UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

Криза української системи освіти: причини та можливі шляхи виходу

daily.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 11:38:05 +0300
Криза української системи освіти: причини та можливі шляхи виходу

Перший тривожний симптом, що впадає в око — масовий відтік української молоді до іноземних університетів. І будьмо щирими, це вже не питання війни або моди, а радше індикатор втрати довіри до національної освітньої системи. Молоді люди шукають стабільності, якісних програм, сучасної інфраструктури й можливостей для подальшого навчання та професійної реалізації. Найгірше те, що в українських реаліях освіта дедалі частіше сприймається як формальна необхідність, а не як ефективний інструмент розвитку чи самореалізації.

Ситуацію поглиблюють непослідовні та хаотичні дії уряду. І щоб не було непорозумінь, відразу зазначу, що йдеться не лише про уряд нинішній, чи попередній, а загалом — про інституцію, яка має впроваджувати державну політику у сфері освіти. Якщо детально проаналізувати зміни останніх років можна побачити явний ухил в бік формальних рішень. Спостерігається чіткий фокус на технічних змінах — назв закладів чи абревіатур новацій, а не на підвищенні якості програм чи реальній підтримці викладачів та студентів.

Додамо до цього різновекторну політику щодо реформ у сфері управління, коли централізація перемежовується з передачею відповідальності без належної фінансової підтримки, і отримаємо доволі виразну картину. Бюрократія, непрозорість фінансування та відсутність реальної автономії ЗВО створюють атмосферу невизначеності, яка своєю чергою сприяє формуванню недовіри до якості нашої освіти та песимізму щодо подальших перспектив її модернізації.

Зокрема, нещодавнє урядове рішення про підвищення мінімальних цін на навчання для так званих "кон’юнктурних спеціальностей" ще більше загострило ситуацію. Підняття вартості освіти без обґрунтованих економічних підрахунків і пояснень спричинило справжній шок серед студентів та їх родин. Вартість навчання у деяких університетах перевищила 90 тисяч гривень на рік, що перетворило вищу освіту на недоступну мрію для значної кількості українських сімей.

І такий крок мав би хоч якусь логіку чи виправдання, якби держава активно фінансувала освітню галузь і в такий спосіб намагалася б встановити якийсь новий баланс. Але на сьогодні держава фінансує лише частину витрат (зарплати, комунальні послуги), а решта фінансового ресурсу добирається саме коштом оплати за навчання. Тому підвищення плати призвело не до зміцнення фінансової бази ЗВО, а навпаки — до формування нових ризиків та загроз. Адже може посприяти зменшенню кількості абітурієнтів у державних закладах та їхньому подальшому відтоку до приватних університетів або за кордон.

Одночасно з непереконливою модернізацією системі вищої освіти тривають й суперечливі спроби осучаснення середньої та профтехосвіти. Непродумані ініціативи щодо створення ліцеїв з мінімум чотирма класами на паралелі, ліквідація або передача коледжів та технікумів місцевим громадам, які не мають ресурсів для їх утримання, призводять до руйнування освітньої інфраструктури в регіонах. В цілому реформа профтехосвіти фактично закладає механізми для банкрутства закладів, а передача їх майна під так звані "інвестиційні проєкти" загрожує остаточним зникненням для багатьох установ.

Ще одним важливим аспектом є відсутність державної стратегії щодо збереження та розвитку людського капіталу. Зменшення обсягу державного замовлення, скорочення підтримки наукової діяльності, копійчані стипендії, недостатня підтримка викладачів та студентів під час війни — усе це формує середовище, в якому молодь не бачить для себе перспектив. Замість того щоб залучати найкращих абітурієнтів і мотивувати їх залишатися в країні, держава(будемо сподіватися, що мимоволі) створює умови для їхнього виїзду. Наслідок очевидний: значна частина тих, хто здобуває освіту за кордоном, не повернеться, а залишається працювати там, де гарантована стабільність, захист та кар’єрні перспективи.

Нарешті ще один важливий момент, який не заведено обговорювати в публічній площині, а саме — чиї інтереси стоять за певними діями та загальним хаосом?! Не люблю "хайпу", тому запропоную просте та зрозуміле пояснення — інтереси окремих (в тому числі — освітянських) груп. На жаль освіта вже не розглядається як стратегічна інвестиція у майбутнє нації, а переважно реалізується, як поле зіткнення інтересів "вузького кола зацікавлених осіб". Отже, маємо парадоксальний результат — коли загальна втрата керованості процесами є наслідком успішного лобіювання змін в його окремих ділянках.

Ця руйнівна логіка домінування "окремого" над "загальним" особливо небезпечна в умовах війни. Адже замість консолідації освітньої спільноти, визначення спільних пріоритетів розвитку, раціонального витрачання обмежених ресурсів ми спостерігаємо протилежне. На жаль реальність нині не надто оптимістична, бо маємо дедалі менше фінансування, постійні експерименти, коли форма підміняє зміст, а рішучі наміри — професійні дії. І як підсумок — загальний тренд підриву довіри до освітньої системи.

Однак є відома істина, що будь-яка криза — це не лише загрози, а й можливості. Хоча б тому, що криза максимально оголює наявні проблеми та відкриває (досі приховані) горизонти для системних дій.

На мою думку, перший крок у вірному напрямку полягає у відновленні діалогу між владою та професійною освітянською спільнотою. Не декларативні зустрічі, а регулярні, фахові, відкриті обговорення з залученням керівників ЗВО, шкіл, коледжів, учителів та студентів. В цьому контексті є сенс говорити й про створення Громадської ради освіти, яка має постати, як альтернативний майданчик для об’єктивної оцінки всього комплексу реформ і ініціатив.

Паралельно слід переглянути фінансову модель для університетів: відновити справедливий розподіл державного замовлення, забезпечити достойні стипендії, підтримати викладачів, створити реальні стимули для повернення молодих науковців в Україну. Не менш важливим є й реформування систем шкільної та профтехосвіти. Провідний принцип — розумна та прагматична (в сенсі — досягнення суспільно корисного результату) оптимізація, а не сліпе скорочення чи непродумана зміна підпорядкування.

Сучасна освіта має спиратися на три основи: висококваліфікованих викладачів, належну матеріально-технічну базу, змістовні й сучасні програми. Їх розвиток потребує не точкових експериментів, і тим більш — не апофеозу "приватних" (не узгоджених з іншими) інтересів. Україна потребує комплексної державної стратегії, яка поєднає інтереси суспільства, бізнесу та держави. Коли кожне "окреме" знайде свою нішу в "загальному" поступі до майбутнього.

Час перейти від хаотичних "реформ заради реформ" до послідовної та системної роботи. Україна, що вистояла у війні на виживання, не повинна виживати в мирний період. Нам потрібен масштабний, безумовний та яскравий успіх. Але такий успіх неможливий у разі збереження хаотичного функціонування системи освіти.

Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.

Читати повністю

Останні новини

У Києві з’явилися прокатні електромопеди: чи є ризик для пішоходів
У Києві з’явилися прокатні електромопеди: чи є ризик для пішоходів
На вулицях столиці зrsquoявилися перші прокатні електромопеди, сервіс запустила компанія laquoЗелектраraquo. Про це повідомля громадська організація laquoПасажири Киваraquo, інформу l...
glavcom.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:30:00 +0300
Топ-менеджер і наступник Тіма Кука залишає Apple після 27 років роботи: що відомо
Топ-менеджер і наступник Тіма Кука залишає Apple після 27 років роботи: що відомо
Операційний директор Apple Джефф Вільямс, якого багато хто називав імовірним наступником Тіма Кука, оголосив про свій відхід з компанії. За років в Apple він перетворив операційну модель компані...
www.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:30:00 +0300
Китайські "агенти 007" полювали за українським "Нептуном" (Відео)
Китайські "агенти 007" полювали за українським "Нептуном" (Відео)
Контррозвідка Служби безпеки України затримала у Киві двох громадян Китайської Народної Республіки, які намагалися нелегально вивезти до Китаю секретну документацію щодо українського ракетного ком...
www.5.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:29:08 +0300
Стали відомі подробиці смерті Ігоря Поклада
Стали відомі подробиці смерті Ігоря Поклада
Український режисер Семен Горов поділився подробицями смерті композитора Ігоря Поклада.Про це пише РБК-Україна з посиланням на коментар продюсера для ТСН.Подробиці смерті Ігоря ПокладаquotІго...
lite.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:25:43 +0300
Кремль відреагував на скандальний аудіозапис Трампа з погрозою "бомбардувати Москву"
Кремль відреагував на скандальний аудіозапис Трампа з погрозою "бомбардувати Москву"
Кремль прокоментував аудіозапис, на якому американський президент Дональд Трамп нібито погрожу розбомбити Москву у разі загострення ситуації навколо України. Про це повідомля РБК-Україна з пос...
www.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:24:27 +0300
США втретє заблокували та відновили допомогу Україні: до чого тут очільник Пентагону та на що розраховувати. Пояснюємо
США втретє заблокували та відновили допомогу Україні: до чого тут очільник Пентагону та на що розраховувати. Пояснюємо
Еспресо розповість, що коїлось навколо вже третьої зупинки допомоги від США Україні та що передувало рішенню Трампа про її відновлення.США призупинили допомогу Україні. Вже втретНещодавно, а саме...
espreso.tv
Wed, 09 Jul 2025 14:24:00 +0300
"Артек" і поїздки за кордон: де українські діти можуть безкоштовно відпочити у 2025 році
"Артек" і поїздки за кордон: де українські діти можуть безкоштовно відпочити у 2025 році
В Україні влітку року близько тисяч дітей зможуть безкоштовно відпочити в таборах - завдяки державним і місцевим програмам, а також міжнародній підтримці.Про це повідомля РБК-Україна з п...
www.rbc.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:23:41 +0300
Жити не лише на одну пенсію: українців можуть змусити платити аліменти батькам
Жити не лише на одну пенсію: українців можуть змусити платити аліменти батькам
У старості хочеться турботи, а не судів. Та коли очікування не справджуються, Сімейний кодекс дозволя буквально виставити рахунок на турботу.-та глава Сімейного кодексу говорить просто - працез...
znaj.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:20:00 +0300
На Тернопільщині чоловік убив дружину, а після цього вчинив самогубство
На Тернопільщині чоловік убив дружину, а після цього вчинив самогубство
Про це повідомля RegioNews із посиланням на Головне управління Національної поліції в Тернопільській області.Поліцейські, які прибули на місце події, виявили бездиханне тіло -річної жінки з чи...
regionews.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:18:09 +0300
П’яний військовий викрав БТР на Сумщині та поїхав на ньому додому на Полтавщину
П’яний військовий викрав БТР на Сумщині та поїхав на ньому додому на Полтавщину
Про це повідомля пресцентр ДБР, передаRegioNews.За даними справи, у січні цього року військовий, який проходив службу на посаді водія спецтехніки, самовільно залишив військову частину на бронет...
regionews.ua
Wed, 09 Jul 2025 14:15:28 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

Росія завдала комбінованого удару по Україні: головне за ніч
Росія завдала комбінованого удару по Україні: головне за ніч
На Київщині зайнялась масштабна пожежа внаслідок нічної атаки РФ
"Забув спитати в килимочків": Влад Яма вляпався у скандал після вечірки в Нью-Йорку, українці обурені
Росіяни атакують Україну крилатими ракетами: де загроза удару
У Кремлі відреагували на рішення Трампа відновити поставки зброї Україні
У Києві пролунали вибухи
У Луцьку вночі пролунали потужні вибухи: місто під масованим ударом
Розбиті Київ та інші міста і примус до капітуляції: чому Україну можуть залишити без захисту від ракет
У кремлі відреагували на рішення Трампа постачати зброю для України: що відповіли в РНБО (Відео)
Чи можна їсти ягоди прямо з куща? Відповідь експертів вас здивує
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми