UA
  • Новини
  • Відео
  • Популярні
  • Пошук
  • Програми
download white apps
Завантажити

"Просто треба вижити". Як війна змусила Україну обігнати Європу у військових технологіях

www.rbc.ua
Tue, 08 Jul 2025 08:00:00 +0300
"Просто треба вижити". Як війна змусила Україну обігнати Європу у військових технологіях

Головне:

  • Як в Європі захоплюються українськими технологічними розробками?
  • По яких дронах ініціатива досі на боці ворога?
  • Що стало справжнім викликом для наших військових на фронті?
  • Які проблеми у виробників і чому частина з них переїхала за кордон?
  • Що чекає ринок дронів після війни?

"З певною скромністю мушу сказати: виробничі лінії, які вже є в Україні й фінансуються французьким капіталом, значно ефективніші за наші власні. Сьогодні ми маємо чому повчитися в України – і маємо це визнати", – сказав у червні 2025-го голова Міноборони Франції Себастьян Лекорню, анонсуючи нове партнерство по виробництву дронів в Україні.

Лекорню правий, і Україна зараз – точно єдина держава світу , якій вдалося за 3,5 роки майже з нуля запустити стільки нових технологічних продуктів, каже РБК-Україна засновник компанії SkyLab Євген Рвачов.

"І це не тільки дрони. Україна запустила прозорі комунікації, менеджмент у військах, систему навчальних центрів, допомагає в збільшенні промислового ОПК, безліч курсів – такмед, БПЛА, інженерні курси, поводження зі зброєю, орієнтування на місцевості. Ми зрозуміли, що крім нас цього ніхто не зробить. Ми єдина країна у світі, яка опинилася в такому становищі і змогла це. Країна, поставлена в такі умови, виграє тому, що просто еволюційно треба вижити", – каже він.

Втім, потреби фронту зараз величезні, і у ринку теж свої виклики. РБК-Україна розпитало провідні технологічні компанії про те, що відбувається на ринку цих технологій зараз.

"Ти в країні, де роблять дронів більше, ніж будь-де в Європі"

Зараз в Україні, крім дронів різного призначення, виготовляють найрізноманітніші роботизовані комплекси. Вони евакуюють поранених з поля бою, дистанційно мінують і розміновують території, допомагають в наступальних та оборонних операціях.

Україна збільшує обсяги виробництва роботизованих систем і розгортає повноцінні роботизовані підрозділи у складі бойових бригад Збройних Сил на лінії фронту, писав на початку року голова Міноборони Рустем Умєров. За його словами, важливо, що основні постачальники – це провідні українські компанії.

Складно уявити, скільки часу пішло б на розробку такого в Європі, каже співрозмовник РБК-Україна з провідної української технологічної компанії, яка виготовляє в тому числі ударні дрони.

"Спілкувався якось з колегою з Іспанії. Каже, у них на розробку, яку ми встигли реалізувати за рік, пішло б років 5. Які в Європі б три роки обдумували, ще п'ять розробляли і потім ще чекали на ліцензування. Ми скаржимось на нашу бюрократію, а хіба її немає в ЄС? А ми робимо це швидко, бо інакше ніяк. Війна вимагає швидких, сміливих рішень", – розповідає він.

Також співрозмовник згадує, як до нього торік приїздив представник західної компанії пропонувати свою розробку. Показував, яку гарну технологію привіз, і був впевнений, що вона точно зацікавить Україну.

"Колеги тактовно промовчали, бо знали цю технологію ще з 2022-го. А я сказав: "Слухай, ти приїхав в країну, де роблять дронів найбільше, ніж будь-де в Європі". Він потім ще поїздив і врешті сказав, що це їм треба у нас вчитись, а не нам у них", – каже розробник.

Але підкреслює: казати, що ось у нас нарешті є багато компаній і це значить що ми тепер закриваємо основні потреби фронту – груба помилка.

"Проблеми і виклики є, і їх багато, причому постійно щось нове. Так, в 2022-му у нас не вистачало буквально всього. Але й зараз теж багато всього треба. Ситуація змінюється буквально щомісяця, і постійно треба щось вигадувати", – додає він.

Розвідувально-ударні наземні роботизовані комплекси під час демонстрації зразків українського озброєння (фото: Віталій Носач/РБК-Україна)

Ми відстаємо по FPV, а в оптоволокно в Україні спершу не вірили

Початок вторгнення РФ до України застав Євгенія Рвачова в його рідному місті Балаклія.

Він виїхав з вже окупованої на той час Балаклії до Харкова і допомагав військовим з раціями, зв'язком, невеликими дронами, по різних типах GPS-міток і інших речей, які тоді міг організувати. Переїхав в Київ, щоб було і безпечніше, і логістично передбачувано. Так з'явилася компанія SkyLab, яка займається виробництвом високотехнологічних роботизованих комплексів і повітряних дронів.

Першими продуктами SkyLab стали "Shoolika mk6" – повітряний ударний дрон, який міг нести до 6 кілограмів, працював на кількох типах зв'язку, міг літати на той момент складним "окопним" РЕБом. Потім почали виготовляти наземні дрони-камікадзе на базових радіокерованих машинках, які несли 1,5 кг вибухівки і їздили в один бік. Далі були більші дрони, які купували для точкових операцій "специфічних" підрозділів.

У 2023-му SkyLab почала розробку свого флагману – наземного роботизованого комплексу "Sirko" і устаткування до нього. Зараз він офіційно на озброєнні у Сил Оборони, постачається по державних контрактах.

"Нова версія має дальність ходу вже більше 50 кілометрів. В нього є кілька типів зв'язку, в тому числі супутниковий. Офіс офлайн має 47 працівників, а разом з підрядниками в роботі над цими дронами задіяні близько 150 людей", – розповідає засновник компанії.

Різні за типами дрони роблять різні команди. "Це як робити автомобіль і водний катер", – порівнює Євген. "Шуліка" – бомбер, для якого в повітрі немає перешкод, але впливають інші умови: вітер, вологість, вага дрону, Jamming / Spoofing від РЕБу (технологія, яка подає фальшиві сигнали, щоб заплутати дрон – ред.), підміна координат або повне подавлення.

FPV-дрон на оптоволокні (фото: Віталій Носач/РБК-Україна)

"Колісний дрон – це електромобіль, який працює на повнопривідний електротязі. Ним керують повністю віддалено", – пояснює Євген Рвачов.

Технології війни й справді змінюються постійно й дуже швидко, каже РБК-Україна співзасновник VYRIY Дмитро Бабенко.

"Ще два роки тому FPV-дрони не були таким масовим явищем на фронті, їх робили зі стандартних китайських комплектуючих і літали на стандартних частотах, то зараз усе це не працює. Ми в компанії перейшли більше на українські локалізовані комплектуючі. Це важливо і для безпеки, і для кастомізації продукції: за частотами, тактико-технічними характеристиками тощо", – розповідає він.

Ще одна зміна – додалися модулі автономності. Умовно, 2024-й був роком розвитку донаведення, але в якийсь час ці напрацювання пішли трохи не в той бік й наразі ця технологія не стала геймчейнджером війни чи суперпопулярною на фронті, каже Бабенко. У 2025-му, навчившись на минулорічних помилках, українські компанії запропонують якісь нові технологічні аспекти для поля бою, вважає він.

Ще один тренд – інтеграція рішень та різних дронових систем : українських дронів-розвідників із українськими FPV, ударних дронів з дронами ретрансляторами та інші.

"Штучний інтелект – це відносно недорого і недовго, якщо ми говоримо про системи автономності, які зараз називають штучним інтелектом. Технологічні рішення, які пропонували українські розробники, пішли трохи не в той бік, а зараз відбувається плавний розворот у потрібне русло. Тому очікуємо появу різних систем автономності, як у нас, так і у ворога ", – зауважують в компанії VYRIY.

В Україні багато різних технологій, але ми відстаємо від росіян по FPV, і по їх кількості ініціатива зараз не у нас, а у ворога, каже анонімний співрозмовник.

" FPV створюють справжній терор для хлопців на фронт і. Треба з цим щось робити", – зауважує інженер.

Також дрони ворога стають більш небезпечні і для українських міст. Росіяни їх постійно вдосконалюють.

"Всі наші роботизовані комплекси – це добре, але ще одна велика проблема: у нас фактично немає власної альтернативи китайським Мавікам, а Мавіки вже не можуть виконувати тих задач, як раніше. І, наскільки мені відомо, якихось великих розробок у нас не ведеться", – каже він.

Важливий напрямок – розвиток дронів на оптоволокні . Ця технологія була й раніше, але в Україні в неї не повірили, каже Бабенко.

"І вийшло, що ми відстали у цьому компоненті від ворога й зараз – наздоганяємо. Але за останній рік ми значно пришвидшилися і, гадаю, за літо зможемо вийти на такі рівень та кількість, щоб конкурувати у цьому напрямку з росіянами", – каже він.

Дрони ворога на оптоволокні – ще один справжній виклик для військових. Їх не може заглушити РЕБ, тому вони дозволяють росіянам вести розвідку й коригувати вогонь навіть у "глухих" зонах. Вони не випромінюють сигнал, тому їх важче виявити і перехопити. З ними складніше боротися "традиційними" засобами.

Український військовий з FPV (фото: Віталій Носач/РБК-Україна)

Відтік компаній за кордон і проблеми з ТЦК

За більш ніж три роки великої війни виробники бачать на ринку хвилеподібну динаміку. Було і велике зростання, і спади. Є і відтік за кордон – виїздять не окремі працівники, а цілі компанії. Це стається явно не від хорошого життя, вважає Євген Рвачов.

Біля 20% персоналу SkyLab – переселенці з Запоріжжя, Дніпра, Харкова, Миколаєва. Це люди, які докорінно змінили своє життя, мають дітей, знімають квартири, починають все з нуля.

"Якщо, не дай боже, настане момент, коли доведеться скорочувати штат – через відсутність держзамовлень або рішення на рівні міністерств – я просто не зможу вийти і сказати цим людям: "Вибачте, у нас скорочення". Мені ці люди важливі. 100% дронів ми постачаємо виключно для потреб армії. Жодного дрону чи компонента не продавали на цивільний ринок. І якщо треба буде звільняти людей, звичайно, я буду шукати різні експортні можливості", – каже він.

Співзасновник VYRIY навпаки вважає, що ринок дронів в Україні лише формується. Релокацію компаній він не вважає масовою історією. "Так, такі історії є, але не назвав би це тенденцією", – зауважує співрозмовник.

"Дуже правильне рішення, прийняте цього року – віддати гроші на закупівлю бригадам. Військові на місцях краще знають, що їм потрібно, працюють з різними виробниками. Власне – попит і пропозиція, наявність великої кількості покупців та продавців і формують ринок", – каже Дмитро Бабенко.

Торік більшість компаній працювали на держзамовленнях. Цього року багато з них не отримали його у достатньому обсязі. Наслідок – вони змушені або закриватися, або ставати контрактними виробниками для тих компаній, хто має замовлення від держави, додає співзасновник VYRIY.

Водночас деяких компаній, з якими Євген Рвачов зі SkyLab був знайомий ще у 2022-му, в Україні вже немає. Вони переїхали і платять за кордоном вже вищі податки, вищі зарплати. Тоді й вартість дронів зростає. Через це дорожчають і дрони для військових, каже Євген.

"Наприклад, є акумулятор до дрону. Українська компанія, на жаль, купити напряму з Китаю його не може. Не секрет, що вони змушені робити це через Європу. Компанія в ЄС бере за це свій відсоток. У 2022-23 роках це йшло добре. А зараз щось відбувається на фінансовому ринку, і стало вкрай складно навіть перерахувати кошти ", – пояснює Євген проблему.

Наземний роботизований комплексу Sirko S1 від української компанії SkyLab (фото: надане РБК-Україна)

Держава, каже він, зробила для подібних закупівель справді дуже багато. Є всі необхідні коди для митниці, є преференції, прискорення процедур на кордоні. Але кінцева вартість продукту для України вища.

Для Естонії китайський акумулятор куштує так само. Але брокер, склади, логістика – це гроші в євро, і їх треба платити. Тоді кінцевий продукт виходить дорожче в десятки разів, а при цьому компаніям треба ще й дати гарну пропозицію Агенції оборонних закупівель, і ще й прийнятну по ціні, і залишитися корисними військовим.

Інша проблема – в SkyLab не можуть найняти гарного спеціаліста, коли він не оновив дані в ТЦК. Законом це заборонено. А загалом знайти людей, які на цю позицію підходять, дуже складно.

"Є людина, віддана своїй справі, все життя в айті, але найняти його я не можу. До речі, держава якраз і зробила все, щоб ми могли оперативно бронювати людей. Але часто є людський фактор в самих ТЦК. Доводиться ходити з людиною за руку в ТЦК і пояснювати, що це важливий фахівець, часом це донести складно. Коли наш фахівець зайде в ТЦК, ми хотіли б, щоб він звідти й вийшов", – каже Євген.

Нерідко буває, що компанії допомагають армії в критичний момент, а потім йдуть з військового ринку – в агро чи інші галузі. Закриваються і тому, що не можуть витримати конкуренції, і навіть тому, що у 22-23 почали швидко рости, брати великі держзамовлення і зараз не мають менеджменту для управління масштабуванням. Тим часом потреби фронту нікуди не поділися, каже співрозмовник зі ще однієї технологічної компанії.

"Займайтесь тим, що у вас виходить найкраще"

З чим більше проблем на фронті: з кількістю чи якістю? Дронів багато, але багато з них потрібно перероблювати, каже Дмитро Бабенко.

"Тому, я б сказав, що у нас проблема з кількістю якісних дронів. Її намагаються вирішити. Зокрема, й через запуск АОЗом системи DOT-Chain Defence System та тендерів", – зауважує Бабенко.

Морський дрон Magura (фото: Віталій Носач/РБК-Україна)

Раніше, каже він, через неефективні процедури закупівель на фронт часто постачалися дрони, які, скажімо так, не літають. І часто не тому, що вони погані, хоча бували й такі випадки. А через втрату часу. Коли купували ці БпЛА, на фронті були одні умови, зараз – уже зовсім інші , й поставлені дрони вже не підходять, їх треба міняти.

"А як ти поміняєш, коли вони вже придбані? Саме тому шлях роботи напряму з бригадами та частинами, які власне й є кінцевими користувачами – дуже правильний. Можливо, він складніший для виробників, але по-іншому поки неможливо. Скажу з власного досвіду: працюючи напряму з військовими, маємо приклади, коли наші дрони використовують у боях вже за кілька днів після прийняття замовлення та доставки", – розмірковує він.

Чи впаде ринок, коли завершиться війна? Звісно, все це існує, поки є потреба, каже Євген. Але вже зараз треба думати, чим компанії займуться, коли в дронах не буде такої потреби. Всі мають заздалегідь думати про свою стратегію.

"Ми в SkyLab чітко розуміємо, куди піде продукт, якщо потреба буде іншою. Треба заздалегідь думати про стратегію і про те, який сегмент ринку зайняти. Я вважаю: займайтесь тим, що у вас найкраще виходить. З’явиться і місце на ринку, і люди, і ресурси. Якщо ви сфокусовані на своєму – все інше обов'язково буде", – підкреслює Євген.

Читати повністю

Останні новини

Сендвічі з оригінальною заправкою
Сендвічі з оригінальною заправкою
Цей рецепт сендвічів стане справжнім відкриттям для любителів швидкої та смачної їжі. Завдяки оригінальній заправці, ваші бутерброди отримають новий смаковий акцент, який примно здиву вас і ваших...
toastpad.com
Tue, 08 Jul 2025 14:00:32 +0300
Німеччина звинуватила Китай у використанні лазера проти літака в Червоному морі й викликала посла КНР у МЗС
Німеччина звинуватила Китай у використанні лазера проти літака в Червоному морі й викликала посла КНР у МЗС
Про цеповідомило МЗС Німеччини.Китайські військові застосували лазер для націлювання на німецький літак під час операції С ASPIDES, зазначено в повідомленні.У МЗС Німеччини наголосили, що вва...
espreso.tv
Tue, 08 Jul 2025 14:00:00 +0300
Наймолодшого захисника "Азовсталі" посмертно нагородили званням Героя України
Наймолодшого захисника "Азовсталі" посмертно нагородили званням Героя України
Президент України Володимир Зеленський присвоїв захиснику Азовсталі Назарію Гринцевичу з позивним Грнка звання Героя України посмертно.Про це повідомля РБК-Україна з посиланням на указ прези...
www.rbc.ua
Tue, 08 Jul 2025 13:59:24 +0300
Українки потрапили до переліку найкращих баскетболісток чемпіонату Європи U-18
Українки потрапили до переліку найкращих баскетболісток чемпіонату Європи U-18
Жіноча збірна України U- здобула три перемоги на старті групового раунду чемпіонату вропи в Дивізіоні В. Про це повідомля laquoГлавкомraquo з посиланням на ФБУ.Наша юнацька команда на турн...
glavcom.ua
Tue, 08 Jul 2025 13:59:10 +0300
Допомога Україні від США. Експосол протверезив українців
Допомога Україні від США. Експосол протверезив українців
Колишній посол України в США Валерій Чалий закликав українців не піддаватися емоціям через ситуативні заяви та рішення американської влади щодо військової допомоги. Про це він написав у Facebook, і...
glavcom.ua
Tue, 08 Jul 2025 13:59:00 +0300
Трагедія на Харківщині: жінка заблокувала бус, що віз її примусово мобілізованого сина
Трагедія на Харківщині: жінка заблокувала бус, що віз її примусово мобілізованого сина
Про це повідомляють місцеві Телеграм-канали, переда RegioNews.У Мерефі під Харковом сталася трагічна подія за участю жінки, яка переслідувала бус із сином, якого примусово мобілізували.За пові...
regionews.ua
Tue, 08 Jul 2025 13:58:33 +0300
На Волині в ДТП травмувалися троє підлітків: поліція з'ясовує обставини аварії
На Волині в ДТП травмувалися троє підлітків: поліція з'ясовує обставини аварії
Про це повідомила поліція області, переда RegioNews.Зазначаться, що -річний водій не впорався з керуванням на ґрунтовій дорозі і впав разом із двома неповнолітніми пасажирами.Внаслідок паді...
regionews.ua
Tue, 08 Jul 2025 13:53:40 +0300
Axios: США запропонували Німеччині продати Україні один зі своїх ЗРК Patriot  (Відео)
Axios: США запропонували Німеччині продати Україні один зі своїх ЗРК Patriot (Відео)
Президент Сполучених Штатів Америки Дональд Трамп запропонував Німеччині продати один зі своїх зенітних ракетних комплексів Patriot Україні. Про це пише Axios.Як пише видання, канцлер Німеччини Ф...
www.5.ua
Tue, 08 Jul 2025 13:52:00 +0300
Пекін підтримує воєнну економіку РФ: фон дер Ляєн пригрозила жорсткою реакцією ЄС
Пекін підтримує воєнну економіку РФ: фон дер Ляєн пригрозила жорсткою реакцією ЄС
Безпека вроатлантичного і індо-тихоокеанського регіонів стала тісно взамоповязаною, і в цих умовах співпраця між партнерами ста критично важливою.Про це заявила президентка врокомісії Урсула ...
www.rbc.ua
Tue, 08 Jul 2025 13:51:35 +0300
Росія в 1,6 раза збільшили кількість ракет і дронів, випущених по Україні
Росія в 1,6 раза збільшили кількість ракет і дронів, випущених по Україні
Російські війська за червень в , раза збільшили кількість засобів повітряного напряму - ракет і дронів, випущених по території України. Про це повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський...
ua.korrespondent.net
Tue, 08 Jul 2025 13:50:00 +0300
додати ще новини більше новин

Топ-новини

У Москві відреагували на "митну" погрозу Трампа
У Москві відреагували на "митну" погрозу Трампа
Відмова Порошенка знищити бойовиків Гіркіна - це держзрада, яка зробила можливим захоплення Донецьку – експерт
Корисні, хоч і кислі: чому жінкам після 50 важливо не відмовлятись від вишень
Торкнеться всіх, хто має свою квартиру чи будинок: українців почали викликати до податкової – з чим це пов'язано
«Смачно помер» та «правильно використав нагородну зброю». Пропагандисти вгадують деталі смерті Старовойта
РФ не очікувала ударів по власній території: експерт про провал російської ППО
Російський міністр помер за добу до звільнення з посади - ЗМІ
Доведеться двічі розщедритися: українців повторно змусять сплатити податки
Трамп: Ми надішлемо Україні ще більше зброї
В Італії зникла українська студентка, яка проходила стажування на одному з курортів
  • Про нас
  • Контакти
  • Правила користування
  • Програми