до суду на Москву за збитий літак, і що Україна має продовжувати боротися, побажавши удачі, і прийняв шеврони підрозділів ЗСУ від української журналістки Курбанової. Загалом - поводився зовсім не так, як хотілося б "зетникам". А враховуючи нещодавнє різке загострення відносин із Москвою, все це призвело до того, що у пропагандистів трапилася справжня істерика", - констатував у своєму YouTube-каналі блогер і журналіст Майкл Накі .
Роспропагандисти закликали воювати з Азербайджаном, жалілися на втрату Росією впливу, просто нили й страждали. Стався такий феєрверк "зради", котрий просто важко пригадати, каже Накі .
Все це відбувається на російських теренах недарма: адже Алієв закликав Україну ніколи не погоджуватися на окупацію і підкреслив, що це - його головна порада українцям у зв'язку з російсько-українською війною, вказує на своєму YouYube-каналі журналіст і публіцист Віталій Портников .
"Така жорстка заява азербайджанського президента, можливо, найбільш серйозний сигнал на адресу Кремля за останні роки з боку офіційного Баку. Адже таким чином Ільхам Алієв чітко дає зрозуміти Путіну, що вважає Крим та інші українські території, на яких зараз знаходяться російські війська, окупованими територіями. І радить Україні боротися за повернення цих територій і за відновлення власної територіальної цілісності", - розшифровує він слова Алієва .
До речі, все це - на тлі гострого конфлікту між Москвою і Баку, пов'язаного із переслідуванням як етнічних азербайджанців і громадян Російської Федерації азербайджанського походження, так і громадян самого Азербайджану російськими силовими структурами, нагадує Портников .
Тож останні події віддзеркалють поглиблення провалля у азербайджансько-російських взаєминах і зменшення впливу Російської Федерації на пострадянському просторі, зокрема на Кавказі, констатує Портников . Бо не тільки Азербайджан намагається вийти з поля впливу Росії, але і сусідня з ним Вірменія. Підписання мирної угоди між Азербайджаном і Вірменією, про близькість якого також говорив президент Алієв , ще більше зменшить роль Росії у цьому, такому важливому з точки зору її геополітичних амбіцій, регіоні.
Таким чином, "внаслідок стратегічно програної війни в Україні та втрати статусу світового агресора Росія вибуває з клубу великих держав і повертається через сто років до клубу другосортних, регіональних гравців", - констатує на своїй Facebook-сторінці політолог та соціолог Віктор Небоженко .
"Я впевнений, що у минулому Путін навіть розглядав би можливість нападу на Азербайджан чи диверсійно-терористичної роботи проти цієї країни, яку він і країною, як ми прекрасно розуміємо, не вважає. Тому що для російського президента жодна колишня радянська республіка не є країною. Але сьогодні всі сили Російської Федерації пов'язані із війною проти України", - наголошує Портников .
Ірина Носальська
Останні новини
