"ЗАЗ Ялта" - забута перлина СРСР. Історія елітного "Запорожця", який мріяли мати всі

"Запорожець" сам по собі був цікавою машиною, між тим існувала його більш досконала версія "Ялта". І тоді, і тепер про неї відомо не дуже багато. З’ясовуємо, що це була за модель і чому вона особливо цінувалася серед водіїв.
Про те, що вважалося особливим комфортом в епоху "горбатого" "Запорожця", читайте в матеріалі РБК-Україна.
Автомобіль "Ялта" - що це булоПерша серійна модель Запорізького автозаводу "Запорожець" ЗАЗ-965 мала кілька варіантів виконання. Серед яких були й ті, що призначалися для експорту, зокрема до країн Західної Європи.
Такі машини позначалися ЗАЗ-965Э та 965АЭ (де "Э" - експортний), вони проходили більш ретельну перевірку якості та мали покращене оздоблення й деяке додаткове обладнання.
Скажемо, що наступне покоління запорізьких машин - ЗАЗ-966/968 теж мали експортну модифікацію, але сьогодні ми про них не говоримо.
Чим вирізнялася "Ялта"Для експортних моделей, які мали приносити валюту в казну країни, передбачалися особливі елементи:
- Похилий декоративний молдинг (хромований метал) на боковинах.
- Дзеркало заднього виду на лівому передньому крилі. Це було унікальне дзеркало, не характерне для інших радянських авто того часу.
- Хромований шильдик "965А" на задніх крилах. Літера "А" вказувала на рестайлінгову версію, яка з’явилася у виробництві з листопада 1962 року.
- Передня декоративна накладка, яка могла бути хромованою або пофарбованою. Використовувалася до 1965 року.
- Особливе біле кермо з широкими спицями та хромованим кільцем сигналу замість кнопки в маточині.
- Радіоприймач (не у всіх авто). Якщо його не було, то спеціальна ніша під торпедо виконувала роль бардачка.
- Попільничка - дуже рідкісний елемент.
- Спеціальний крій тканини оббивки сидінь.
- Підлокітники біля заднього сидіння на внутрішніх боковинах кузова.
- Кронштейни для фіксації спинки заднього сидіння у верхньому положенні (не на всіх авто).
- Стеля, обтягнута шкірозамінником замість тканини.
- М’який шумоізоляційний матеріал на щиті кузова між багажником і салоном.
Фото: відмінності "Ялти" від звичайних "Запорожців" були в першу чергу декоративними, зокрема - кермо і оздоблення салону (Ігор Широкун, РБК-Україна)
Хоча модифікації з літерою "Э" продавалися і на внутрішньому ринку СРСР, назву "Ялта" вживали лише за кордоном. Як "Ялту" нашого "Запорожця" добре знали саме іноземні покупці, особливо у Фінляндії та Бельгії. Чому машині змінили ім’я?
Слово "Запорожець" було складним для вимови іноземцями, тому для західних ринків автомобілю дали інше ім’я - "Ялта". Яке, проте, в різних країнах Європи писалося по-своєму:
- Yalta - у Бельгії
- Jalta - у Фінляндії, Нідерландах, Данії та Швеції
- ZAZ – так називали "Запорожці" в Італії
- Eliette - в деяких інших країнах Європи.
Як відрізнити "Ялту" серед перших ЗАЗівАвтомобілі першого покоління, які дійсно експортувалися за кордон і могли носити ім’я "Ялта", мали кілька характерних ознак:
- Хромована емблема з написом "Jalta", розташована на кришці моторного відсіку праворуч від номерного знака.
- Обов’язкове маркування "965Э" або "965АЄ" як на заводській табличці, так і у вибитому номері кузова.
- Помаранчеві лінзи передніх поворотників - спеціально для бельгійського ринку (в той час як для інших країн використовувалися білі плафони).
ВисновокЦе може здаватись дивним, але наші "Запорожці" за європейськими поняттями були багатими машинами навіть у базовій комплектації. На відміну від конкурентів-одноклассників вони мали чимало атрибутів від машин більш “дорослих” сегментів.
Наприклад, у "Запорожців" був рідкісний для тодішніх суперкомпактів повноцінний 4-циліндровий автомобільний двигун - а не пристосований мотоциклетний, як у більшості однокласників ЗАЗа.
Споживачів та експертів вражала незалежна підвіска всіх коліс на пружинах і торсіонах, базовий опалювач салона (автономний!), поворотні кватирки у дверях, вікна з склопідйомниками, електричні склоочисники, протисонячні козирки тощо. На цьому фоні молдинг з попільничкою були сущими дрібницями.
Раніше в нашій публікації ми розповідали автомобілістам, з якими моделями "Запорожець" конкурував на європейських ринках і кого він перемагав у порівняльних тестах.
Також у наших публікаціях нещодавно ми застерігали споживачів від п’яти грубих помилок, які роблять автомобілісти при виборі типу кузова.
При підготовці статті були використані матеріали музеїв "Фаетон", "Колеса Історії" та зібрання Межигір’я.
Останні новини
